با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب فقر احمق می‌کند اثر سید امیرحسین میرابوطالبی

دانلود و خرید کتاب فقر احمق می‌کند

۴٫۱ از ۱۳۴ نظر
۴٫۱ از ۱۳۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب فقر احمق می‌کند  نوشته  سید امیرحسین میرابوطالبی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب فقر احمق می‌کند

کتاب فقر احمق می‌کند نوشته‌ی سندهیل مولاینیتن و الدار شفیر تاثیر کمیابی و پیامد های منفی آن را توضیح می‌دهد. آن‌ها با سال‌ها تحقیق و مطالعه متوجه شدند که فقر به ویژگی‌های شخصیتی و عدم مدیریت درست منابع بستگی نداشته و افراد فقیر به خاطر پدیده‌ای به اسم کمیابی نمی‌توانند ذهن خود را روی تصمیمات درست متمرکز کنند. و درنتیجه هر روز فقیرتر ‌می شوند.

کتاب فقر احمق می‌کند فقط روی فقر تمرکز نکرده جنبه‌های دیگری مثل کمبود زمان یا کمبود روابط اجتماعی را هم جزو کمیابی دسته‌بندی می‌کند.

درباره کتاب فقر احمق می‌کند

در سال 2013 کتاب فقر احمق می‌کند برای اولین بار در نیویورک منتشر شد. تاثیر قحطی در زندگی انسان در دو مسئله‌ی پول و زمان و راه‌هایی برای مقابله با این شرایط را برای افراد در این کتاب توضیح می‌دهد. این کتاب به سرعت توانست جایگاهش را در بین خوانندگان پیدا کند و توانست نظرات زیادی را جلب کند، مخصوصا برای افرادی که دغدغه‌های زیادی دارند تبدیل به کتابی کارآمد شد. همچنین این کتاب تابحال به چندین زبان ترجمه و در کشورهای مختلف منتشر شده است. این کتاب اولین بار سال 97 با عنوان «کمبود: نگاهی به کمبودهای فردی و اجتماعی» در ایران منتشر شد. این ترجمه را «حسین علیجانی» انجام داده و نشر ققنوس آن را منتشر کرده است.

نقد و انتقاد های متفاوتی روی این کتاب انجام شده است و خیلی از بزرگان اقتصاد هم درباره‌ی آن اظهارنظر کرده‌اند. کتاب فقر احمق می‌کند در نیویورک تایمز به عنوان «فوق العاده درخشان» نامیده شده است. منتقدان این کتاب رادر سیاست نیز تاثیرگذار می‌دانند. تیم آدامز منتقد «گاردین» درباره این کتاب گفته است: «خواندن این کتاب برای تمام سیاستمداران در همه جای جهان واجب است.»

راوی احساس می‌کند کارهای عقب مانده‌اش زیاد شده‌اند و خوانندگان را با خود همراه می‌کند تا ببینند چطور می‌توان از پس برنامه‌های تعین شده برآمد و همچنین برای تقاضاها و فرصت‌های جدید آماده باشد و این‌گونه کتاب را با گزارشی شروع می‌کند.

سندهیل مولاینیتن و الدار شفیر، نویسندگان کتاب مفهوم دو موضوع مهم پول و زمان را در این کتاب به خوبی توضیح می‌دهند. مدیریت پول و زمان نیاز به مراقبت مداوم دارد. طبق تعریف این دو نویسنده، قحطی وقتی به سراغمان می‌آید که از هر چیز، نسبت به مقدار فکر و نیازمان میزان کمتری را داریم و با توجه به تعریف این دو نویسنده کمیابی تمام معضلات بزرگ جامعه را به‌هم وصل کرده و همچنین تأکید می‌کنند که قحطی به‌ سختی از بین می‌رود، البته مفهومی است که ما را در خود فرو برده و تأثیرهای مهمی بر رفتار، عواطف و بر تفکرات انسان می‌گذارد.

در کتاب فقر احمق می‌کند درمورد اینکه چگونه با راه‌کارهایی کاربردی از پیامدهای کمیابی بکاهید و آینده بهتری را برای خود رقم بزنید مطالب مفیدی وجود دارد که برای بسیاری از خوانندگان جالب بوده‌اند.

چرا باید کتاب فقر احمق می‌کند را مطالعه کنیم؟

این کتاب اطلاعات مفیدی درمورد پول، نحوه استفاده از آن و اینکه چطور می‌توانیم با فقر مقابله کنیم به ما می‌دهد. در دنیای امروز داشتن اطلاعات صحیح درمورد پول می‌تواند برای همه بسیار مهم باشد.

