با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
معنای زندگی

دانلود و خرید کتاب معنای زندگی

۳٫۳ از ۶ نظر
۳٫۳ از ۶ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب معنای زندگی  نوشته  ویل دورانت  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب معنای زندگی

کتاب معنای زندگی، نوشته ویل دورانت، اثری خواندنی است که درباره‌ی یکی از مهم‌ترین پرسش‌های بشری نوشته شده است. معنای زندگی چیست؟

می‌توانید پاسخ ویل دورانت و نویسندگان دیگر را به این سوال در کتاب معنای زندگی با ترجمه زهره زاهدی بخوانید. 

درباره‌ی کتاب معنای زندگی

یک روز وقتی مرد خوشپوشی به سمت ویل دورانت می‌رود و به او می‌گوید که قصد دارد خودش را بکشد، مگر اینکه او دلیل و معنای برای زندگی نشانش بدهد، ویل به فکر فرو می‌رود. او تلاش می‌کند تا جواب‌ها و استدلال‌هایی برای او داشته باشد اما تلاش نتیجه‌ای ندارد. بنابراین تصمیم می‌گیرد از تمام نویسندگان و متفکران دنیا دعوت کند تا به این سوال مهم، اساسی و مشترک تمام مردم دنیا پاسخ بدهد: معنای زندگی چیست؟ 

ویل دورانت نامه‌ای به صدنفر نوشت، نامه‌ای که در طرح پرسش‌ها، فلسفی بود و طنینی شاعرانه داشت. او از مخاطبان نامه‌اش دعوت کرد نه تنها به پرسش بنیادی معنای زندگی (به نحو انتزاعی) جواب بدهند بلکه بگویند خودشان (به طور عینی و خاص) در زندگی چگونه معنی، هدف و رضایتمندی یافتند. به تعبیر دورانت:

سرچشمه‌های الهام و انرژی شما چیست؟ هدف یا انگیزه نیروبخش زحمت و تلاش شما چیست؟ از کجا تسلّی‌خاطر و شادمانی می‌یابید و دستِ آخر، گنج‌تان در کجا نهفته؟

مهاتما گاندی، جورج برنارد شاو، سینکلر لوئیس، جواهر لعل نهرو و آندره موروئا برخی از افرادی بودند که ویل دورانت به آن‌ها نامه نوشته بود. نتیجه تبدیل به کتابی ارزشمند و خواندنی شد که فلسفه‌ی حیات را از دیدگاه افراد بزرگ و متفکران معروف بیان می‌کند. 

کتاب معنای زندگی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

اگر از دوست‌داران فلسفه‌ی مدرن هستید، کتاب معنای زندگی را بخوانید. معنای زندگی به شما کمک می‌کند تا چیزی را که در جستجوی آن هستید و دلیلی برای ادامه‌ی حیات، پیدا کنید. 

درباره‌ی ویل دورانت

ویلیام جیمز دورانت در ۵ نوامبر ۱۸۸۵ در ماساچوست به دنیا آمد. ویل دورانت در ابتدا می‌خواست کشیش شود اما در دانشگاه بیشتر علوم، از زیست‌شناسی گرفته تا تعلیم و تربیت را تجربه کرد. اما بالاخره بعد از خواندن کتاب اخلاقِ اسپینوزا به سراغ فلسفه رفت، آن رشته را تا دکترا ادامه داد و استاد دانشگاه شد و کتاب‌های فلسفی زیادی تألیف کرد. علت شناخته‌شدن ویل دورانت در دنیا، تالیف مجموعه‌ی یازده جلدی تاریخ تمدن است که آن را به همراه همسرش، آریل دورانت نوشت. او برای نوشتن هر فصل از کتاب به گوشه‌ای از دنیا سفر می‌کرد؛ از مصر و ایران تا سیبری و ژاپن. مقصد او برای نوشتن جلد اول کتاب تاریخ تمدن با عنوان «مشرق‌زمین، گهوارهٔ تمدن» بود. بعد چاپ جلد اول، سفرهای دور دنیایش شروع شد که ۵۰ سال ادامه یافت.

