با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب پشت صحنه سیاسی جنگ ۳۳ روزه اثر علی‌حسن خلیلoff

کتاب پشت صحنه سیاسی جنگ ۳۳ روزه

نویسنده:علی‌حسن خلیلمترجم:وحید خضابانتشارات:نشر شهید کاظمیسال انتشار:۱۳۹۹تعداد صفحه‌ها:۳۸۴ صفحهدسته‌بندی:امتیاز:
۵.۰از ۴ رأیخواندن نظرات

سال انتشار۱۳۹۹

تعداد صفحه‌ها۳۸۴ صفحه

معرفی کتاب پشت صحنه سیاسی جنگ ۳۳ روزه

کتاب پشت صحنه سیاسی جنگ ۳۳ روزه نوشته علی حسن خلیل است که با ترجمه وحید خضاب منتشر شده است. این کتاب خاطرات معاون سیاسی نبیه بری، مسئول مذاکرات سیاسی در طول جنگ به نمایندگی از حزب‌الله است.

درباره کتاب پشت صحنه سیاسی جنگ ۳۳ روزه

جنگ ۳۳ روزهٔ سال ۲۰۰۶، که لبنانی‌ها از آن با عنوان «جنگ جولای» یاد می‌کنند و صهیونیست‌ها آن را «جنگ دوم لبنان» می‌خوانند، بی تردید یکی از مهم‌ترین تحولات معاصر منطقه به شمار می‌رود. این جنگ را می‌توان اولین پیروزی واقعی جهان اسلام و جهان عرب بر صهیونیست‌ها، از زمان تاسیس این رژیم تا آن زمان، به شمار آورد. اهمیت این «پیروزی» وقتی آشکارتر می‌شود که بدانیم تا پیش از آن، اسرائیل چنان چهرهٔ «پرجبروت» و «قدر قدرتی» از «ارتش شکست‌ناپذیر» خود به نمایش گذاشته بود، که کسب پیروزی بر این رژیم تبدیل به یک «عقده» برای برخی اعراب و مسلمانان شده و حتی کوچکترین موفقیت‌ها را «پیروزی» می‌نامیدند. به عنوان نمونه، یکی از فضاحت‌بارترین و سنگین‌ترین شکست‌های تاریخ معاصر، شکست مصر از اسرائیل در سال ۱۹۷۳ بود که نه تنها به نابودی تقریبا کل تجهیزات زرهی مصر انجامید و دو «سپاه» ارتش مصر (شامل چندین لشگر) را در محاصرهٔ اسرائیل قرار داد (که با منت صهیونیست‌ها تا مدت‌ها به آنها آب و غذا داده می‌شد) بلکه از آن بالاتر، خطر سقوط حتی به خود قاهره نیز نزدیک شده بود. اما از آنجا که در روز نخست جنگ، مصری‌ها موفق شدند خط بارلِو را بشکنند از غرب کانال سوئز به شرق آن بروند، بدون توجه به نتیجهٔ خفت‌بار نهایی، خود را پیروز جنگ اعلام می‌کردند و هر ساله سالگرد پیروزی در این جنگ را جشن می‌گرفتند! دست بر قضا در مراسم جشن نظامی سالگرد همین جنگ بود که انور سادات کشته شد. این کتاب به پشت صحنه‌ی این نبرد بزرگ می‌پردازد.

خواندن کتاب پشت صحنه سیاسی جنگ ۳۳ روزه را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به تاریخ و علوم سیاسی پیشنهاد می‌کنیم.

