با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
فرم پویانما

دانلود و خرید کتاب فرم پویانما

۵٫۰ از ۱ نظر
۵٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب فرم پویانما  نوشته  گرگ لین  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب فرم پویانما

کتاب فرم پویانما نوشته گـِرگ لین که در سال ۱۹۹۹ میلادی به چاپ رسید و توانست مرزهای تفکر درباره‌ معماری را جا به جا کند. این کتاب نه تنها بحث سکون، ثبات و ایستایی معماری را به چالش کشید، بلکه سبب شد که تعاریف جدیدی برای فرم، فضا، زمان و حرکت در معماری مطرح شود. این کتاب را می‌توان پایه و اساس بحث معماری پارامتریک دانست، چرا که لین در آن نشان داد چگونه معماری می‌تواند با استفاده از رویکردهای فلسفی جدید و فناوری نوین رایانه‌ای، مفاهیم حرکت، نیرو یا تکامل در زمان را پویانمایی کند.

درباره کتاب فرم پویانما

گِرِگ لین، طراح و نظریه‌پرداز آمریکایی، اولین فردی بود که به کمک رایانه، موضوع پویایی فرم و فضا را در جهان مطرح کرد. گرگ لین (متولد ۱۹۶۴) معمار، فیلسوف، نویسنده‌ آثار علمی ـ تخیلی و پروفسور معماری در دانشگاه هنرهای کاربردی وین و دانشکده‌ معماری دانشگاه کالیفرنیای لس‌آنجلس است. آثار معماری وی متأثر از جست و جوی او در متون فلسفی، به‌خصوص آثار ژیل دلوز، گاتفرید ویلهلم لایبنتز و هنری برگسون است.

کتاب فرم پویانما مرزهای تفکر درباره‌ معماری را جا به جا می‌کند و به معماران نشان می‌دهد که معماری چگونه می‌تواند براساس مفاهیم دیگری پایه‌گذاری شود. با استفاده از نرم‌افزارها و روش‌های نوین پویانمایی، این کتاب، قوانین متداول درباره‌ فرم در معماری را تغییر می‌دهد و در این فرایند زبان جدیدی در معماری بنیان می‌نهد که با واژگان متفاوتی مانند توپولوژی، حباب‌ها، فراسطح‌ها و چندسطح‌ها به تولید فرم و فضا می‌پردازد. علاوه بر بخش نخست این کتاب، که به مبانی نظری این تفکر جدید می‌پردازد، پروژه‌هایی در بخش دوم معرفی شده‌اند که پتانسیل تکنیک‌های زمان‌محور پویانمایی را برای طراحی معماری ارائه می‌کنند. اگرچه در طول تاریخ، معماری ایستا، استوار و بی‌جان تعریف شده است، گرگ لین در این کتاب ادعا می‌کند که در عصر جدید و با استفاده از ابزارها، تکنیک‌ها و تفکری نوین، می‌توان فرم و فضای معماری را پویا، منعطف و زنده تعریف کرد. این کتاب نظریه‌ی جذاب و جدیدی درباره‌ی معماری در عصر الکترونیک ارائه می‌کند که برای دانشجویان، استادان و پژوهشگران معماری مفید خواهد بود.

امروزه بشر در عصر الکترونیک، رایانه و فناوری دیجیتال و هوشمند به سر می‌برد. از میانه‌ی سده‌ی بیستم (دهه‌ی ۱۹۶۰) مشخص شد که عصر الکترونیک تأثیرات مهمی بر معماری خواهد گذاشت. در این سال‌ها، در صنایع پیشرفته‌ی حمل و نقل (مانند هوافضا و خودروسازی) برای اولین بار از رایانه و نرم‌افزارهای پیشرفته برای تولید صفحات و پوسته‌های پیچیده و وانمایی محصولات نهایی استفاده شد، که این امر توجه معماران و دیگر طراحان را به خود جلب کرد. در این میان، طبیعت، به‌عنوان الگوی دیرینه‌ انسان و معماری، با رویکردی جدید بررسی شد. در اواخر سده‌ی بیستم (دهه‌های ۸۰ و ۹۰) انسان به کمک رایانه، قدرت بررسی و بازسازی فرم‌ها و الگوهای پیچیده طبیعت را به‌دست آورد. در این دوران، جانوران و گیاهان ساده که خود را با متغیرهای محدودی مانند نور، جریان‌های آب و هوا و مواد غذایی تطبیق می‌دادند، بررسی شده و توسط مدل‌های پارامتریک ساده در رایانه بازسازی شدند. بدین ترتیب، حرکت، رشد و تکامل در طبیعت بررسی شد، به امید آنکه معماری بتواند از ثبات بی‌جان به پویایی هوشمند سوق پیدا کند.

خواندن کتاب فرم پویانما را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان و متخصصان معماری پیشنهاد می‌کنیم.


نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۰۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۱۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۳/۰۳
شابک۹۷۸-۶۰۰-۶۵۰۹-۶۱-۷
دسته بندی
تعداد صفحات۲۰۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۱۰,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۳/۰۳
شابک۹۷۸-۶۰۰-۶۵۰۹-۶۱-۷