خواندن این کتاب را به چه کسی پیشنهاد می کنیم؟

کسانی که همیشه با کمبود وقت مواجه هستند مانند دانشجویان که معمولا همیشه با معضل کمبود زمان مواجه هستند و افرادی که درآمد کمی دارند می‌توانند با خواندن این کتاب تغییرات بزرگی در زندگیشان ایجاد کنند.

درباره الدر شفیر و سندهیل مولاینیتن

سندهیل مولاینیتن در سال 1973 در شهر «تامیل نادو» در هند به‌دنیا آمد و در حوزه‌ی اقتصاد دانشمند و استاد دانشگاه در هند است. در دانشگاه‌های کرنل و هاروارد تحصیلات دانشگاهی خود را به اتمام رسانده است. مولاینیتن در زمینه‌هایی مثل اقتصاد رفتاری، اقتصاد توسعه و اقتصاد شرکت‌ها مطالعات زیادی انجام داده است و در دانشگاه هاروارد به تدریس اقتصاد مشغول است. دکتر مولاینیتن برنده‌ی بورسیه‌ی مک آرتور شده است.

الدر شفیر دانشمند علوم رفتاری، نویسنده‌ای آمریکایی است. او از سال 1987 استاد علوم رفتاری و سیاست‌های عمومی و استاد روان‌شناسی و روابط‌عمومی دانشکده روان‌شناسی دانشگاه پرینستون است. او بنیان‌گذار و عضو هیئت یک سازمان غیرانتفاعی به نام مدیره آیدیاز 42، است که از علوم رفتاری برای حل مشکلات اجتماعی دشوار استفاده می‌کند. حوزه اصلی تحصیل وی اقتصاد رفتاری است، یعنی بر روی نحوه تصمیم‌گیری افراد در مورد نتایج مالی آنها تأثیر می‌گذارد. تحقیقات او به این نتیجه رسیده است که مردم معمولاً وقتی تصور می‌کنند که انسان‌هایی منطقی هستند، تصمیمات غیرقابل‌اجتناب در مورد مسائل مالی می‌گیرند.

به تازگی الدار شفیر برای ادامه تحقیقات خود در زمینه روانشناسی کمک هزینه گوگنهایم را دریافت کرده است. او گفته است که از این پول برای تحقیقات خود استفاده خواهد کرد. او قبلا جایزه پژوهشگر جدید هیلل آینهرن را از انجمن داوری و تصمیم‌گیری و جایزه یادبود چیس را دریافت کرده بود. وی عضو منتخب آکادمی هنر و علوم آمریکا است.

فهرست کتاب فقر احمق می‌کند

بخش اول: ذهنیت کمیابی

بخش دوم: کمیابی، کمیابی می‌آورد

بخش سوم: طراحی برای کم یابی

بخش‌هایی از کتاب فقر احمق می‌کند

یک لحظه فکر کنید که این موضوع تا چه حد جالب توجه است. برطبق اصول اولیه‌ی حسابداری حتما پای بده‌بستان درمیان است. هرقدر هم که ثروتمند باشید، پولی که در اختیار دارید محدود است. اگر 10 دلار را خرج یک چیز کنید، 10 دلار کمتر برای چیزی دیگر باقی خواهد ماند (حتی اگر آن چیز دیگر ارثی باشد که برای فرزندتان به جا می‌گذارید). بالاخره آن 10 دلار باید از جایی بیاید. اما افراد معمولا چنین احساسی ندارند. بسیاری از ما خریدهای 10 دلاری را به صورتی انجام می‌دهیم که انگار خبری از بده بستان نیست. برای انجام این خرید لازم نیست خرید دیگری را فدا کنیم. شاید حتی بتوان گفت احساس می‌کنیم که موجودی نامحدودی از اسکناس‌های 10 دلاری در بودجه مان داریم. البته در نهایت می‌دانیم که این‌طور نیست، اما رفتارمان به همین صورت است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴۰)
Amin Rostami
۱۴۰۰/۰۱/۱۸

به عنوان اولین نکته باید گفت که عنوان کتاب (هرچند که با محتوا مرتبطه) میتونه در جذب مخاطبش گمراه کننده باشه. عنوان اصلی کتاب «Scarcity» به معنای «کمیابی» است که مخاطبانش، تمامی اقشار گرفتار در جوامع امروزی هستن و بیشتر