بخشی از کتاب پشت صحنه سیاسی جنگ ۳۳ روزه

سمیر جعجع سرش را که جلو آورده بود تکان داد و حرفش را از سر گرفت: «متوقف کردن تجاوزهای اسرائیل فقط و تنها فقط از طریق تماس‌های بین‌المللی ممکن است. من معتقد نیستم که ما با اسرائیل توازن نظامی داریم. راه حل، امضای یک توافقنامهٔ آتش‌بس جدید است که برای پشتیبانی از آن، تعداد پرشماری نیروی نظامی چندملیتی هم در اینجا حاضر شوند و بتوانیم حضور ۱۵ هزار نظامی چند ملیتی را برای ۲۵ یا ۵۰ سال به اسرائیل تحمیل کنیم تا لبنان در امان بماند. اوضاع بسیار پرتب و تاب است. با حضور نیروهای چندملیتی، این خرس را از [تعرض] به کرامتمان دور می‌کنیم. [باید بدانیم] جنگ، اتفاق خواهد افتاد.»

دیدار نبیه بری و سید حسن نصرالله در روز ۲۸ آپریل ۲۰۰۰ [۹ اردیبهشت ۱۳۷۹]، گامی بود برای آماده شدن جهت مرحلهٔ خروج اسرائیل از کمربند اشغالی و پس از آن. مثل همهٔ دیدارهای قبلی این دو، مسئولیت هماهنگ کردن با معاون سیاسی سید، حاج حسین الخلیل، با من بود.

ساعت هشت و نیم بود که رئیس تیم محافظان نبیه بری به طبقهٔ سوم ساختمان آمد. من و رئیس بری مشغول گفتگو دربارهٔ یک سری مسائل حزبی بودیم. هیئت رئیسهٔ جنبش امل مصوبه‌ای داشت که به موجب آن، مسئولیت اقلیم منطقهٔ کمربند مرزی به من واگذار می‌شد. رئیس تیم حفاظتی مطمئن شد که پرده‌های پنجره‌های این اتاق که رو به دریا باز می‌شد، افتاده باشد؛ یک کار حفاظتی پیشگیرانه پیش از انجام دیدار.

[مدتی بعد] به محل توقف ماشین‌ها در کاخ ریاست مجلس رفتم و از آنجا به همراه رئیس تیم حفاظتیِ همراه سید حسن نصرالله به سمت محل دیدار راه افتادیم. حاج حسین الخلیل و سید ابراهیم امین السید هم با همان ماشین سید حسن نصرالله آمده بودند.

بعد از سلام و روبوسی نبیه بری با مهمان‌ها در ورودی اتاق محل ملاقات، سید ابراهیم امین السید شوخی‌ای کرد و سپس گفتگوی طولانی آغاز شد.

در ابتدا دربارهٔ اوضاع به وجود آمده پس از دیدار قبلی و اتفاقاتی که در بین این دو دیدار رخ داده بود صحبت شد. بعد از آن وارد بحث از این شدیم که لحظهٔ عقب‌نشینی ارتش اسرائیل از سرزمین‌های اشغالی جنوب لبنان نزدیک شده و گزینهٔ مقاومت دارد به پیروزی می‌رسد و این پیروزی، حاصل تراکم فداکاری‌ها در طول همهٔ این سال‌های اشغالگری، از اولین روز تا آخرین روز، است.

نبیه بری با اعتماد به نفس گفت: «برخی اطلاعات نشان می‌دهد (و تحلیل من هم همین است) که اسرائیل دیگر نمی‌تواند تلفات و خسارت‌هایش را در جنوب لبنان تحمل کند و پیش از پایان ماه می از جنوب لبنان بیرون خواهد رفت.» قاطعانه صحبت می‌کرد و معلوم بود به حرفش ایمان دارد. 

نظرات کاربران

عرفان
۱۴۰۱/۰۱/۰۳

با مطالعه این کتاب فهمتون از جنگ ۳۳ روزه تغییر خواهد کرد. با استناد به گفته های این کتاب (فارغ از اینکه چقدرش صحت داره و...) میتوان به ارزش کار افرادی مثل نبیه بری در شکست نقشه های دشمن پی

