با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
نگاهی به سلسله های تاریخی ایران از آغاز تا سقوط پهلوی

دانلود و خرید کتاب نگاهی به سلسله های تاریخی ایران از آغاز تا سقوط پهلوی

۴٫۸ از ۴ نظر
۴٫۸ از ۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب نگاهی به سلسله های تاریخی ایران از آغاز تا سقوط پهلوی  نوشته  علی رزاقی شانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب نگاهی به سلسله های تاریخی ایران از آغاز تا سقوط پهلوی

کتاب نگاهی به سلسله های تاریخی ایران از آغاز تا سقوط پهلوی اثری از علی رزاقی شانی است که در انتشارات تیرگان به چاپ رسیده است. این کتاب نگاهی به سلسله‌های پادشاهی ایرانی از دوران باستان تا دوران معاصر دارد.

درباره کتاب نگاهی به سلسله های تاریخی ایران از آغاز تا سقوط پهلوی

ایران، کشوری پهناور است که از تاریخی غنی و پرتلاطم برخوردار است. از دوران باستانی گذشته تا حال حاضر همواره شاهد رویدادهای مختلفی بوده است؛ از جنگ و درگیری گرفته تا فتح کشورهای جدید. نقشه ایران در طول این سال‌ها به طور مرتب تغییر کرده است و بخش‌هایی از آن جدا شده یا به آن اضافه شده‌اند. اما با وجود تمام سختی‌هایی که پشت سر گذاشته است، همچنان یکی از کشورهای بزرگ و پهناور در قاره آسیا و جهان محسوب می‌شود. 

علی رزاقی شانی در کتاب نگاهی به سلسله‌های تاریخی ایران از آغاز تا سقوط پهلوی، تمام سلسله‌های پادشاهی و سلطنت ایرانی را بررسی کرده است. از ابتدای همان دورانی که در تاریخ ثبت شده است و فرهنگ و تمدن ایران را نشان می‌دهد تا دوران معاصر که مدت زیادی از آن نمی‌گذرد. 

این کتاب از آغاز تمدن ایران، پیش از ورود اسلام و روی کار آمدن سلسله هخامنشیان آغاز می‌شود و تا دوران سلطنت پادشاهان پهلوی ادامه پیدا می‌کند.

کتاب نگاهی به سلسله های تاریخی ایران از آغاز تا سقوط پهلوی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

خواندن کتاب نگاهی به سلسله‌های تاریخی ایران از آغاز تا سقوط پهلوی را به تمام علاقه‌مندان به تاریخ ایران پیشنهاد می‌کنیم.

بخشی از کتاب نگاهی به سلسله های تاریخی ایران از آغاز تا سقوط پهلوی

در اوایل هزاره دوم قبل از میلاد، یک دسته از اقوام هندى و اروپایى که به سوى جنوب مهاجرت کرده بودند، به نواحى شمالى فلات ایران رسیدند. این دسته را اقوام هند و ایرانى مى‌نامند زیرا بعدها به دو شعبه بزرگ تبدیل شدند؛ شعبه اى در هند و شعبه دیگر در ایران ساکن گردیدند. 

اقوام هند و ایرانى خود را آریایى (به معنى اصیل و نجیب) مى‌نامیدند . این اقوام یا سرزمین ایران، واقع در نواحى شمالى مدت‌ها در سرزمینى به نام «ایران ویج » فلات ایران، در نزدیکى رودهاى سیحون و جیحون با یکدیگر زندگى مى‌کردند. 

پس از آنکه آریایى‌ها مدتى با هم به سر بردند، به تدریج از نواحى شمالى فلات ایران به سوى جنوب مهاجرت کردند و به دو گروه تقسیم شدند؛ گروهى به هند رفتند و گروهى به سرزمین ما آمدند و در نقاطى که براى زندگى و دامدارى مناسب بود، ساکن شدند و از آن پس، این سرزمین را آریانا به معنى سرزمین آریایى ها و سپس ایران نامیدند. 

برخى عقیده دارند که تمام ساکنان فلات ایران در زمان هاى بسیار قدیم از سیاهپوستها و نژادهاى بدشکل و زشت بودند و آریایى ها که خود را اصیل مى‌دانستند آنها را دیو مى‌خواندند. به هرحال، آریایى با اقوامى روبه رو شدند که کشاورزى مى‌کردند ؛ از جمله ایلامى‌ها که از تمدن دیرینه‌اى برخوردار بودند. 

آریایى‌ها به تدریج در کنار این مردم مستقر شدند و به دلیل برترى نظامى که داشتند ، مردم بومى ایران را زیر سلطه خود درآوردند. آریایى‌هایى که به ایران آمدند به سه قبیله تقسیم شدند؛ مادها در غرب و شمال غربى، پارس‌ها در جنوب و پارت‌ها در شمال شرقى ایران ساکن شدند. البتّه قبیله‌هاى کوچک دیگرى نیز بودند که به اندازه این سه قبیله، معروف نبودند و تابع و همپیمان این سه قبیله بزرگ بوده‌اند. از این سه قبیله بزرگ آریایى، مادها نخستین دولت ایرانى را تشکیل دادند.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
سیّد جواد
۱۴۰۰/۰۳/۰۸

کتاب ۴۰۲ از کتابخانه همگانی ، مولف به خوبی توانسته ۲۰۰۰ صفحه تاریخ ایران را در ۱۶۰ صفحه ، مختصر و مفید ، ارائه کند. این کتاب برای مسابقات اطلاعات عمومی هم بسیار سودمند است.

adonis
۱۴۰۰/۰۲/۲۲

خوشحالم این کتابو پیدا کردم

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۶۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۲/۰۴
شابک۹۷۸-۶۰۰-۳۲۴-۱۶۰-۲
تعداد صفحات۱۶۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۵,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۲/۰۴
شابک۹۷۸-۶۰۰-۳۲۴-۱۶۰-۲