با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
شناخت از نظر قرآن؛ معارف قرآن (جلد اول)

دانلود و خرید کتاب شناخت از نظر قرآن؛ معارف قرآن (جلد اول)

۵٫۰ از ۲ نظر
۵٫۰ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب شناخت از نظر قرآن؛ معارف قرآن (جلد اول)  نوشته  شهید مرتضی مطهری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب شناخت از نظر قرآن؛ معارف قرآن (جلد اول)

«شناخت از نظر قرآن» جلد اول از مباحث معارف قرآن استاد شهید آیت‌الله مطهری است. این اثر حاصل ۹ جلسه درس استاد شهید آیت الله مطهری در سال ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ هجری شمسی در حوزه علمیه قم (حسینیه ارگ) تحت عنوان «شناخت از نظر قرآن» است. آیت الله مطهری در سال ۱۳۳۱ پس از ۱۵ سال اقامت و تحصیل در قم در حالی که یکی از اساتید شاخص حوزه علمیه قم به شمار می‌رفت و جایگاه ویژه‌ای برای او در حوزه علمیه قم پیش‌بینی می‌شد، آن موقعیت را رها کرده به تهران مهاجرت کرد. در سال ۱۳۵۴ جمعی از فضلای حوزه علمیه قم طی طوماری از استاد مطهری درخواست کردند که به قم آمده و به تدریس بپردازد. در همین ایام امام خمینی (ره) نیز طی نامه‌ای از نجف از او خواست که برای تقویت حوزه علمیه قم لااقل هفته‌ای چند روز در این حوزه تدریس داشته باشد. به همین جهت از سال ۱۳۵۵ آیت‌الله مطهری معمولا روزهای چهارشنبه تا جمعه در قم چند درس عمومی و خصوصی در حوزه علمیه قم داشت که با استقبال کم‌نظیری روبرو شد به طوری که گاهی شاگرد و استاد آن شاگرد و استاد آن استاد در این دروس شرکت می‌کردند و البته آن استاد شهید با قرار دادن شرایطی از جمله امتحان و ارزیابی سطح علمی طلاب و دادن تکلیف و مانند آن سعی در کاهش تعداد شاگردان و تبدیل حوزه درس به یک کانون جدی تحقیق داشت. یکی از درس‌های استاد معارف قرآن» بود که استاد قصد داشت موضوعات متعددی را در آن تدریس نماید، مانند شناخت از نظر قرآن، جامعه و تاریخ در قرآن، قرآن در قرآن، خدا در قرآن، معاد در قرآن و... از آنجا که این دروس مقارن شد با دوره جدید نهضت اسلامی در سال ۱۳۵۶، این درسها تا حدود نیمه اول سال ۱۳۵۷ بیشتر دوام نیافت و آن متفکر شهید که مسئولیت سنگینی در هدایت انقلاب اسلامی در کنار امام خمینی (ره) به عهده داشت، تنها توانست دو موضوع اول یعنی «شناخت از نظر قرآن» و «جامعه و تاریخ در قرآن» را تدریس نماید. لذا این کتاب جلد اول مجموعه معارف قرآن و «جامعه و تاریخ در قرآن» ـ که به زودی منتشر خواهد شد ـ جلد دوم آن را تشکیل می‌دهد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
m.m.r_76
۱۳۹۹/۰۵/۱۴

فوق العاده دقیق و فنی به هر کسی که دغدغه ای در زمینه مسایل معرفت شناسی از نگاه اسلامی داره توصیه میکنم این اثر رو از دست نده!

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲)
هیچ توجه کرده‌اید که شخصیتهای بزرگ که در جامعه‌ها ظهور می‌کنند با اینکه سبب تحرک جامعه‌ها می‌شوند و باید بشوند، گاهی همانها سبب رکود جامعه‌ها می‌شوند. یعنی شخصیت‌شان به قدری بزرگ است که مردم خودشان را در مقابل اینها می‌بازند؛ فکر و اندیشه و شخصیت فکری خودشان را می‌بازند؛ می‌شوند تابع محض اینها. یعنی رکود، سکون و بی‌تحرکی فکری. اگر آنها از راه راست بروند اینها کورکورانه از راه راست می‌روند، اگر آنها از راه کج بروند اینها کورکورانه از راه کج می‌روند.
رقیه
اگر در عالم مکتبی وجود داشته باشد که جامع باشد و یک دستگاه اندیشه و به اصطلاح امروز یک ایدئولوژی باشد و اخلاق، تعلیم و تربیت، قضاء، قوانین جزایی، قوانین مدنی، سیاست و اقتصاد داشته باشد ولی شناخت نداشته باشد یعنی در شناخت، مکتب نداشته باشد، حتمآ این مکتب ناقص است.
danial

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۹۵ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۱/۰۱
تعداد صفحات۱۹۵صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۱/۰۱