با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب الرسائل و المکاتیب اثر احمدبن محمد مسکویه الرازی

دانلود و خرید کتاب الرسائل و المکاتیب

ترتیب السعادات و منازل العلوم، مقاله فی النفس و العقل فی اللذات و الالام، دفع الغم من الموت مساله فی حد الظلم، رساله فی مائیة العدل و ...

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب الرسائل و المکاتیب  نوشته  احمدبن محمد مسکویه الرازی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب الرسائل و المکاتیب

کتاب الرسائل و المکاتیب نوشته احمد بن محمد مسکویه رازی است. کتاب الرسائل و المکاتیب را انتشارات میراث مکتوب به همت ابوالقاسم امامی منتشر کرده است. این کتاب مجموعه رساله‌های ترتیب السعادات و منازل العلوم، مقاله فی النفس و العقل فی اللذات و الالام، دفع الغم من الموت مساله فی حد الظلم، رساله فی مائیة العدل و ... است. 

مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب در سال ۱۳۷۲ به قصد حمایت از كوشش‌های محققان و مصححان و احیا و انتشار مهمترین آثار مكتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مكتوب» و با كمك وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مركز نشر میراث مكتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ با دریافت مجوز چهار گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب» تغییر نام داد و علاوه بر كار نشر به كار پژوهشی نیز رو آورد.

فعالیت‌های موسسه میراث مکتوب بر تصحیح نسخه‌های خطی فارسی و عربی و تحقیق در متون، پژوهش‌های متن شناسی، نسخه‌شناسی و فهرست‌نویسی، میراث‌های مشترک ایران و حوزه ایران فرهنگی، و تاریخ علم متمركز است.

میراث مكتوب آثار خود را در چند عنوان اصلی و بر اساس موضوع منتشر می‌كند. در حوزه متون كهن، منشورات مؤسسه به ۱۶ موضوع اصلی تقسیم می‌شود، از جمله زبان و ادبیات فارسی، علوم و معارف اسلامی، علوم و فنون، تاریخ و جغرافیا، متن‌شناسی، فهرست نسخه‌های خطی، نسخه‌برگردان، رسائل، ارج نامه‌ها، همایش ها و نكوداشت ها و ....

بخش اصلی این آثار به متون فارسی اختصاص دارد. بسیاری از این متون كه در سلسله‌ای غیر از زبان و ادبیات فارسی نیز منتشر شده اند، به عنوان یک متن كهن فارسی نیز دارای اهمیت بسیارند.

جدای از این آثار، میراث مكتوب مجموعه‌ای با عنوان «كارنامۀ دانشوران اسلام و ایران» به چاپ می‌رساند. در این مجموعه متون كهن به قصد استفادۀ جوانان یا كسانی كه دانش استفاده از اصل متون كهن را ندارند، تلخیص، ساده‌نویسی و بازنویسی می‌شود.

میراث مكتوب همچنین سه نشریه منتشر می‌كند:

«آینه میراث» كه دوفصلنامه است و هر شش ماه یک‌بار منتشر می‌شود و «ویژه کتابشناسی، نقد کتاب و اطلاع رسانی در حوزۀ متون» است. «گزارش میراث» كه فصلنامه است و به پژوهش‌های «حوزۀ نقد و تصحیح متون نسخه شناسی و ایران شناسی» اختصاص دارد و میراث علمی ایران و اسلام که دوفصلنامه است و به «تاریخ علوم و فناوری دورۀ اسلامی» اختصاص دارد

افزون بر این، موسسه میراث مكتوب تا کنون نشست‌های نقد و بررسی متعددی دربارۀ مباحث متن پژوهی و متون كهنِ منتشر شده در مؤسسه با حضور استادان و صاحب نظران برگزار كرده است. همچنین همایش‌هایی را در حوزه ‌های مختلف ادبی و فرهنگی و پژوهشی برگزار یا در برگزاری آنها مشارکت كرده است.

درباره کتاب الرسائل و المکاتیب

ابوعلی احمد بن محمد بن یعقوب مسکویه (درگذشتۀ ۴۲۱هـ) از دانشمندان بزرگ سدۀ چهارم و پنجم هجری است که بیش از چهل کتاب و رساله در دانش‌های آن عصر، همچون فلسفه، ریاضی، طب، کیمیا و... به نگارش درآورده است.

الرسائل والمکاتیب دربرگیرندۀ هجده رساله از آثار مسکویه است که در موضوعات گوناگون حکمت و فلسفه و شعر و ادب فراهم آمده و از مهمترین رسائل و نوشته‌های علمی وی به شمار می‌روند. این مجموعه می‌تواند تصویر روشنی از دانش و اندیشۀ این دانشمند پرآوازۀ ایرانی نمایان سازد.

خواندن کتاب الرسائل و المکاتیب را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به علوم کهن پیشنهاد می‌کنیم.

سایر کتاب‌های احمدبن محمد مسکویه الرازی

مشاهده همه
نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۸۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۴,۶۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۲/۰۳
شابک۹۷۸۶۰۰۲۰۳۱۵۰۱
تعداد صفحات۲۸۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۴,۶۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۲/۰۳
شابک۹۷۸۶۰۰۲۰۳۱۵۰۱