با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب فیلمنامه نویسی برای پرمشغله ها اثر پیلار آلساندرا

دانلود و خرید کتاب فیلمنامه نویسی برای پرمشغله ها

فیلمنامه‌ات را در وقت‌های استراحت ۱۰ دقیقه‌ای بنویس

۴٫۲ از ۵ نظر
۴٫۲ از ۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب فیلمنامه نویسی برای پرمشغله ها  نوشته  پیلار آلساندرا  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب فیلمنامه نویسی برای پرمشغله ها

فیلمنامه نویسی برای پرمشغله ها یا فیلمنامه‌ات را در وقت‌های استراحت ۱۰ دقیقه‌ای بنویس اثر پیلار الساندرا و ترجمه نریمان افشاری است که در نشربیدگل به چاپ رسیده است. این کتاب رویکرد جدیدی به موضوع فیلمنامه نویسی دارد.

 درباره کتاب فیلمنامه نویسی برای پرمشغله ها

مهم‌ترین ویژگی کتاب فیلمنامه نویسی برای پرمشغله ها شکل آموزش آن است که از یک کتاب آموزشی فراتر می‌رود و کیفیتی کارگاه‌گونه پیدا می‌کند. زمان‌بندی درست برای پاسخ‌دادن به سؤال‌های احتمالی، طرح درست و دقیق تمرین‌هایی برای جاافتادن موضوعِ موردبحث و لحن روان و صمیمی نویسنده در طرح مطالب چنان است که خواننده در تمام طول کتاب می‌تواند حضور نویسنده را همچون استادی که در کارگاه نویسندگی حاضر است، در کنار خود احساس کند.

ویژگی دیگر کتاب کیفیت بسیار کاربردی آن است که فارغ از نظریه‌پردازی‌ها و کلی‌گویی‌های معمول درباب ماهیت فیلمنامه و عناصر آن به کاربردی‌ترین وجه ممکن صرفاً به چیزهایی می‌پردازد که می‌توانند در روایت یک داستان بصری با ساختاری منسجم مفید باشند. افزون بر این، پرسش‌هایی که در کتاب طرح می‌شود تمرین‌هایی آموزشی نیستند، بلکه درواقع، ابزارهایی‌اند که پاسخ به آن‌ها اجزای مختلف فیلمنامه را مشخص می‌کند.

خواننده، خواه نویسنده‌ای حرفه‌ای باشد یا کسی که تابه‌حال هیچ تجربه‌ای در این حیطه ندارد، می‌تواند با پاسخ‌دادن به پرسش‌های نویسنده و دنبال‌کردن شیوهٔ او در این کتاب درنهایت یک فیلمنامهٔ کامل بنویسد. هرچه پاسخ‌ها دقیق‌تر و با موضوع مرتبط‌تر باشد فیلم‌نامهٔ نهایی منسجم‌تر خواهد شد. به‌این‌معنا،‌ کتاب حاضر صرفاً کتاب آموزش فیلم‌نامه‌نویسی نیست، بلکه نوعی کتاب راهنما است برای فیلمنامه‌نویسان تازه‌کار و نیز حرفه‌ای که برای نوشتن هر پروژه می‌توانند دستورالعمل‌های آن را دنبال کنند و به فیلم‌نامه‌ای منسجم دست یابند.

نویسنده تمام جنبه‌های مختلف فیلمنامه‌نویسی را مد نظر دارد (داستان، ساختار، طرح کلی، شخصیت‌ها، پیش‌نویس اولیه، دیالوگ‌ها، بازنویسی در مراحل مختلف، پرداخت و ویرایش نهایی، و حتی معرفی و فروش فیلمنامه) و برای غنابخشیدن به هر عنصر گام به گام پیش می‌رود و تمهیداتی پیشنهاد می‌کند. اما مخاطب برای به کار بستن آن تمهیدات لازم نیست که به شیوهٔ عملکرد و ماهیت آن تمهیدات تسلط تام و تمام بیابد، امری که احتمالاً مستلزم سال‌ها مطالعه و تجربه در این حوزه است. تنها کاری که مخاطب (یا نویسندهٔ بعد از این) لازم است انجام دهد پاسخ دادن به پرسش‌ها و پرکردن جاهای خالی‌در جدول‌هایی است که نویسنده در این کتاب گنجانده است.

بااین‌حال منحصربه‌فردترین جنبهٔ این کتاب نه طرح پرسش‌ها و نه ساده‌سازی و همه‌فهم‌کردن روند فیلم‌نامه‌نویسی، بلکه استفاده از شیوهٔ نشست‌های ده‌دقیقه‌ای است. درواقع نویسنده مدعی است (و در عمل هم با برنامه‌ریزی دقیق برای این کار نشان می‌دهد) که اگر نویسندهٔ فرضی روزانه یک یا دو فرصت ده‌دقیقه‌ای در اختیار داشته باشد (که تقریباً در اختیار هرکسی است) می‌تواند ظرف چند ماه یک فیلمنامهٔ کامل بنویسد.

برنامه‌ریزی دقیق نویسنده و درنظر گرفتن پرسش‌هایی که واقعاً بتوان در ده دقیقه به آن‌ها پاسخ داد کار را برای مخاطب ساده می‌کند. نویسنده‌خانم پیلارالساندرا که مدرس و مشاور فیلمنامه‌نویسی است‌این ده دقیقه‌ها را از جهتی دیگر هم مفید می‌داند و آن ایجاد چیزی است که از نظر او برای هر فیلمنامه نویسی امری ضروری است، یعنی ضرب‌الاجل. او معتقد است وقتی نویسنده‌ای محدودیت زمانی دارد با خلاقیت بیشتری می‌نویسد و به‌شکلی ناخودآگاه الهامات درونی‌اش را در لحظه به کار می‌گیرد و بهترین عملکرد را می‌تواند داشته باشد. به‌هرروی همواره به هر روشی می‌توان نقدهایی وارد کرد و ایرادهای آن را از نظرگاه‌های مختلف برشمرد.

این کتاب می‌تواند افراد عادی راکه به‌طورمعمول جایی در این حوزه ندارند و خود نیز چنین نمی‌پندارند که توانایی نوشتن فیلمنامه را داشته باشنددر این کار دخیل کند و به آنان نیز راهی برای ورود به جهان، یا رؤیایِ پیش‌گفته بگشاید.

خواندن کتاب فیلمنامه نویسی برای پرمشغله ها را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 همه علاقه‌مندان به فیلمنامه‌نویسی مخاطبان این کتاب‌اند.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
پیام
۱۴۰۰/۰۲/۲۵

فن و مهارت را کمتر می‌توان صرفاً با مطالعه و خواندن کتاب‌ها فرا گرفت. فیلم‌نامه‌نویسی مقوله‌ای است که هم حاوی هنر نگارش و داستان‌سرایی است، هم لازمۀ مقبولیت و موفقیتش رعایت تکنیک‌ها و مهارت‌های تبدیل یک داستان به فیلم‌نامه است.

- بیشتر
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۳۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۸,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۴/۱۶
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۸۶۳-۱۱-۷
تعداد صفحات۳۳۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۸,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۴/۱۶
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۸۶۳-۱۱-۷