با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
شکوهِ مرگبار؛ یک فیلم بیولوژیک

دانلود و خرید کتاب شکوهِ مرگبار؛ یک فیلم بیولوژیک

۳٫۴ از ۷ نظر
۳٫۴ از ۷ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب شکوهِ مرگبار؛ یک فیلم بیولوژیک  نوشته  دانیال حقیقی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب شکوهِ مرگبار؛ یک فیلم بیولوژیک

«شکوهِ مرگبار؛ یک فیلم بیولوژیک» نگاه یک مهندس معمار به شهر تهران و توسعه آن است. این کتاب روایتی شخصی است از گوشه و کنار تاریخ مختصر توسعه، اما سودایی شهر تهران.

دانیال حقیقی با مطالعهٔ تاریخ توسعهٔ شهر تهران و روایت بخشی از زندگی نسل جوانی که ده-دوازده سال پس از انقلاب اسلامی متولد شدند، سعی کرده ما را با وضع حقیقی خود بیشتر آشنا کند.

این اثر که با مرور خاطرات و خرده‌روایت‌هایی از بالا و پایین شهر پیش می‌رود، با افکار و قضاوت‌های نویسنده تکمیل می‌شود. نویسنده سعی کرده تا برخی از مسائل امروز جامعه ایران را واکاوی کند. مسائلی که هرروزه به نحوی با آن‌ها سروکار داریم؛ مثلطبقهٔ نوکیسه و ایدئولوژی، میل و رانت، فاجعه و ترس، بیهودگی و بطالت و بیکاری، اسطوره و هذیان، تونل‌ها و آسمان خراش‌ها، بازیگری در خیابان، فاشیسم و رسانه، مصرف‌گرایی و اینستاگرام و درنهایت ارتباط مستقیم و غیرمستقیم تمام این‌ها با مفهومی که در این متن به آن «نوجوانی فرهنگی» گفته می‌شود.

آنچه که ما و جامعهٔ ما امروز به آن نیازمند است، شناختی دوباره از خود و پرسش از چرایی و چگونگی توسعهٔ مدنظر خود است تا بتواند بهتر از گذشته مسیر خویش را تعیین و طی کند. این کتاب می تواند با روایت‌هایش راهی برای خودشناسی جامعه ایرانی باز کند.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
Ftm. Gh
۱۳۹۹/۰۳/۳۰

نویسنده حرف های جالبی برای گفتن داره اما خیلی پراکنده حرف میزنه و به عمق هیچ کدوم از مطالب نمیره و این یکم آزار دهنده ست. همچنین لغات و کلمات سختی توی کتاب وجود داره. لغات سیاسی، اساطیری، اسم هنرمندای

