با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب هر که ایمانش بیش، امیدش بیشتر اثر موسسه فرهنگی هنری سبل‌السلام

دانلود و خرید کتاب هر که ایمانش بیش، امیدش بیشتر

نگاهی اخلاقی به یأس و امید

۴٫۴ از ۵۰ نظر
۴٫۴ از ۵۰ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب هر که ایمانش بیش، امیدش بیشتر  نوشته  موسسه فرهنگی هنری سبل‌السلام  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب هر که ایمانش بیش، امیدش بیشتر

کتاب هر که ایمانش بیش، امیدش بیشتر که به همت موسسه فرهنگی هنری سبل‌السلام منتشر شده است یکی از کتاب‌های مجموعه پله پله تا ملاقات خدا از انتشارات سدید است که با هدف ترویج ارزش‌های اخلاقی اسلام منتشر می‌شود.

مجموعه پیش رو که با اقتباس از بیت مشهور مولوی «پله پله تا ملاقات خدا» نام گرفته، درباره اخلاق اسلامی است. این مجموعه سعی در جبران کمبود منابع معتبر و متقن برای تعالیم اسلام ناب به خصوص برای مخاطبان دانشجو و طلبه نموده است. به این طریق که با تکیه بر منابع اسلامی و با نگاه اسلام ناب محمدی، تعالیم و دستورات اخلاقی اسلام را در قالبی زیبا به مخاطب ارائه کرده است.

مجموعه مباحث «پله‌ پله تا ملاقات خدا» سال‌ها پیش به‌عنوان متن درس اخلاق دانشجویان دانشگاه امام صادق علیه السلام تدوین شد. در آن سال‌ها مباحث این کتاب به‌صورت روزانه بر روی برگه‌هایی عرضه می‌شد و اکنون انتشارات سدید آن‌ها را در اختیار علاقه‌مندان به مباحث اخلاق اسلامی قرار داده است.

هدف این کتاب، به پیروی از آیات و روایات اخلاقی، آن اسـت کـه مخاطـب را ابتـدا بـه تأمـل در موضوعـات اخلاقی و همچنیـن تفکـر در ضعف‌هـا و لغزشهـای شـخصی خـود فـرا بخوانـد و در مرحلـه بعـد بـا پیشـنهادهای جزئـی، زمینـه را برای عمل به تعالیم اخلاقی مرتبط و شایسـته فراهم کند.

کتاب هر که ایمانش بیش، امیدش بیشتر نگاهی اخلاقی به یأس و امید است.

خواندن مجموعه پله پله تا ملاقات خدا را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

علاقه‌مندان به کتب مذهبی و اخلاقی مخاطبان این مجموعه‌اند. 

بخشی از کتاب هر که ایمانش بیش، امیدش بیشتر

عیسی علیه السلام نشسته بود و پیرمردی با بیل زمین را شخم می‌زد. عیسی دعا کرد خدایا امید و آرزو را از او بگیر. پیرمرد همان لحظه بیل را کناری انداخت و دراز کشید.

مدتی گذشت و عیسی دعا کرد خدایا امید و آرزو را به او بازگردان. پیرمرد بلند شد و شروع کرد به کار کردن.

عیسی علیه السلام به سراغ او رفت و علت این رفتارش را پرسید. پیرمرد گفت وقتی داشتم کار می‌کردم، ناگهان با خود گفتم تو که این قدر پیر شده‌ای، تا کی می‌خواهی کار کنی؟ لذا بیل را انداختم و دراز کشیدم. سپس با خود گفتم به خدا تا وقتی که زنده هستی،‌ باید معیشتی داشته باشی، لذا بلند شدم و بیلم را برداشتم.

