با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
۴٫۲ از ۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مقام مردم  نوشته  محمدرضا فلاح‌شیروانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

دیگران دریافت کرده‌اند

معرفی کتاب مقام مردم

کتاب مقام مردم نوشته محمدرضا فلاح‌شیروانی است. این مقاله تنها سطور مختصری از نگاه او به مردم و مردم‌سالاری را بدون توجه به سطوح راقی هستی‌شناختی به تصویر کشیده است.

حضرت امام(ره) طی سال‌های زندگی‌شان موضع بسیار متفاوتی در باب مردم داشت. این موضع متفاوت شامل نوع نگاه به مردم، نقش، جایگاه و اقتدارات آنها، عواطفی ویژه و پیامبرگونه نسبت به ایشان، تعاملی بسیار کریمانه و انسانی با آنها و در کنار همه‌ی اینها، اعتماد شگفت‌انگیزی بود که به تعهد، تحرک و همراهی مردم داشت. با نظر به دیدگاه‌های مردم‌محور حضرت امام و نقش مؤثر این نگاه در ویرایش زندگی معاصر کشور ما، با این که از اهتمام‌های عمیق ایشان به فلسفه‌ی فطرت یا فلسفه‌ی ولایت و موضوعاتی از این دست باخبریم، می‌توانیم ایشان را «فیلسوف مردم» بخوانیم و نگاه‌های جدی الهیاتی ایشان به انسان، جامعه، عیال الله و مردم را جدی بگیریم.

خواندن کتاب مقام مردم را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام کسانی که می‌خواهند با نگاه امام خمینی(ره) به مقام مردم آشنا شوند پیشنهاد می‌کنیم.

بخشی از کتاب مقام مردم

همهٔ راه‌های ممکن در این کشور تجربه شد و همه ناکام و ناموفّق از آب درآمد. احزاب گوناگون سیاسی، جریان‌های وابستهٔ به شرق و غرب و حرکت‌های مسلّحانه، همه و همه در این کشور در برهه‌ای از زمان سر بلند کردند؛ اما هیچ‌کدام نتوانستند برای این ملت کاری انجام دهند. لذا اختناق و سرکوب در این کشور روزبه‌روز شدیدتر شد. حتّی در سال‌های آخرِ قبل از پیروزی انقلاب، وقتی جوانانی به مبارزهٔ مسلّحانه رو آوردند، آن حرکت‌های مسلّحانه به شدّت سرکوب شد؛ تسلّط رژیم پهلوی هم بیشتر گردید و به‌تدریج یأس دل‌ها را فراگرفت ... آن نیرویی که می‌توانست در مقابل رژیم پهلوی به معنای واقعی کلمه بایستد، ملت بود؛ یعنی باید همهٔ ملت به صحنه می‌آمد تا می‌توانست رژیم فاسد و وابسته و دیکتاتور و ظالم پهلوی و پشت سرش امریکا را شکست دهد. هیچ کانون و مرکزی در ایران وجود نداشت که بتواند ملت را بسیج کند؛ مگر روحانیت و پرچم‌داران دین، با شعار دین. در کشور ما این یک تجربهٔ طولانی است؛ این‌ها را باید با چشم دقّت نگاه کرد."

بیانات در مراسم سیزدهمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره) ۱۳۸۱/۳/۱۴

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
سعید رستگار
۱۳۹۹/۰۹/۲۵

جمع آوری مناسبی از سخنرانی های مقام معظم رهبری و ایده های امام خمینی رحمه الله در رابطه با جایگاه مردم حقیقتا باورش برام سخت بود که امام خمینی و مقام معظم رهبری اینقدر نگاه مثبت و اعتماد به مردم دارند. ولی

- بیشتر
بخشی
۱۳۹۹/۱۰/۱۶

قلب مکتب امام، مردم سالاری دینی است و این کتاب تبیین این جمله است به نظرم.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵)
"مردم رهبرند" عبارت دیگری برای مردم‌سالاری است و سطح برداشت و عمق باور امام به مردم‌سالاری را می‌رساند. این که کارها دست مردم است. این که هیچ کس "حق ندارد" و "نمی‌تواند" چیزی را به مردم تحمیل کند و این که مردم نهایتاً صلاح و فساد و راهکارها را خوب تشخیص می‌دهند.
سعید رستگار
اما نخبگی نیز در مکتب امام معنایش تغییر می‌کند. نخبه، یک شخصیت مردمی است، بلکه چیزی غیر مردم نیست. نخبه، کسی است که بتواند در نظام ولایی که نظامی مردم‌سالار است، به سعادت و راه‌های سعادت بشر بیاندیشد، مردم را بفهمد، برای ایشان دل‌بسوزاند، همهٔ دست‌آوردهای خود را به مردم بسپارد و همهٔ اندیشه‌های صالح خود را با مردم به پیش ببرد.
سعید رستگار
عنصری که به خواست مردم توجه دارد و به خواست آنها لباس منطقی می‌پوشاند و صورت قابل تحققی می‌بخشد، ولایت فقیه است.
Hamed Khajeh
نخبه، کسی است که بتواند در نظام ولایی که نظامی مردم‌سالار است، به سعادت و راه‌های سعادت بشر بیاندیشد، مردم را بفهمد، برای ایشان دل‌بسوزاند، همهٔ دست‌آوردهای خود را به مردم بسپارد و همهٔ اندیشه‌های صالح خود را با مردم به پیش ببرد.
Hamed Khajeh
حالا می‌گویند که سیاست حق مجتهدین است. یعنی در امور سیاسی در ایران پانصد نفر دخالت کنند، باقی‌شان بروند سراغ کارشان. یعنی مردم بروند سراغ کارشان، هیچ کار به مسائل اجتماعی نداشته باشند، و چند نفر پیرمرد ملّا بیایند دخالت بکنند. این از آن توطئهٔ سابق بدتر است برای ایران.‌ ما اگر نظارت نکنیم؛ یعنی، ملت اگر نظارت نکنند در امور دولت و مجلس و همه‌چیز، اگر کنار بروند، بسپارند دست این‌ها و بروند مشغول کارهایشان بشوند، ممکن است یک‌وقت به تباهی بکشد."
مهدی

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۴۶ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۹/۰۹
شابک۹-۲۸-۶۵۹۷-۶۲۲-۹۷۸
تعداد صفحات۴۶صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۹/۰۹
شابک۹-۲۸-۶۵۹۷-۶۲۲-۹۷۸