با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب المشیخه (کنزالسالکین)  نوشته  سیدمحمد طباطبایی بهبهانی (منصور)  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب المشیخه (کنزالسالکین)

کتاب المشیخه (کنزالسالکین) مجموعه‌ای از نوشته‌های علمای قرن نهم و دهم است. کتاب المشیخه (کنزالسالکین) را انتشارات میراث مکتوب  منتشر کرده است. 

مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب در سال ۱۳۷۲ شمسی به قصد حمایت از كوشش‌های محققان و مصححان و احیا و انتشار مهمترین آثار مكتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مكتوب» و با كمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مركز نشر میراث مكتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ شمسی با دریافت مجوز چهار گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب» تغییر نام داد و علاوه بر كار نشر به كار پژوهشی نیز رو آورد.

فعالیت‌های موسسه میراث مکتوب بر تصحیح نسخه‌های خطی فارسی و عربی و تحقیق در متون، پژوهشهای متن شناسی، نسخه‌شناسی و فهرست‌نویسی، میراث‌های مشترک ایران و حوزه ایران فرهنگی، و تاریخ علم متمركز است.

میراث مكتوب آثار خود را در چند عنوان اصلی و بر اساس موضوع منتشر می كند. در حوزه متون كهن، منشورات مؤسسه به ۱۶ موضوع اصلی تقسیم می شود، از جمله زبان و ادبیات فارسی، علوم و معارف اسلامی، علوم و فنون، تاریخ و جغرافیا، متن‌شناسی، فهرست نسخه‌های خطی، نسخه‌برگردان، رسائل، ارج نامه‌ها، همایش ها و نكوداشت ها و ....

بخش اصلی این آثار به متون فارسی اختصاص دارد. بسیاری از این متون كه در سلسله­‌ای غیر از زبان و ادبیات فارسی نیز منتشر شده اند، به عنوان یک متن كهن فارسی نیز دارای اهمیت بسیارند.

جدای از این آثار، میراث مكتوب مجموعه‌ای با عنوان «كارنامه دانشوران اسلام و ایران» به چاپ می‌رساند. در این مجموعه متون كهن به قصد استفاده جوانان یا كسانی كه دانش استفاده از اصل متون كهن را ندارند، تلخیص، ساده‌نویسی و بازنویسی می شود

میراث مكتوب همچنین سه نشریه منتشر می‌كند:

«آینه میراث» كه دوفصلنامه است و هر شش ماه یكبار منتشر می شود و «ویژه کتابشناسی، نقد کتاب و اطلاع رسانی در حوزه متون» است. «گزارش میراث» كه فصلنامه است و به پژوهشهای «حوزه نقد و تصحیح متون نسخه شناسی و ایران شناسی» اختصاص دارد و میراث علمی ایران و اسلام که دوفصلنامه است و به «تاریخ علوم و فناوری دوره اسلامی» اختصاص دارد

افزون بر این، موسسه میراث مكتوب تا کنون نشست‌های نقد و بررسی متعددی درباره مباحث متن پژوهی و متون كهنِ منتشر شده در مؤسسه با حضور استادان و صاحب نظران برگزار كرده است. همچنین همایش‌هایی را در حوزه ‌های مختلف ادبی و فرهنگی و پژوهشی برگزار یا در برگزاری آنها مشارکت كرده است.

درباره کتاب المشیخه (کنزالسالکین)

نسخۀ خطی المشیخه (کنز السالکین) مجموعه اجازات و یادداشت‌های دانشمندان و رجال قرن نهم و دهم و نیمۀ اوّل قرن یازدهم است که برای پنج نسل پیاپی از خاندان حمّوئیان یزد نوشته شده و حدوداً نمونۀ خط ۱۰۰ نفر از دانشمندان و مشاهیر ایران قرنهای نهم و دهم و یازدهم را دربر دارد و از نفیس‌ترین نسخ خطی ایران به شمار است. گرد آمدن این مجموعه از ۸۴۵ تا ۱۰۲۲ هجری و روی هم ۱۲۹  سال به درازا کشیده است و به‌ حق می‌توان آن را گواه ۱۲۹ سال علم و فرهنگ ایران زمین دانست.

نسخۀ منحصر به فرد این اثر در کتابخانۀ مرکزی دانشگاه تهران نگهداری می‌شود و قدیم‌ترین اجازتی که در این دفتر دیده می‌شود تاریخ ۲۷ ذی‌الحجه ۸۴۵ را دارا است و آن اجازۀ مولانا نظام‌الدین اسحاق حمّوئی است (نیای سالک‌الدین اول) به فرزندش نجم‌الدین محمد (پدر سالک‌الدین محمد اول). و نوترین اجازه، همان اجازۀ صدرالدین محمّد دشتکی (ثانی) است به مالک‌الدین مؤیّد حمّوئی (فرزند سالک‌الدین محمد اول) که به تاریخ رجب ۹۶۶ در یزد صادر گشته. و تازه‌ترین یادداشت این دفتر یادگاری سید محمدقاسم حسینی است برای سالک‌الدین محمد (دوم) به تاریخ ۱۰۲۲ است.

خواندن کتاب المشیخه (کنزالسالکین) را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به علوم کهن ایران پیشنهاد می‌کنیم.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۴۸۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۴۴,۳۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۲/۰۸
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۰۳-۱۲۰-۴
تعداد صفحات۴۸۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۴۴,۳۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۲/۰۸
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۰۳-۱۲۰-۴