با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
تماشاگه‌ راز

دانلود و خرید کتاب تماشاگه‌ راز

مقاله، نقد و گفت و گو درباره سینمای دفاع مقدس

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تماشاگه‌ راز  نوشته  سیدمرتضی آوینی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب تماشاگه‌ راز

تماشاگه‌ راز که در انتشارات واحه به چاپ رسیده است شامل مقاله، نقد و گفت و گو درباره سینمای دفاع مقدس اثر شهید سیدمرتضی آوینی است.

درباره کتاب تماشاگه‌ راز

نوشــته‌های شهید سيد مرتضی آوینی پس از شهادت ایشان، ابتدا به صورت پراکنده و محدود توسط کانون فرهنگی هنری ایثارگران به چاپ رسید، سپس نشر ساقی مجموعه آثار را در ۱۲ عنوان چاپ و منتشر کرد، و از اين پس، این مجموعه در انتشارات واحه و زیر نظر خانواده آن شهيد به چاپ می‌رسد تا به یاری خدا بار دیگر در دسترس علاقه‌مندان قرار گيرد.

به استثنای سه کتاب فتح خون، فردایی دیگر و اولين جلد آینه جادو که شهید آوینی، خــود در زمان حیات، مقالاتش را انتخاب و تدوين کرد، باقی آثار ایشــان، در واقع جمع‌آوری مقالاتی پراكنده در نشريات گوناگون است که بنا به تشخیص و سليقه ناشرين مختلف دسته‌بندی و منتشر شده است. اگر خود ايشان هنوز در ميان ما بود، شايد اين كتاب‌ها هرگز منتشر نمی‌شد.

يا به شكل ديگری تنظيم می‌شد. به هر جهت، غير از سه كتاب مورد اشاره، آنچه منتشر شده و می‌شود كتاب‌های شهيد آوينی محسوب نمی‌شوند، بلكه مجموعه آثار نوشته شده توسط ايشان به حساب می‌آیند كه در دوره‌های مختلف زمانی و به منظور چاپ در مطبوعات در همان ايام و روزگار تدارک ديده شده بودند و نه به منظور تبديل به يک كتاب كه اثر ماندگارتری است. اين نكته‌ای است كه بهتر است خواننده محترم اين كتاب‌ها از ابتدا در نظر بگيرد و توجه داشته باشد كه با كتاب‌هايی گردآوری شده مواجه است، نه كتاب‌های تأليفی به معنای متعارف.

در اين كتاب سينمای دفاع مقدس از ديدگاه متفكر و فيلمساز مســلمانی ارائــه شده كه تحصیلات آكادميک ســينمايی ندارد، ســينما دغدغه اوليه‌اش نيســت و ضرورت‌های انقلاب اســت كه او را به اين مسير ميراند. از ديدگاه شهيد آوينی، انقلاب اسلامی طرحی نو در عالم درمی‌اندازد كه متناسب با آن، بســياری از مبانی فرهنگی و هنری را بايد از نو شــناخت و تعريف كرد. ســينما نيز از همين منظر اســت كه مورد توجه او قرار می‌گيرد و به عنوان يکی از مهمترين و پيچيده‌ترين رســانه‌های برآمده از تكنولوژی در مورد آن به تفكر می‌پردازد. تفكری كه بيش از آنكه بر آموزه‌های کلاسیک مبتنی باشد، حاصل زيستن و به جان آزمودن فضايی است كه با ظهور انقلاب اسلامی و وقوع جنگ تحميلی پديد آمد.

كتاب حاضر از سه بخش تشكيل شده است: ابتدا سه مقاله و يک گفت‌وگو را خواهيد خواند كه به تشــريح ويژگی‌های ســينمای مستند جنگی با محوريت مجموعه روايت فتح اختصاص دارد. ســپس نقــد فيلم‌هايی را مي‌خوانيد كه آوينی درباره فيلم‌های داســتانی ساخته‌ شده درباره  جنگ نوشته است؛ فيلمهايی كه در فاصله ســال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۱ بر پرده ســينماها بــه نمايش درآمده‌اند. در انتها هم ســه مقاله در توصيف خصوصيات سينمای دفاع مقدس را ملاحظه می‌كنيد كه پس از برگزاری هفتمين جشنواره فيلم فجر و به بهانه مرور فيلم‌های حاضر در جشنواره نوشته شده است.

خواندن کتاب تماشاگه‌ راز را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

علاقه‌مندان به آثار شهید آوینی مخاطبان این کتاب‌اند.


نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۷۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۷,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۴/۲۰
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۲۹۶۳-۲-۳
تعداد صفحات۱۷۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۷,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۴/۲۰
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۲۹۶۳-۲-۳