با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
نقشه برداری به روش تعیین موقعیت ماهواره ای

دانلود و خرید کتاب نقشه برداری به روش تعیین موقعیت ماهواره ای

مرجعی برای مهندسین و نقشه‌برداران

۳٫۰ از ۲ نظر
۳٫۰ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب نقشه برداری به روش تعیین موقعیت ماهواره ای  نوشته  هوبرت جان لیکرکرک  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب نقشه برداری به روش تعیین موقعیت ماهواره ای

کتاب نقشه برداری به روش تعیین موقعیت ماهواره ای نوشته هوبرت جان لیکرکرک است. این کتاب درباره تمام سیستم‌های توسعه‌یافته (یا در حال توسعه) برای ناوبری یا موقعیت‌یابی پیشنهادی بر اساس ماهواره‌ها صحبت می‌کند. 

این اثر را با ترجمه سعید فرزانه و کمال پروازی در دست دارید.

درباره کتاب نقشه برداری به روش تعیین موقعیت ماهواره ای

هوبرت جان لیکرکرک در کتاب نقشه برداری به روش تعیین موقعیت ماهواره ای از تمام سیستم‌های توسعه‌یافته (یا در حال توسعه) برای ناوبری یا موقعیت‌یابی پیشنهادی بر اساس ماهواره‌ها صحبت می‌کند. در این کتاب، بیشتر مثال‌ها مربوط به کاربردهای ساخت و ساز و حوزه مهندسی نقشه‌برداری است.

چهار فصل آغازین این کتاب به طرح کلی GNSS، خطاها و استفاده عملی از آن می‌پردازد. این بخش مناسب کاربران حرفه‌ای همه روزه GNSS در هر حوزه‌ای است، بنابراین پیش زمینه نظری عیقی ارائه نمی‌کند. در چهار فصل بعدی آن درباره موضوعاتی از قبیل ژئودزی، سیگنال‌های ماهواره‌ای و تئوری تعیین موقعیت  صحبت می‌شود. با تکمیل پیش زمینه موضوعات در قسمت اول، این قسمت به طور تخصصی‌تر، کاربران حرفه‌ای یا دانشجویانی را که بطور تخصصی در زمینه تعیین موقعیت به روش GNSS فعالیت دارند، مخاطب قرار می‌دهد. 

کتاب نقشه برداری به روش تعیین موقعیت ماهواره ای را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

کتاب نقشه برداری به روش تعیین موقعیت ماهواره ای مرجعی جامع و کامل برای مهندسین و نقشه‌برداران است. علاقه‌مندان به حوزه تعیین موقعیت ماهواره‌ای و همچنین نقشه برداران تجربی نیز می‌توانند از محتوای این کتاب استفاده کنند. 

درباره هوبرت جان لیکرکرک

هوبرت جان لیکرکرک دارای مدرک کارشناسی نقشه برداری هیدروگرافی و الکترونیک دریایی و مدرک کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات جغرافیایی است. او در زمینه‌های هیدروگرافی و استاندارد سازی، تجزیه و تحلیل، پردازش و نشر داده‌های جغرافیایی برای دولت هلند فعالیت می‌کند. 

بخشی از کتاب نقشه برداری به روش تعیین موقعیت ماهواره ای

هر سیستم تعیین موقعیتی بر اساس اندازه گیری فاصله، اندازه گیری زاویه‌ای و یا ترکیبی از این دو است. در زمان‌های گذشته، روش زاویه‌ای، روش موقعیت یابی رایج بوده به طوریکه در آن زمان از دوربین‌های نقشه برداری استفاده می‌گردید. با معرفی طول یاب الکترونیکی در جنگ جهانی دوم، اندازه گیری فاصله نسبت به زاویه ترجیح داده شد، به طوریکه همچنان در موقعیتیابی GNSS از آن استفاده می‌شود. مراحل موجود در محاسبه موقعیت توسط سیستم GNSS را میتوان به صورت زیر خلاصه نمود:

اندازه گیری فاصله بین گیرنده و حداقل چهار ماهواره

چون اندازه گیری فاصله مستقیم بین گیرنده و ماهواره‌ها غیرممکن است، فاصله زمانی بین ماهواره و گیرنده نیز اندازه گیری می‌شود. برای این منظور، ماهواره‌ها دارای ساعت‌های بسیار دقیقی (اتمی) هستند. زمان جابجایی با استفاده از سرعت سیر سیگنال (سرعت نور) به فاصله تبدیل می‌شود. 

ماهواره‌ها به عنوان نقاط مرجع «ثابت» برای اندازه گیری فاصله عمل می‌کنند. از آنجایی که ماهواره‌ها در موقعیت ثابتی باقی نمی‌مانند، موقعیت‌های ماهواره باید در تمام لحظات مشخص باشند.

در طول مسیر از ماهواره به گیرنده، سیگنال از اتمسفر زمین عبور می‌کند و این باعث بروز انواع خطاهای بزرگ و کوچک شده که زمان جابجایی و فاصله اندازه گیری شده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

محاسبه ترفیع فضایی با حداقل چهار فاصله، منجر به یک موقعیت چهاربعدی (طول و عرض جغرافیایی، ارتفاع و زمان) می‌شود. 

فهرست 

 • سیستم تعیین موقعیت ماهواره‌ای
 • آماده‌سازی و برنامه‌ریزی
 • عملیات‌ها
 • پردازش
 • سیگنال‌ها
 • ژئودزی
 • مکان یابی
 • کنترل کیفیت و اطمینان
 • بخش تکمیلی و واژه نامه
 • واژه نامه
 • منابع جهت مطالعه بیشتر

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
Nasrin Fara
۱۴۰۰/۰۱/۲۴

متاسفانه هیچ یک از فرمول ها و علامت های اختصاری یا معادل واژه انگلیسی در نسخه الکترونیک موجود نیست

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۱۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۸۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۱۰/۱۶
شابک۹۷۸-۶۲۲-۲۶۶-۰۸۷-۱
دسته بندی
تعداد صفحات۳۱۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۸۰,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۱۰/۱۶
شابک۹۷۸-۶۲۲-۲۶۶-۰۸۷-۱