با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
نقد و بررسی آثار و شرح احوال جامی

دانلود و خرید کتاب نقد و بررسی آثار و شرح احوال جامی

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب نقد و بررسی آثار و شرح احوال جامی  نوشته  اعلاخان افصح‌زاد  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب نقد و بررسی آثار و شرح احوال جامی

کتاب نقد و بررسی آثار و شرح احوال جامی نوشته اعلاخان افصح‌زاد است. این کتاب که به همت نشر میراث مکتوب منتشر شده است به بررسی آثار نورالدّین عبد الرّحمن بن احمد بن محمد  معروف به جامی شاعر و نویسنده قرن نهم می‌پردازد.

مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب در سال ۱۳۷۲ به قصد حمایت از كوشش‌های محققان و مصححان و احیا و انتشار مهمترین آثار مكتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مكتوب» و با كمك وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مركز نشر میراث مكتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ با دریافت مجوز چهار گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب» تغییر نام داد و علاوه بر كار نشر به كار پژوهشی نیز رو آورد.

فعالیت‌های موسسه میراث مکتوب بر تصحیح نسخه‌های خطی فارسی و عربی و تحقیق در متون، پژوهش‌های متن شناسی، نسخه‌شناسی و فهرست‌نویسی، میراث‌های مشترک ایران و حوزه ایران فرهنگی، و تاریخ علم متمركز است.

میراث مكتوب آثار خود را در چند عنوان اصلی و بر اساس موضوع منتشر می‌كند. در حوزه متون كهن، منشورات مؤسسه به ۱۶ موضوع اصلی تقسیم می‌شود، از جمله زبان و ادبیات فارسی، علوم و معارف اسلامی، علوم و فنون، تاریخ و جغرافیا، متن‌شناسی، فهرست نسخه‌های خطی، نسخه‌برگردان، رسائل، ارج نامه‌ها، همایش ها و نكوداشت ها و ....

بخش اصلی این آثار به متون فارسی اختصاص دارد. بسیاری از این متون كه در سلسله‌ای غیر از زبان و ادبیات فارسی نیز منتشر شده اند، به عنوان یک متن كهن فارسی نیز دارای اهمیت بسیارند.

جدای از این آثار، میراث مكتوب مجموعه‌ای با عنوان «كارنامۀ دانشوران اسلام و ایران» به چاپ می‌رساند. در این مجموعه متون كهن به قصد استفادۀ جوانان یا كسانی كه دانش استفاده از اصل متون كهن را ندارند، تلخیص، ساده‌نویسی و بازنویسی می‌شود.

میراث مكتوب همچنین سه نشریه منتشر می‌كند:

«آینه میراث» كه دوفصلنامه است و هر شش ماه یک‌بار منتشر می‌شود و «ویژه کتابشناسی، نقد کتاب و اطلاع رسانی در حوزۀ متون» است. «گزارش میراث» كه فصلنامه است و به پژوهش‌های «حوزۀ نقد و تصحیح متون نسخه شناسی و ایران شناسی» اختصاص دارد و میراث علمی ایران و اسلام که دوفصلنامه است و به «تاریخ علوم و فناوری دورۀ اسلامی» اختصاص دارد

افزون بر این، موسسه میراث مكتوب تا کنون نشست‌های نقد و بررسی متعددی دربارۀ مباحث متن پژوهی و متون كهنِ منتشر شده در مؤسسه با حضور استادان و صاحب نظران برگزار كرده است. همچنین همایش‌هایی را در حوزه ‌های مختلف ادبی و فرهنگی و پژوهشی برگزار یا در برگزاری آنها مشارکت كرده است.

درباره کتاب نقد و بررسی آثار و شرح احوال جامی

مؤلف در این اثر اوضاع سیاسی و اجتماعی و مذهبی زمان جامی ـ عهد تیموری ـ را بررسی می‌کند. در تذکره و شرح حال جامی بتفصیل، از ولادت تا وفات (۸۱۷ـ ۸۹۸ﻫ . ق) وی را مورد بررسی قرار می‌دهد. در بررسی مثنوی لیلی و مجنون از نظر محتوی، عناصر سازنده داستان، پرداخت‌های تازه جامی، روش ویژه او در بازآفرینی این داستان عشقی و صنایع بدیع به کار رفته در این منظومه به طور مفصّل تحلیل می‌شود. آخرین مبحث کتاب مقایسه میان لیلی و مجنون جامی و دیگر لیلی و مجنون‌ها است.

خواندن کتاب نقد و بررسی آثار و شرح احوال جامی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به ادبیات فارسی پیشنهاد می‌کنیم.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۷۷۵ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۴۶,۶۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۷۸/۰۱/۲۳
شابک۹۶۴-۶۷۸۱-۱۶-۰
تعداد صفحات۷۷۵صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۴۶,۶۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۷۸/۰۱/۲۳
شابک۹۶۴-۶۷۸۱-۱۶-۰