فَقَالَ بَیْنَمَا أَنَا أَعْمَلُ إِذْ قَالَتْ لِی نَفْسِی إِلَی مَتَی تَعْمَلُ وَ أَنْتَ شَیْخٌ کَبِیرٌ فَأَلْقَیْتُ الْمِسْحَاةَ وَ اضْطَجَعْتُ ثُمَّ قَالَتْ لِی نَفْسِی وَ اللَّهِ لَا بُدَّ لَکَ مِنْ عَیْشٍ مَا بَقِیتَ فَقُمْتُ إِلَی مِسْحَاتِی. (بحار الانوار، ج ۱۴، ص ۳۲۹) 

حقیقت مذکور در حدیث فوق منحصر به آن پیرمرد نمی‌شود و تمام انسان‌ها را شامل می‌شود. نویسندهٔ این مطالب به امیدی می‌نویسد و خوانندگان هم به امیدی می‌خوانند، و همین‌طور هر فردی که به کاری مشغول است یا قصد انجام کاری دارد. هیچ فکر کرده‌اید اگر به آینده امید نداشتیم، چه می‌شد؟

پاسخ روشن است مثل آن پیرمرد دراز می‌کشیدیم!

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود امید برای امت من رحمت است. زیرا اگر امید و آرزو نبود، هیچ مادری فرزند خود را شیر نمی‌داد و هیچ باغبانی درختی نمی‌کاشت. الامَلُ رَحمَةٌ لِاُمَّتی وَ لَولا الامَلُ ما اَرضَعَت والِدَةٌ وَلَدَها وَ لاغَرَسَ غارسٌ شَجراً. (بحارالانوار، ج ۷۴، ص ۱۷۵)

**

این شعر از نظامی است

در نومیدی بسی امید است

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲۰)
°•. MaryaM .•°
۱۴۰۰/۰۴/۲۵

سلام. کتاب روایت ها و آیات خوبی درمورد امید داره و متن زیبایی داره. امیدوارم از خوندش لذت ببرید😊

کربلایی
۱۴۰۰/۰۵/۱۶

همه نیاز دارند اینو بخوانند چون همه ناامیدی رو تجربه میکنند.

مانا
۱۴۰۰/۰۵/۱۶

خدا را شاکرم که صبح شنبه رو با این‌کتاب امیدبخش شروع کردم.

مهدی
۱۴۰۰/۰۵/۱۶

باخوندنش عاشق ❤خدا❤میشید...

فرزند قاسم
۱۴۰۰/۰۶/۰۲

بسم الله *رحمان رحیم*. این کتاب واقعا خوب بود و آیات و ترجمه ها و روایات خیلی به جا استفاده شده بود. فقط یک نکته این بود که ای کاش به همون اندازه که میگه ناامید نشیم بیشتر تاکید کنه که افراط نکنیم

- بیشتر
kosar
۱۴۰۰/۰۷/۲۸

حکایات و روایات خیلی زیبایی داشت من که دوست داشتم پیشنهاد میکنم بخونید 👌😊

فرشته
۱۴۰۰/۰۷/۱۳

عالی بود.الان تو وضع کرونا واقعا ی امید نیاز بود برای ادامه ی زندگی

نور
۱۴۰۰/۰۸/۱۶

من چندین ماه و شاید یک ساله دنباله همچین کتابی بودم که دقیقا به همه سوال ها و همه فکر هایی که در لحظه به ذهن ادم خطور میکن جواب داده ولی قابل توجه که ص34 گفتن ایه ۴۰ ملک درحالی که

