تاریخ توصیفی - تحلیلی صدر اسلام

دانلود و خرید کتاب تاریخ توصیفی - تحلیلی صدر اسلام

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تاریخ توصیفی - تحلیلی صدر اسلام  نوشته  میرابراهیم سیدعلوی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب تاریخ توصیفی - تحلیلی صدر اسلام

کتاب تاریخ توصیفی - تحلیلی صدر اسلام اثری از میرابراهیم سیدعلوی است. این کتاب که با نگاهی پژوهشی و تحلیلی در دفتر نشر معارف به چاپ رسیده است، رخدادهای تاریخی را با استناد به قرآن و سنت، مورد بازبینی قرار می‌دهد تا درباره وقوع آن‌ها به اطمینان برسیم.

درباره کتاب تاریخ توصیفی - تحلیلی صدر اسلام

کتاب‌های تاریخی پر هستند از مطالبی که در رد یا قبول واقعه‌ای نوشته شده‌اند. یا رخدادی را توصیف کرده‌اند و درباره آن صحبت می‌کنند. اما صحت بسیاری از آن‌ها هنوز محل شک و تردید است. قضاوت درباره درستی و نادرستی بسیاری از مطالبی که در کتاب‌های تاریخی می‌خوانیم، برعهده خود تاریخ است اما ما نیز می‌توانیم با استفاده از منابع معتبر دیگر و همچنین با بهره گرفتن از قوای عقلانی خود و ارائه دلایل محکم و استوار، به تحلیل برخی وقایع تاریخی بپردازیم. 

میرابراهیم سیدعلوی در کتاب تاریخ توصیفی - تحلیلی صدر اسلام به تحلیل وقایع و حوادث تاریخ اسلام پرداخته است. اما در عین حال برخی از حوادث و رویدادهایی را که گزینش کرده است، بدون تحلیل باقی گذشته است. به این ترتیب زمینه و فضایی فراهم می‌شود که هرکسی به تکیه به دانش خود، تحلیلش را از موضوع بیان کند. همچنین استادان نیز می‌توانند از این فرصت استفاده کنند تا کلاس خود را به حرکت و مشارکت درآورند.

اما هدف اصلی این کتاب چیست؟ در این اثر سعی بر آن است که رخدادهای تاریخی و مطالب منقول در کتاب‌های سیره، با استناد به قرآن و سنت قطعی و عقل سلیم سنجیده شود تا بتوان آن مطلب را با اطمینان کامل به پیامبر(ص) نسبت داد و آن را جزء حوادث زندگانی آن بزرگوار به حساب آورد.

این کتاب به روند اجمالی تاریخ و علم تاریخ در اسلام پرداخته و نشان داده است که تاریخ در سیر تکاملی خود مانند دیگر علوم به مرحله ای رسید که فلسفه و علم تاریخ پدید آمد، مقوله ای که عبرت های تاریخ و دانستنی های آن در کیفیت زندگی بشر و نیز در شکل گیری حیات انسانی تاثیر به سزایی دارد. از این رو، قرآن کریم به تاریخچه امت های صالح و ناصالح و به مجاهد ت های انبیا و دیگران و چگونگی زندگی برخی از طاغوت ها و گردنکشان روزگار که با فساد خود و تباهی دیگران، کاروان بشری را از پیشرفت و تعالی به معنای جامع و کامل آن بازداشته اند، پرداخته است.

دفتر نشر معارف وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‏‌ها، در سال ۱۳۷۶ تأسیس شد و در سال ۱۳۷۹ به صورت رسمی آغاز به کار کرد. این انتشارات تلاش می‌کند از دریچه اسلام ناب به بازخوانى، بررسى، نقد و تولید اندیشه در عرصه‌هاى مختلف بپردازد. از جمله این فعالیت‏ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به چاپ بیش از ۱۱۰۰عنوان کتاب در زمینه دروس معارف اسلامى دانشگاه‌ها، اندیشه‏‌های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبرى، پرسش‌ها و پاسخ‌هاى دانشجویى، معارف قرآن و اهل‏ بیت (ع)، دین‌پژوهى، اخلاق و عرفان، انقلاب اسلامى و تاریخ معاصر، مسائل جهان اسلام، غرب‏شناسی، شبهات فکری و عقیدتی، مسایل تاریخی و فلسفی، علوم انسانی، مسایل تربیتى، زن، خانواده و نقد فمینیسم و… اشاره کرد. نشرمعارف اخیراً نیز گام‏هایی در حوزه ادبیات داستانی برداشته است. این انتشارات با راه ‏اندازی ۳۰ مرکز فروشگاهی با عنوان تجاری «پاتوق کتاب» و همچنین برگزاری ۱۲ دوره مسابقات کتابخوانی «پویش روشنا» در سطح ملی، توانسته است گام‏های مفید و موثری در توزیع و ترویج کتابخوانی کشور بردارد.

آنچه این روزها بیش از هرچیز دغدغه نسل انقلابی است آشنایی جوانان و دانشجویان با حقیقت دین و معارف اسلام است، انتشارات در این زمینه پیشرو است و تلاش دارد پاسخی علمی و دینی برای تمام سوالات این نسل داشته باشد.

کتاب تاریخ توصیفی - تحلیلی صدر اسلام را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

تمام علاقه‌مندان به مطالعه کتاب‌های تاریخی و تاریخ اسلام را به خواندن کتاب تاریخ توصیفی - تحلیلی صدر اسلام دعوت می‌کنیم.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۶۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۸,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۲/۱۴
شابک۹۷۸-۹۶۴-۵۳۱-۳۵۱-۵
تعداد صفحات۳۶۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۸,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۲/۱۴
شابک۹۷۸-۹۶۴-۵۳۱-۳۵۱-۵