با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
سمت خدا: دریافت‌هایی از اساتید اخلاق (دفتر دوم)

دانلود و خرید کتاب سمت خدا: دریافت‌هایی از اساتید اخلاق (دفتر دوم)

۵٫۰ از ۱ نظر
۵٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب سمت خدا: دریافت‌هایی از اساتید اخلاق (دفتر دوم)  نوشته  حبیب الله  فرحزاد  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب سمت خدا: دریافت‌هایی از اساتید اخلاق (دفتر دوم)

حبیب الله فرحزاد( -۱۳۴۱)، پژوهشگر دینی است. در بخشی از کتاب به نام « استغفار برای دیگران» می‌خوانیم: «بیشتر حزن و اندوه دوستان خدا مال گناهان خلق است که برای رفع آن باید برای آن‌ها استغفار کنند. هرجا که غصه‌دار شدی استغفار کن. استغفار امان انسان است. به این کاری نداشته باش که چرا محزون شده‌ای، چه اذیتت کرده باشند و چه گناهی کرده باشی. بعضی وجود خودشان را گناه می‌دانند. شما می‌گویی چرا من درست کار نمی‌کنم، او وجود خودش را گناه می‌داند. محزون که شدی استغفار کن. چه غم خود را داشته باشی و چه غم مؤمنین را، استغفار غم‌ها را از بین می‌برد. همان‌طور که وقتی که خطا می‌کنی، همه صدمه می‌خورند. مثلاً وقتی چند نفر کفران نعمت می‌کنند، به همه ضرر می‌رسد. استغفار هم که می‌کنی به همۀ ماسوای خودت نفع می‌رسانی. برای گناهان دوستانتان روزی هفتاد بار استغفار کنید و الا راهتان مسدود خواهد بود. وقتی استغفار کنی دورت خلوت می‌شود. حق رفیق مؤمنت بر تو این است که تو برای او استغفار نمایی و او هم برای تو. ما باید بار گناه رفقایمان را تحمل کنیم و در درگاه حق‌تعالی برای آن‌ها شفاعت و عذرخواهی کنیم. دو رکعت نماز بخوان و به خداوند عرض کن: خدایا، هر کس به من بدی کرده را بخشیدم، تو هم مرا ببخش. آن وقت ببین خدا با تو چه کار می‌کند. برای امواتتان استغفار کنید. شجرۀ خود را به یاد بیاورید و برای ایشان طلب مغفرت کنید تا کارتان راه بیفتد. برای پیامبر و ائمه و همۀ انبیا و مرسلین هم صلوات بفرستید تا همۀ آسمان و زمین همراه و کمک‌کارتان شوند.» این کتاب از مجموعه مباحث مطرح شده در برنامه تلویزیونی «سمت خدا» منتشر شده است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
S
۱۳۹۵/۰۴/۰۴

شب قدر است به. امید بخشش برای همه ما ورفع غم واندوه از دلهای همه دعا واستغفار کنیم خواندن این سری از کتابها را فراموش نکنیم

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۶)
حق النّاس انسان برای حقوق بندگان خدا گرفتار است. اگر حق، حق مالی است، حق اَعراض و آبرویی است، حق غیبت است، آنجا صاحب حق، خدا نیست. صاحب حق رفقا، همشهری‌ها و همسایه‌ها هستند.
S
شکر خدا؛ یعنی نعمت‌های خدا را در همان راه باید صرف کرد که خدا می‌خواهد؛ نه این‌که فقط بگوید: «شکراً لله» . شکر خدا این است که نیرویت را در راه خدا صرف کنی، صرف بطالت نکنی.
S
رزق‌های بهشتی در دنیا هم، رزق بهشتی وجود دارد. اصلاً مؤمنین در دنیا هم رزق بهشتی می‌خورند. آیا وقتی که از روی محبّت می‌خوری بهشتی نیست؟ اگر از روی محبّت بخوری و از روی محبّت بخورانی، این غذا بهشتی است. سلام از روی محبّت و سخن گفتن از روی محبّت بهشتی است. غذاهای روحی و جسمی که از روی محبّت می‌خورید همه بهشتی است. امیدوارم تمام این‌ها را راحت بفهمیم و درک کنیم.
S
کسی که مالک باشد می‌تواند ببخشد، می‌تواند بفروشد. ولی مملوک دنیا اگر پیشامدی برای مال بشود دق می‌کند. ان‌شاءالله با فهم و ادراک، مالک خودمان، مالک دنیا، مالک لباس و پول خود باشیم. خداوند انسان را این‌گونه آفریده است. خدا می‌خواهد انسان مملوک نشود. مملوک دنیا نشوید که عزت خود را به باد می‌دهید، دنیا و آخرت خود را به باد می‌دهید. خداوند شما را مملوک دنیا و اهل دنیا نیافریده است. اگر می‌خواهی مملوک شوی، مملوک خدا بشو و مالک بر هر چیز. در این صورت عزت و شئون انسانی شما حفظ می‌شود. خودت را نفروش!
S
شمشیر احسان جان دادن همیشه یک جور نیست. با شمشیر احسان می‌توانی شهیدش بکنی. برای آزمایش، دربارۀ پدرت خوبی کن. از هر طرف به او خوبی کن. امان نده که پدرت تلافی کند. آن وقت ببین پدرت گریه می‌افتد. می‌گوید: پسر مگر بابای منی؟ چه بر سر من می‌آوری؟ مرا کشتی، شهید کردی. احسان، شهید می‌کند، خیلی سریع‌تر از شمشیر.
S
رفتار با اهل معصیت کسانی که مرتکب معصیت می‌شوند، هنوز به بلوغ نرسیده‌اند. معصیت فرد نابالغ خیلی مهم نیست، برآشفته نشوید. بلوغ تنها به سن نیست. اغلب در همین بی‌عارها خدا چیز خوبی مثل صفت سخاوت و یا مردانگی قرار داده است، لذا می‌گویم آن‌ها را از خودتان نرانید. این‌قدر که گناه کردی و خدا به تو گفت: عیب ندارد و این‌قدر که مثلاً نماز صبحت قضا شد و به خودت گفتی عیب ندارد، خوب برای گناهان و خطاهای دیگران هم بگو عیب ندارد و ‌آن‌ها را از خودت نران. همان‌گونه که خدا و اولیائش به خاطر خطای دوستانشان از آن‌ها روی برنمی‌گردانند و عنایاتشان را دریغ نمی‌دارند، شما هم با دوستانتان که از شما کوچک‌ترند همین‌طور رفتار کنید. اگر خلافی از آن‌ها سر زد، از آن‌ها روی نگردانید و قطع رابطه نکنید. حتی اگر به این خاطر خسارتی هم به شما وارد شد، خدا ضامن است و جبران می‌کند.
S

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۰۸ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۳/۰۱
شابک‌‫‬‮‭۹۷۸-۶۰۰-۷۴۲۹-۲۴-۲
دسته بندی
تعداد صفحات۲۰۸صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۳/۰۱
شابک‌‫‬‮‭۹۷۸-۶۰۰-۷۴۲۹-۲۴-۲