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه (۱۰)
آمریکا با صحبت‌های وزیر خارجه‌اش کاندولیزا رایس، خود را به عنوان حامی قاتل نشان می‌داد. رایس [آن روز] گفت آمریکا حاضر نیست پیش از رسیدن به شروط خاصی که تعیین شده، دربارهٔ آتش‌بس گفتگو کند؛ گفت آنچه رخ می‌دهد درد زایمان خاورمیانهٔ جدید است.
مجاهد
نبیه بری تعجب کرده بود که چرا رایس از ماشین پیاده نمی‌شود. مدتی در ماشین ماند، همه متعجب بودند که چه شده. اما وقتی سنیوره رسید، مشخص شد [رایس منتظر آمدن او بوده است]. رایس به همراه دستیارش دیوید ولش از ماشین پیاده شدند. بری دیگر نتوانست دیدن این صحنه را تحمل کند رفت داخل دفترش و ما هم دنبالش رفتیم. گفت: «دیدن این صحنه واقعا تأسف‌بار است. در این لحظات نباید روحیهٔ خودمان را دست کم بگیریم. این کار توهین به همهٔ لبنانی‌هاست.»
مجاهد
سید حسن نصرالله هم گفت "هزار تا مشکل با اسرائیلی‌ها برای ما سبک‌تر از یک مشکل داخلی است."»
JRad
جوابی که از سید حسن نصرالله رسید، روشن و واضح بود: «نبرد [ما] با داخلی‌ها نیست. آماده‌ایم تا بالاترین حد، چشم خودمان را [به رفتارهای زشت داخلی‌ها] ببندیم و به خاطر نبرد مهم‌تر، این قبیل حرف‌های [ضد مقاومت در داخل کشور] را نشنیده بگیریم. اما مهم این است که در داخل کشور تصمیمی اتخاذ نشود که دست ما را برای مقابله با اسرائیل ببندد.»
Husain Gh
پیش از اینکه رایس به عین‌التینة برسد، بری مدیر تشریفات مجلس، علی حمد، را خواست و او را مامور کرد که به تنهایی و بدون اینکه کسی همراهش باشد، از رایس استفبال کند. خودش هم در دفتر شخصی نشست و تا وقتی رایس به دفتر نیامده بود، برای استقبال او به بیرون دفتر نرفت.
مجاهد
جالب است که اسرائیل خودش دو اسیری که جنگ را به خاطر آنها راه انداخته بود کشته است.
مجاهد
ما برای کارهایمان یک روش خاص داریم. طبق این روش، ما نباید اجازه دهیم که دشمن زمان نبرد را برایمان تعیین کند. مهم این است که چطور می‌توانیم به دشمن بفهمانیم که هزینهٔ هرگونه ماجراجویی نظامی بسیار بسیار بالا خواهد بود. توافق آپریل و همینطور توافق جولای اهمیت موشک‌ها [ی مقاومت] را در محافظت از شهرها و روستاها و زیرساخت‌های لبنان ثابت کرده است، چون این موشک‌ها هم در مقابل، شهرک‌های دشمن را تهدید می‌کنند. ... حزب‌الله دنبال یک جنگ گسترده و منطقه‌ای نیست.
مسافر
«اگرچه [طبق آن ضرب‌المثل باستانی] همهٔ راه‌ها به رم ختم می‌شود، اما رم الان در واشنگتن است!»
مجاهد
آمدن وزیر خارجهٔ آمریکا کاندولیزا رایس به بیروت با کل چیزهایی که مطرح کرد، تلاشی بود برای اینکه نشان دهد اوست که تکلیف مسائل و مسیر آنها را مشخص می‌کند. اما داده‌های ملموس از میدان‌های نبرد ثابت می‌کرد که شروط اسرائیلی‌ها که رایس هم برای قبولاندن آنها به بیروت آمده بود، دیگر قابل بحث نیست.
مجاهد
سید حسن گفت که به شما اختیار تام می‌دهد که از طرف او صحبت کنید و از طرف ما قول بدهید.» سابقا فقط یک بار سید حسن چنین اختیار تامی به کسی داده بود و آن هم عبارت بود از تفویض اختیار به رئیس‌جمهور مرحوم حافظ اسد در آپریل ۱۹۹۶ [در جریان جنگ آپریل].
مجاهد