- بیشتر
zahra
۱۴۰۰/۰۸/۰۷

این کتاب واقعا حال دل ادم رو خوب میکنه و یادمون میندازه که خدا عاشق ماهاست😍

سجاد رحیمی مدیسه
۱۴۰۰/۰۷/۲۳

مفید و محتواهای دلچسب و امیدوارکننده داشت. توصیه می کنم مطالعه کنید.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۰۱)
خداوند هر کاری را که بخواهد انجام می‌دهد.
بنت الحیدر
گفتم الهی وَ رَبّی مَن لی غَیرُک. غیر از تو کسی را ندارم. گفت أَلَیْسَ اللَّهُ بِکَافٍ عَبْدَهُ (زمر ۳۶) آیا خدا برای بنده‌اش کافی نیست؟
قاصدک؛ هان چه خبر آوردی؟
«هر روز یک حدیث اخلاقی مطالعه کنید و سعی نمایید به آن عمل کنید. بعد از یک سال خواهید دید که حتماً عوض شده‌اید، مانند دارویی که انسان مصرف کند و بعد از مدتی احساس بهبودی می‌کند.»
°•. MaryaM .•°
در نومیدی بسی امید است پایان شب سیه سفید است
بنت الحیدر
سر تا پای هر یک از ما را که خلاصه کنند، می‌شویم یک مشت خاک که ممکن بود یک تکه آجر باشد توی دیوار یک خانه، یا قلوه سنگ روی شانه یک کوه، یا مشتی سنگ ریزه که ته اقیانوس؛ یا حتی خاک یک گلدان باشد، خاک همین گلدان پشت پنجره! یک کف دست خاک ممکن است هیچ وقت، هیچ اسمی نداشته باشد و تا همیشه خاک باقی بماند؛ فقط خاک... اما حالا یک کف دست خاک وجود دارد که خدا به او اجازه داده نفس بکشد، ببیند، بشنود، بفهمد، جان داشته باشد، انتخاب کند، تغییر کند، تکامل بیابد، و ... خداوند فرمود نگاه کن به آثار رحمت الهی که چگونه خاک مرده را زنده می‌کند. فَانظُرْ إِلَیٰ آثَارِ رَحْمَتِ اللَّهِ کَیْفَ یُحْیِی الارْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا (روم ۵۰)
🍃🌷🍃
ما هم خدایی داریم. امیدوار باشیم.
mohaddese
ین حدیث را عبدالعظیم حسنی که در شهر ری به زیارت او می‌رویم از امام جواد علیه السلام از جدّ ایشان امام کاظم علیه السلام نقل می‌کند که نشسته بودیم که عَمرو بن عبید بصری وارد شد. همین که سلام داد و نشست، این آیه را خواند الَّذِینَ یَجْتَنِبُونَ کَبائِرَ الاثْمِ (کسانی که از گناهان کبیره پرهیز می‌کنند. نجم ۳۲) و سکوت کرد. پدرم امام صادق علیه السلام فرمود چه شد سکوت کردی؟ او گفت می‌خواهم گناهان کبیره را با استناد به کتاب خدا بشناسم. در ادامه امام علیه السلام حدود بیست گناه که در قرآن برای آن وعدهٔ عذاب داده شده است بر می‌شمارد. بعد از شرک، یأس از رحمت خدا و عاق والدین، قتل نفس قرار دارد. (چه خودکشی و چه کشتن کس دیگر) وَ قَتْلُ النَّفْسِ الَّتِی حَرَّمَ اللَّهُ تَعَالَی الا بِالْحَقِّ (من‌لایحضره‌الفقیه، ج ۳، ص ۵۶۳) که حضرت این آیه را دلیل آن می‌آورد لِأَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ یَقُولُ وَ مَنْ یَقْتُلْ مُؤْمِناً مُتَعَمِّداً فَجَزاؤُهُ جَهَنَّمُ خالِداً فِیها (نساء ۹۳)
بنت الحیدر
قنوط، ناامید شدن از رسیدن به نیکی است و یأس، ناامید شدن از دستیابی به آرزوها و خواسته‌هاست. بعضی هم گفته‌اند که قنوط یعنی یأس شدید (التحقیق فی کلمات القرآن الکریم، ج ۹، ص ۳۲۶) مثلاً یأس و ناامیدی می‌تواند درونی و مخفی باشد، اما وقتی این یأس و ناامیدی چنان شدید شد که شخص به زبان آمد و ناامیدی خود را ابراز کرد، اسم این حالت قنوط است. (گناهان کبیره، ص ۸۹) قنوط یا یأس شدید این علامت را هم دارد که شخص از سرچشمهٔ رحمت که خدا باشد هم مأیوس می‌شود.
بنت الحیدر
امید، آری؛ اما امید به خدا و نه هیچ کس دیگر! یوسف علیه السلام لب چاه خندید. گفتند چرا می‌خندی؟ گفت یک روز با خود گفتم ده یازده برادر قوی دارم و با این برادرها کسی به من نخواهد گفت بالای چشمت ابرو است. اما الان می‌بینم برادرانی که من به آن‌ها دل بسته بودم همین‌ها قصد جانم کرده‌اند!
مهدیس 🌙
خدا با من است و مرا راهنمایی خواهد کرد.
بنت الحیدر

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۵۲ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۳/۳۱
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۰۱۸۰۹-۸
تعداد صفحات۱۵۲صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۳/۳۱
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۰۱۸۰۹-۸