ویل دورانت در ۷ نوامبر ۱۹۸۱ در سن ۹۶ سالگی در لس آنجلس، کالیفرنیا چشم از دنیا فروبست

بخشی از کتاب معنای زندگی

در پائیز سال ۱۹۳۰ ویل دورانت خارج از خانه‌اش در لیک‌هیل، نیویورک در حال شن‌کش کردن برگ‌های خشک بود. در آن هنگام از سال هوا همان‌طور بود که باید می‌بود. نسیم خنک باطراوتی از جانب شمال ایالت جریان داشت و همچنان که به کارش ادامه می‌داد، به او قوت می‌بخشید.

در حالی که دورانت مشغول شن‌کشی بود، مرد خوش‌لباسی به او نزدیک شد و با صدایی آهسته به او گفت قصد خودکشی دارد، مگر اینکه فیلسوف دلیل ارزشمندی دال بر انصراف او ارائه دهد. در حالی که دورانت فرصتی برای فلسفه‌بافی در آن زمینه نداشت، کوشید آن مرد را با دلایلی در جهت ادامهٔ حیاتش تجهیز کند. بعدها چنین به خاطر آورد:

به او پیشنهاد کردم شغلی پیدا کند، ولی او شاغل بود. گفتم یک غذای خوب بخورد،‌ ولی او گرسنه نبود. کاملاً معلوم بود که استدلال‌های من هیچ تأثیری بر او ندارند. نمی‌دانم چه بر سرش آمد. در همان سال نامه‌های متعددی به دستم رسید که اعلام خودکشی می‌کردند ... بعدها فهمیدم که بین سال‌های ۱۹۰۵-۱۹۳۰، ۲۸۴ هزار و ۱۴۲ نفر در ایالات متحده امریکا خودکشی کردند.

چه وضع دشواری و چه آماری! و آمار متأخرتر حتی هشداردهنده‌تر است: سازمان بهداشت جهانی تخمین زده است که فقط در سال ۲۰۰۰، یک میلیون نفر به زندگی‌شان خاتمه دادند. در ایالات متحدهٔ امریکا به‌طور میانگین روزی ۸۴.۴ نفر خودکشی می‌کنند، در نتیجه سالانه ۳۰ هزار و ۹۰۳ نفر خود را به دست خود، به قتل می‌رسانند. هر ۱۷ دقیقه یک نفر امیدش را از دست می‌دهد و به زندگی‌اش خاتمه می‌دهد.۱

در این صورت آیا تعجبی دارد که «معنای زندگی چیست؟» پرسش ابدی فلسفه است و آیا سؤالی مهم‌تر از این هم وجود دارد؟

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴)
عباسعلي
۱۳۹۹/۱۰/۲۶

بسیار کتاب عالی است به شما این فرصت رو میده که دیدگاه هنرمندان و نویسندگان و سیاستمداران و مذهبیون و ... راجب معنای زندگی بشنوید بنظرم اون نویسنده فرانسوی اندره موروا دیدگاهش خیلی جالب بود

دختر کولی
۱۴۰۰/۰۳/۲۳

ما درباره معنای زندگی و عمق زندگی جستجو میکنیم تنها و تنها به یک دلیل عمده تا بتوانیم راحت تر و آگاهانه تر و با اقتدار با مرگمان روبرو شویم

Alireza Ahmadi
۱۴۰۰/۰۴/۰۹

واقعا ترجمه افتضاح بود.....اگر میخواید بخونید کتاب "درباره معنای زندگی" رو بخونید.

سپیده
۱۳۹۹/۰۵/۲۵

کل کتاب رو میشه در فصل آخر خلاصه کرد. به‌طور کلی فقط فصل آخر برای من جذابیت داشت. ترجمه کتاب هم متوسط بود.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱)
. در پارک دو ردیف مورچه می‌بیند که در دو مسیر در حال آمد و شد هستند. یک ردیف از لانهٔ مورچه‌ها بیرون می‌روند و ردیف بعدی به لانهٔ مورچه‌ها بازمی‌گردند. هر یک مشغول کاری به‌سود «منافع جمع» هستند. و او مورچهٔ فیلسوفی را مجسم می‌کند که با آنتن‌های برآشفته و با سخنانی خردمندانه، یکی از دو ردیف مورچه‌ها را متوقف می‌کند:
Ali Zare

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۴/۱۱
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۴۱۰-۸۲-۳
دسته بندی
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۴/۱۱
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۴۱۰-۸۲-۳