- بیشتر
جواد
۱۳۹۹/۰۵/۰۶

کتاب جذابی نبود و تا انتها ادامه ندادم

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۹)
چرا یکباره به خیابان می‌ریزیم وقتی مرتضی پاشایی از دنیا می‌رود؟ حتما یکی از دلایلش جذابیت است، اما مرگ هم هست. ما از مرگ می‌ترسیم، از مرگ یک جوان مشهور در سی‌سالگی می‌ترسیم.
Ftm. Gh
کتاب‌فروشی‌ها که تا پیش از این همیشه فقط کتاب می‌فروختند، شدند لوکیشنی جدید از فیلم بیولوژیک تهران ژانری و پای چیزهای دیگری هم علاوه بر کتاب درآن‌ها باز شد: ظروف سرامیکی، جواهرات بدلی، لوازم‌التحریر لوکس و به طور خلاصه «جینگیله‌مستون‌ها».
Ftm. Gh
مثلا همین ماجرای گورخواب‌ها. اومدن و یه‌مرتبه این موضوع رو مطرح کردن و احساسات مردم رو درگیر کردن. چیزی حدود پنجاه نفر گورخواب رو بردند تو گرم‌خانه‌ها سامان دادن و بعد چی شد؟ تموم شد و هیچ‌کس هم نگفت که مسئلهٔ اصلی تو این شهر میلیون‌ها میلیون حاشیه‌نشین و بی‌خانمانه.
Ftm. Gh
باعث شده بود ارزش‌های دفاع مقدس همگی در طوق ظواهر خاصی از یک خرده‌فرهنگ متعلق به قشر خاصی دربیایند. این گروه در حدود سی سالی که از جنگ گذشته همیشه از این ارزش‌های انسانی و متعالی در جهت پیشبرد مقاصد ایدئولوژیکشان استفاده کرده‌اند.
Ftm. Gh
تو کشورهای دیگه اینو پذیرفته‌ن که موسیقی پاپ مربوط به صنعت موسیقی و بازار موسیقیه، یعنی چیزی که بهش “show business” می‌گن. پاپ متعلق به این جریانه و اصلا ربطی به نهادهای آکادمیک و علمی موسیقی نداره. اهدافش کاملا متفاوته، بسترهای شکل‌گیری‌ش متفاوته، تبادلات مالی و اقتصادی متفاوتی داره و اساسا نگاه فرهنگی‌ای برای شکل دادن به یه جریان مدنی نداره.
Ftm. Gh
پیام پل طبیعت به عنوان یکی از نمادهای شهر تهران، برای جوانان این نیست که مطالعه کنید، بحث کنید، فعالیت مدنی داشته باشید، توانایی‌های خود را بهتر کنید، به دانش راستین روی بیاورید، حقیقت‌جو باشید، جلوی بچه بستنی نخورید... که پل، مصرف‌گرایی و جلوه‌گری را تبلیغ می‌کند.
Ftm. Gh
در هیچ‌جای تاریخ به اندازهٔ امروزِ تهران لوکس بودن با مبتذل شدن توأمان نشده است.
Ftm. Gh
آشپزخانه‌ها از یک جایی به بعد شروع کردند به کوچک‌تر شدن و این کوچکی را با اُپِن شدن تحمل‌پذیرتر کردند. جمع‌وجور شدن آشپزخانه خواه‌ناخواه امکان بسیاری از فعالیت‌ها را در این فضا از بین برد. مثلا از یک جایی به بعد تولید محصولات خانگی مثل ترشی، مربا، رب گوجه، رب انار، شیرینی، بیسکویت و خیلی چیزهای دیگر کلا منتفی شد، چون در یک وجب جا واقعا نمی‌شد این کارها را انجام داد و ناچار باید محصولات صنعتی جایگزین می‌شدند.
Ftm. Gh
بسیاری از نویسندگان، که بیشتر هم نویسندگان ادبیات هستند، بزرگ‌ترین تلاشی که در آثارشان داشتند همین بوده است: این که سعی کنند تا آن ایدئولوژی‌ای را که پشت پردهٔ چشم‌هایمان، همچون یک لنز فیلم‌برداری یا اینستاگرامی، جای جهان‌بینی ما می‌نشیند، کنار بزنند و جهان بدون فیلتر را نشانمان بدهند. جهانی را نشان دهند که در آن یک گردن‌بند مروارید ارزش چندانی ندارد در مقابلِ آن لحظه‌ای که با فراغ بال گوشه‌ای لم داده‌ایم و غرق در روح بلندنظر خود، شادکام مزهٔ شیرینی زنجفیلی خانگی را با چای هل و دارچین مزمزه می‌کنیم و زمان را از دست نمی‌دهیم. منظورم همان لذت‌های سادهٔ معصومانه و مؤثری هستند که دریچهٔ احساسات ما را باز می‌کنند و قلبمان را برمی‌انگیزند.
Amirpiri

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۳۵ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۸,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۰۱۹-۰۴-۰
تعداد صفحات۲۳۵صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۸,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۰۱۹-۰۴-۰