با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب رد پای نور؛ دفتر اول اثر سیدعبدالرضا هاشمی ارسنجانی

دانلود و خرید کتاب رد پای نور؛ دفتر اول

سیری در سیره‌ی تربیتی استاد علی صفایی حائری (عین.صاد)

۴٫۶ از ۱۲ نظر
۴٫۶ از ۱۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب رد پای نور؛ دفتر اول  نوشته  سیدعبدالرضا هاشمی ارسنجانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب رد پای نور؛ دفتر اول

در مجموعه رد پای نور، نوشته سید عبدالرضا هاشمی ارسنجانی با برخی از اندیشه‌های قرآنی و تربیتی استاد علی صفایی حائری در زمینه‌های مختلف آشنا می‌شوید.

استاد علی صفایی حائری تربیت و سازندگی را مهمترین و بزرگترین مسئولیت انسان می‌داند و در مهمترین اثر تربیتی خود به نام مسئولیت و سازندگی می‌گوید: مساله تربیت و سازندگی بزرگترین مسئولیت ما در این قرن وحشی است. این اولین مساله است، زیرا هر بقالی، بنایی، نجاری، طبیبی و مهندسی باید قبلا تربیت شود و نه تنها تربیت که مربی دیگران هم باشد.

درباره مجموعه رد پای نور

سید عبدالرضا هاشمی ارسنجانی این مجموعه را که حاصل سه سال معاشرت و زندگی با استاد علی صفایی رحمة الله علیه است به رشته تحریر درآورده است . او خاطرات خود را از آن مرحوم و داستان‌های ذکر شده را گردآوری کرده و سپس با کاوش در کتاب‌های استاد نکات تربیتی مرتبط با هر داستان را در انتهای آنها ذکر نموده است. در کنار این خاطرات، ارسنجانی نظر و عقاید استاد حائٰی را ردباره موضوعات مهم تربیتی همچون انتخاب همسر، ازدواج، اخلاق خانوادگی، عشق و ایمان، معرفت، راهکارهایی برای رشد و تکامل معنوی، عملکردهای سازنده انسان‌ها، ویژگی‌های مربی مطلوب، مسئولیت‌پذیری، مشورت، تقدیر معیشت، جبر و اختیار، دنیا و آخرت و برخی از توصیه‌های اخلاقی او را به شاگردان و علاقه‌مندان خویش آورده است. هرجلد از این مجموعه به یک نکته تربیتی و اخلاقی اختصاص دارد.

خواندن مجموعه رد پای نور را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

علاقه‌مندان به بحث تربیت اسلامی و استاد علی صفایی حائری و آموزه‌های تربیتی و اخلاقی ایشان

 بخشی از کتاب رد پای نور، دفتر اول

چند روزی بود که به مطالعه کتاب جبر و اختیار مرحوم علامه جعفری رحمةالله علیه مشغول بودم ولی هرچه بیشتر میخواندم کمتر می فهمیدم اگر چه آن مرحوم خواسته بود در قالب یک مثال ساده مساله را حل کند ولی من نمی توانستم مطلب را هضم کنم و این جمله حضرت که "لا جبر و لا تفویض بل امر بین الامرین"هر روز برایم پیچیده تر می شد...

وقتی دیدم این سوال آسایش و آرامشم را سلب کرده چاره ای ندیدم جز اینکه طبق معمول سراغ حاج آقا بروم و مساله را از ایشان بپرسم . وارد منزل که شدم ایشان تنها گوشه اتاق نشسته بودند . درهمین حال روبروی ایشان نشستم و انباری از اطلاعات به هم ریخته و آشفته را جلویشان ریختم و گفتم :

- حاج آقا من بالاخره نفهمیدم اختیار دارم یا نه , مجبورم یا مجبور نیستم ؟

شما الان که داری چایی میریزی با اختیار خودت داری این کار رو می کنی یا با اختیار خدا ؟! الان مجبوری که داری چایی میریزی یا مختار ؟!...

حاج آقا با یک پاسخ صاف و پوست کنده بدون اینکه مساله را طول بدهد غائله را ختم کرد و گفت :

من جبر در اختیار و اخیار در عمل دارم ; یعنی مجبورم مختار باشم و مختارم عمل کنم !این یعنی همان امر بین الامرین .فهم این مساله خیلی سخته ؟!


نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
علی
۱۳۹۹/۰۴/۱۴

این نسخه برای خواندن فوق العاده س...

VaTa
۱۳۹۹/۰۹/۲۵

خیلی خوب و تاثیرگذار

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۴۰)
مومن عاجز می‌شود اما مایوس هرگز.
📖
خود باختگی در شهوت و ناامیدی و ترس، سه پایه محکم شیطان هستند.
📖
برو انرژی خودت رو جایی صرف کن که ارزشش رو داشته باشه ...
📖
به مشکلات هجوم بیاور. زندگی یعنی مشکل و انسان یعنی کسی که این مشکلات را از میان بر می‌دارد، نه خودش را ببازد و خودکشی کند. اگر مشکلات را محاصره نکنی، مشکلات تو را محاصره می‌کنند و ناامید و ذلیل می‌سازند.
📖
او در جواب من که نظرش را درباره موسیقی جویا شدم، نه گفت خوب است نه بد. نه گفت حلال است نه حرام. نه گفت گوش کن نه گوش نکن. بلکه جوابی داد که تا مدت‌ها به جانم افتاده بود و اعصابم را خط خطی می‌کرد. او گفت: اگه وقت داری گوش کن!
📖
...آنچه مرا به حرکت وادار می‌کند علم به چیزی نیست، اضطرار به آن است احتیاج به آن است.
📖
من جبر در اختیار و اختیار در عمل دارم؛ یعنی مجبورم مختار باشم و مختارم عمل کنم! این یعنی همان امر بین الامرین.
آسمان شب
...بعضی‌ها در نگاه اول آشنا هستند، زود انس می‌گیرند و دیر می‌بُرند. در همان نگاه اول گویا سال‌ها با هم بوده‌اند و مدّت‌ها در هم جوشیده‌اند.
📖
راستی به ادب قسم، که ادب را نفهمیده‌ایم و یا فهمیده و یک چشمی و یک بعدی به آن نگاه کرده‌ایم... «درس‌هایی از انقلاب (انتظار)، ص: ۱۱۴»
📖
دردی از این بالاتر نمی‌شود که روزی، آنکه از همه دوست‌ترش داری رویش را از تو برگرداند.
📖

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۱۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۱/۰۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۲۰۰-۴۱-۳
تعداد صفحات۳۱۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۱/۰۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۲۰۰-۴۱-۳