- بیشتر
majid abedini
۱۳۹۹/۱۲/۱۴

طاقچه جان قرار بدین تو طاقچه بینهایت بی زحمت این کتاب رو

Javad Mohammadnia
۱۴۰۰/۰۱/۰۹

بسم الله الرحمن الرحیم اول می خواهم نکاتی را در مورد خود کتاب بگویم: ۱- باید توجه داشته باشیم که این کتاب به وسیله یکی از اساتید دانشگاه هاروارد نوشته شده است یعنی آن دانشگاهی که همیشه بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان

- بیشتر
Mina
۱۳۹۹/۱۲/۲۸

به مناسب ۱۴۰۰ کتاب های این انتشارات رو میخواید بذارید تو قسمت بی نهایت؟ چه عالی :)

علی رضا
۱۴۰۰/۰۴/۱۹

ضمن تقدیر از ترجمه این کتاب، متأسفانه به نظر می رسد عنوان فارسی کتاب غلط انداز، غیرمسؤولانه، تبلیغاتی و دور از عنوان اصلی کتاب است. فقر(Poverty) چیزی است، کم یابی(Scarcity) که عنوان و موضوع اصلی کتاب است، چیزی دیگر! از

- بیشتر
Mahdi
۱۴۰۰/۰۱/۰۶

اگر چه با عنوان فارسی استفاده شده کتاب موافق نیستم(علاوه بر آنکه عنوان اصلی کتاب به ترجمه دیگر همین اثر که در ایران چاپ شده نزدیکتر است، محتوای کتاب هم بازگو کننده چنین صراحت پیامی نیست) اما انصافا ترجمه روان

- بیشتر
محسن
۱۴۰۰/۰۷/۲۰

سند هیل مولاینیتن استاد اقتصاد دانشگاه هاروارد و الدار شفیر استاد روانشناسی دانشگاه تاد قرار بود یادداشتی در مورد زندگی قشر کم‌درآمد جامعهٔ آمریکا بنویسند. بعد از انجام تحقیقاتی به ایدهٔ جالبی رسیدند که رفتار عجیب قشر کم درآمد را

- بیشتر
taravat
۱۴۰۰/۰۴/۲۱

من الان دو صفحه از مقدمه این کتاب رو با ترجمه دیگه این کتاب و اصل کتاب مقایسه کردم، به جز نقدهای جدی که به ترجمه عنوان کتاب وارده تو همون مقدمه هم چندین مورد ضعف ترجمه مشاهده کردم، مثلاً

- بیشتر
Marzia
۱۴۰۰/۰۴/۱۹

این کتاب به همه ی کسانی که به مباحث اقتصادی و روانشناسی و اقتصاد رفتاری علاقه دارن و مخصوصا کسانی می خواهند تصمیمات بهتری داشته باشند توصیه می کنم

Elika
۱۳۹۹/۱۲/۲۸

من هنوز این کتابو نخوندم ولی نظراتتون رو خوندم ظاهرا کتاب خوبیه کاش طاقچه این کتابو رایگان کنه یا بزاره بینهایت بسیار از اپلیکیشن خوب طاقچه سپاس گزارم

