با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
بمبی در کابین

دانلود و خرید کتاب بمبی در کابین

حماسه خلبان شهید سرلشکر عباس دوران

۵٫۰ از ۳ نظر
۵٫۰ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب بمبی در کابین  نوشته  سید‌حکمت قاضی میر‌سعید  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب بمبی در کابین

بمبی در کابین نوشته سیدحکمت قاضی‌میرسعید روایتگر حماسهٔ خلبان شهید سرلشکر عباس دوران است.

درباره شهید عباس دوران

سرلشکر خلبان شهید عباس دوران در سال ۱۳۲۹ در شهرستان شیراز در یک خانوادهٔ مذهبی دیده به جهان گشود و پس از گذراندن دوران ابتدایی و دبیرستان، در سال ۱۳۴۸ به استخدام فرماندهی مرکز آموزش‌های هوایی در آمد. در سال ۱۳۴۹ به دانشکدهٔ خلبانی نیروی هوایی راه یافت و پس از گذراندن دوران مقدماتی پرواز در ایران، در سال ۱۳۵۱ برای تکمیل دورهٔ خلبانی به آمریکا رفت. او ابتدا در پایگاه «لکلند» دورهٔ تکمیلی زبان انگلیسی را طی نمود و سپس در پایگاه «کلمبوس» در ایالت «می‌سی‌سی‌پی» موفق به آموختن فن خلبانی و پرواز با هواپیماهای بونانزا، تی ۴۱ و تی۳۷ گردید. پس از دریافت نشان خلبانی در سال ۱۳۵۲ به ایران بازگشت و به عنوان خلبان هواپیمای اف‌ـ ۴ ابتدا در پایگاه یکم شکاری و سپس در پایگاه سوم شکاری مشغول انجام وظیفه گردید.

با شروع جنگ تحمیلی سر از پا نشناخته به دفاع از کیان جمهوری اسلامی پرداخت و با ۱۰۳ سورتی پرواز جنگی در طول عمر کوتاه اما پربارش، یکی از قهرمانان دفاع مقدس شناخته شد.

خلبان شهید عباس دوران همواره در عملیات جنگی پیش‌قراول بود و برای دفاع از میهن اسلامی و حفظ و حراست آن لحظه‌ای آرام و قرار نداشت. او سرانجام در سحرگاه روز ۳۰ تیرماه سال ۱۳۶۱ که لیدری دستهٔ پرواز را بر عهده داشت، به قصد ضربه زدن به شبکهٔ دفاعی و امنیتی نفوذناپذیر مورد ادعای صدام به همراه پنج نفر از زبده‌ترین خلبانان نیروی هوایی به پالایشگاه «الدوره» یورش بردند و چندین تن بمب هواپیماهای خود را بر قلب حاکمان جنگ‌افروز عراق ریختند. هنگام بازگشت، هواپیمای لیدر مورد اصابت موشک دشمن واقع شد و شهید دوران اگر چه اجازهٔ ترک هواپیما را به همرزم خلبانش در کابین عقب داد، اما خود به رغم اینکه می‌توانست با استفاده از چتر نجات سالم فرود آید، صاعقه‌وار هواپیمایش را بر متجاوزان کوبید و مانع از برگزاری اجلاس سران غیرمتعهدها به ریاست صدام در بغداد شد.

پس از سال‌ها انتظار در تیرماه سال ۱۳۸۱ بقایای پیکر شهید دوران توسط کمیته جستجوی مفقودین به میهن منتقل شد و در پنجم مرداد سال ۱۳۸۱ در مراسمی رسمی در میدان صبحگاه ستاد نیروی هوایی، بر دوش همرزمان خلبانش تشییع شد. پیکر مطهر آن شهید تیزپرواز برای خاک‌سپاری به زادگاهش شیراز منتقل شد.

خواندن کتاب بمبی در کابین را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

علاقه‌مندان به ادبیات پایدرای و دفاع مقدس و زندگی نامه های شهدا از خواندن سرگذشت شهید عباس دوران لذت خواهند برد.

جملاتی از کتاب بمبی در کابین

همان‌طور که حدس می‌زد، همسرش تا دم صبح بیدار بود و خوابش نمی‌برد. برای همین قبل از صدای زنگ ساعت، همسرش از جا برخاسته و با چادر سفید گلدارش در حال ادای نماز بود. نمازش از روزهای قبل طولانی‌تر شده بود. او یقین داشت که برای موفقیتش دعا می‌کند. برای آخرین بار به تنها فرزند خردسالش که در اتاق خواب و در کنار نور متمایل به سبز چراغ خواب، چهرهٔ زیباتری یافته و با آرامش خیال در خواب راحت آرمیده بود، نگاه کرد. تبسم شیرینی بر لبانش نقش بست، رضا فرزند خردسالش نیز در خواب لبخندی زد که دقایقی بعد این لبخند به گریهٔ کوتاهی مبدل شد.

می‌خواست فرزندش را در آغوش بگیرد اما از این کار منصرف شد. لحظه‌ای می‌رفت یأس بر وی غالب آید اما به یک‌باره از تمام دلبستگی‌ها و علایق مادی زندگی چشم فرو بست.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۳۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
دسته بندی
تعداد صفحات۲۳۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB