با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
تولد تمدن در خاور نزدیک

دانلود و خرید کتاب تولد تمدن در خاور نزدیک

۴٫۰ از ۴ نظر
۴٫۰ از ۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تولد تمدن در خاور نزدیک  نوشته  هنری فرانکفورت  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب تولد تمدن در خاور نزدیک

«تولد تمدن در خاور نزدیک» نوشته هنری فرانکفورت(۱۹۵۴-۱۸۹۷)، باستان‌شناس هلندی است. این کتاب به ابعاد کمتر شناخته شده‌ای می‌پردازد و جنبه‌های انسان‌شناسانه‌ای دارد که نویسنده با دقت بسیار و بررسی مدارک متعدد پیش رویمان قرار می‌دهد. مطالعه این کتاب به آنچه پیشتر درباره این تمدن‌ها می‌دانستیم، رنگ و بو و عمق تازه‌ای می‌بخشد و مسائلی فراتر از صرفا تاریخ و سیمای فرهنگی این مناطق را آشکار می‌سازد. او در این کتاب با نگاهی نقادانه و موشکافانه، نخست، نظریه‌های رایج درباره تمدن‌ها را بررسی می‌کند. نویسنده با بررسی تاریخ و زوال تمدن غرب، می‌کوشد نکته اصلی نظریه‌اش یعنی همان «فرم» تمدن‌ها را تبیین کند. وی ارزش این آثار را تایید می‌کند، اما ضمنا می‌کوشد کاستی‌ها و باورهای پیش پنداشته نادرست را آشکار کند و نوری تازه بر مطالعه تاریخ تمدن بتاباند. سپس فرانکفورت با نتیجه‌ای که از فصل نخست حاصل شده به سراغ تمدن‌های بین‌النهرین و مصر ـ ‌به عنوان پدیده‌هایی کاملا خودجوش و خودکفا، وابسته به طبیعت خاور نزدیک و مقاوم در برابر نفوذ خارجی‌ها‌ـ می‌رود و دوره پیش تاریخ در هر دو کشور، موقعیت جغرافیایی، ظهور کشاورزی و نظام اقتصادی این دو تمدن را بررسی می‌کند. در فصل سوم به شاخصه‌های تمدن بین‌النهرین (چگونگی شکل‌گیری جامعه معبد به عنوان اساس دولت ـ‌ شهرهای این ناحیه، ویژگی‌های دولت‌ـ شهرها و اداره آنها به مثابه یک نظام سیاسی واحد، معماری، هنر و البته نوشتار) می‌پردازد. در فصل چهارم، به چگونگی شکل‌گیری کشور مصر و اتحاد مصر سفلی و علیا و بنیان نگرش انسان مصری نسبت به هستی و کاینات ـ ‌باورهای عمیقا مذهبی، اعتقاد به فرعون در جایگاه خداوند، حیات پس از مرگ و تمایل به جاودانگی که در معماری و هنر ایستا و ابدیت‌گرای آنان به خوبی مشاهده می‌شود‌ـ می‌پردازد و در پایان، تاثیرپذیری فرهنگ مصری از بین‌النهرین را با ارائه مدارک توضیح می‌دهد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
فرشید
۱۳۹۹/۱۱/۲۳

نویسنده با نگاهی فلسفی و جامعه شناسانه و در عین حال بر حسب پوزیتیسم و کشفیات باستان شناسی در عصر خودش به ریشه های شکل گیری تمدن می پردازه می شه گفت نکاعی نو و جامع و متفاوت بامخققین هم

- بیشتر
جوجه اردک
۱۳۹۵/۰۷/۲۸

20,20,20,20. .....هرچی بگم کمه

leylak
۱۳۹۹/۰۹/۲۶

نتونستن زیاد جلو برم چون متن سخت و نسبتا نامفهومی داره.

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۷۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۷/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۰۰۴-۱۶-۵
تعداد صفحات۱۷۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۷/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۰۰۴-۱۶-۵