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۳۹۷)
(۲۵) همان‌طور که هنری دیوید ثورو گفته «انسان به اندازهٔ چیزهایی که می‌تواند نادیده بگیرد ثروتمند است». (۲۶)
Anahid
همان‌طور که افراد درگیرِ گرسنگی مهلک به چیزی جز غذا فکر نمی‌کنند، همهٔ ما، در مواجهه با هر نوع کمیابی، جذبش می‌شویم. ذهن به شکلی خودکار و پرقدرت به‌سمت نیازهای برآورده نشده متمایل می‌شود.
Anahid
وقتی زمان زیادی داریم لم می‌دهیم و گذر عمر را تماشا می‌کنیم. دقایقی که به‌مرور هدر می‌روند، ساعت‌های هدررفته را می‌سازند. درنهایت از یک روز ۱۶ ساعته شش ساعت استفادهٔ مفید می‌کنیم. یک هفته را صرف کاری می‌کنیم که می‌شد دوروزه انجامش داد. در اینجا نیز منظورمان ساعت‌هایی نیست که دانسته به «انجام‌ندادن هیچ کار» اختصاص می‌دهیم. منظور ما ساعت‌هایی است که اصلاً به کاری تخصیص نمی‌یابد.
Mohammad Ghoroobi
کمیابی چیزی بیش از نارضایتی حاصل از کم‌داشتن یک‌چیز است. کمیابی شیوهٔ تفکر ما را تغییر می‌دهد و خود را به ذهن ما تحمیل می‌کند.
fahime
حتی حواس‌پرتی‌های کوچک نیز آثار عظیمی در پی دارند.
Anahid
در یک مطالعه از بچه‌ها خواسته شده بود که اندازهٔ سکه‌های آمریکایی را به‌وسیلهٔ ابزاری که در اختیارشان قرار گرفته بود تخمین بزنند، سکه‌هایی از یک پنی تا نیم دلار. (۱۱) سکه‌ها به نظر بچه‌های فقیرتر بزرگ‌تر «به نظر رسیده بود» و آن‌ها اندازهٔ سکه‌ها را بسیار بیشتر تخمین زده بودند. (۱۲) اشتباه در تخمین سکه‌های باارزش‌تر، که ربع و نیم دلار ارزش داشت، بیش از همه بود. همان‌طور که غذا تمرکز افراد گرسنه را مال خود می‌کند، سکه‌ها تمرکز بچه‌های فقیر را تسخیر کرده بود. (۱۳) این تمرکزِ افزایش‌یافته باعث شده بود این سکه‌ها بزرگ‌تر «به نظر برسند».
نون صات
فرض کنید که یک روز را به خرید گذرانده‌اید. یکی از کالاهایی که به‌دنبال خریدش بودید لپ‌تاپ است. عصر که می‌شود در فروشگاهی هستید که مدل و مارک مورد نظر شما را به قیمت ۱۰۰۰ دلار دارد. این قیمت مناسب است، اما بهترین قیمتی نیست که امروز مشاهده کرده‌اید. فروشگاهی دیگر که مسیرتان به خانه را ۳۵ دقیقه دور می‌کند، همین کالا را ۹۶۵ دلار می‌فروشد. آیا لپ‌تاپ را همین‌جا به قیمت ۱۰۰۰ دلار می‌خرید یا تصمیم می‌گیرد برای خرید از فروشگاه دیگر به قیمت ۹۶۵ دلار راهتان را ۳۵ دقیقه دور کنید؟ کدام یک را انتخاب خواهید کرد؟
Anahid
افراد غنی و فقیر، در جهان واقع، از جهات بسیاری با هم فرق می‌کنند. پس‌زمینه‌ها و تجربیاتِ متفاوت آن‌ها به شخصیت‌ها، توانایی‌ها، سلامت، تحصیلات و ترجیحات متفاوت ختم می‌شود.
لیلی مهدوی
در زندگی‌تان دانه‌ها را چیدمان می‌کنید یا چیزهای جاگیر؟ پاسخ این سؤال به بودجه‌تان بستگی دارد. اگر بودجه کم باشد، آن آیپاد احساس جاگیر بودن را به فرد می‌دهد و بخش زیادی از آنچه این ماه خرج کرده را تشکیل خواهد داد. هر چه بودجه افزایش یابد، آیپاد فضای کمتر و کمتری را اشغال خواهد کرد.
Anahid
روزی را تصور کنید که چندتایی جلسه دارید و فهرست کارهایتان به اندازه‌ای نیست که از دست در برود. زمانی‌که کاری ندارید را صرف طول‌دادن نهار یا حضور در یک جلسه می‌کنید و یا به یکی از همکارانتان زنگ می‌زنید تا احوالش را بپرسید. حالا روز دیگری را تصور کنید که برنامهٔ کاری‌تان پر از جلسات پشت سر هم است. آن وقتِ آزاد کوتاهی هم که دارید باید به یک پروژهٔ عقب‌افتاده اختصاص یابد. در هر دوِ این موارد زمان از نظر فیزیکی کمیاب است. مقدار ساعتی که سر کار بوده‌اید یکی بوده و فعالیت‌های زیادی برای پرکردن این ساعات پیش رویتان بوده است. بااین‌حال در یک مورد شما عمیقاً نسبت به این کمیابی و محدود بودن زمان آگاه بوده‌اید؛ در مورد دیگر این کمیابی واقعیتی مبهم بوده و شاید اصلاً توجهتان را جلب نکرده باشد. احساس کمیابی از واقعیت فیزیکی‌اش مجزاست.
Anahid

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۸۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۸۴,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۵/۱۵
شابکundefined
تعداد صفحات۳۸۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۸۴,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۵/۱۵