با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
عارفانه؛ شرح خطبه‌ی ۲۲۲ نهج‌البلاغه

دانلود و خرید کتاب عارفانه؛ شرح خطبه‌ی ۲۲۲ نهج‌البلاغه

۵٫۰ از ۳ نظر
۵٫۰ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب عارفانه؛ شرح خطبه‌ی ۲۲۲ نهج‌البلاغه  نوشته  محمدعلی انصاری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب عارفانه؛ شرح خطبه‌ی ۲۲۲ نهج‌البلاغه

کتاب «عارفانه» شرح خطبه ۲۲۲ نهج البلاغه نوشته محمد علی انصاری است. در ابتدای این اثر می‌خوانید: «سخن در شرح خطبه ۲۲۲ نهج البلاغه امیرالمؤمنین (ع) است که به یقین از کم مانندترین سخنانی است که از زبان پیشوایان دین صادر شده و در گنجینة معارف ما به یادگار باقی مانده است. گویا امام علی (ع) این کلمات را در حالات خاصی بر زبان جاری ساخته اند و در زمان ایراد آن، گروهی از خواص در محضر مولا حضور داشته‌اند. عظمت و لطافت این سخن چنان مرتبه‌ای را به خود اختصاص داده که نگارنده، شوق شرح آن را سالها در ضمیر و باطن خویش پرورانده و اکنون از فرصت و عنایتی که حاصل آمده مسرور و خشنود است و امید دارد که در انجام این وظیفۀ دیرین گام بردارد...»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
parnian
۱۳۹۷/۰۶/۰۸

عجب تمثیلی است اینکه مولود کعبه است....یعنی باطن قبله را درامام علی (ع) پیداکن! اما ظاهرگرایان از کعبه نیز تنها سنگ هایش را می پرستند شرحی از حکمتهای گهربار امیر المومنین( ع) درخطبه ی ۲۲۲ وچه نام زیبنده ای، عارفانه ...حالات

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵۱)
هر که نفس خویش را در هر روز محاسبه ننماید از ما نیست، پس اگر حسنه‌ای انجام داده توفیق افزودن بر آن را از خدای متعال طلب نماید و اگر گناهی مرتکب شده از آن استغفار کند و به سوی خدا توبه نماید.
parnian
در حدیثی از نبی مکرم (ص) نقل است که فرمودند: «لَوْلَا أَنَّ الشَّیاطِینَ یحُومُونَ عَلَی قُلُوبِ بَنِی آدَمَ لَنَظَرُوا إِلَی مَلَکوتِ السَّمَاوَاتِ». اگر شیطان‌ها گرداگرد دلهای فرزندان آدم نمی‌گردیدند، آنان می‌توانستند به ملکوت آسمانها نظر کنند.
parnian
انسان از دو بخش متفاوت شکل می‌گیرد که یکی تن است و دیگری جان. ما جسم و تنی داریم و روح و روانی. اما نقطه تفارق و اختلاف میان متفکران در پاسخ ایشان به این سؤال است که کدام بخش از وجود آدمی اصالت دارد؟ به عبارت دیگر کدام یک از این دو بر دیگری حکمرانی می‌کند و انسانیت انسان را شکل می‌دهد؟ روشن است که غور در معارف الهی و آموزه‌های ادیان توحیدی، هیچ تردیدی باقی نمی‌گذارد که اصالت وجود انسان به روح اوست و نه به جسم او، یعنی این جان است که بر جسم سوار می‌شود و تن حمّال روح است.
parnian
امام (ع) می‌فرمایند: اهل ذکر در خوشترین حالاتشان نامه‌های اعمال خویش را گشوده و کنجی را انتخاب کرده‌اند تا دور از غوغای مردمان، به محاسبۀ جانهای خود بپردازند و هر عمل کوچک و بزرگی را در این میان، در نظر آورند. اعمالی که به آن امر شده و در انجام آن کوتاهی کرده‌اند یا اعمالی که از آن نهی شده اما آنها را مرتکب شده‌اند. این کار اهل ذکر عملی است بسیار ارزشمند که نام آشنایی در معارف اسلامی دارد و به آن «محاسبه» می‌گویند.
parnian
(این چراغ پرفروغ) در خانه‌هایی قرار دارد که خداوند اذن فرموده دیوارهای آن را بالا برند (تا از دستبرد شیاطین و هوسبازان در امان باشند)؛ خانه هایی که نام خدا در آنها برده می‌شود، و صبح و شام در آنها تسبیح او می‌گویند.
parnian
حس دنیا نردبان این جهان حسّ دینی نردبان آسمان صحّت این حس بجویید از طبیب صحّت آن حس بخواهید از حبیب صحّت این حس ز معموری تن صحّت آن حس ز ویرانی بدن
parnian
وقتی با خدای خویش سخن می‌گویید بدانید که با چه کسی سخن می‌گویید و مخاطب شما کیست؟ مشکل کار این است که تو نمی‌دانی با چه کسی صحبت می‌کنی و در مقابل چه کسی ایستاده‌ای؟ اگر معرفت به مقام و عظمت او داشتی حتی نحوۀ ایستادن و آهنگ کلامت تغییر می‌کرد
parnian
باید دانست هنگامی که جان اسیر غفلت می‌شود، این انحراف در چهار حوزه اتفاق می‌افتد که ابتدا با غفلت از خداوند آغاز می‌شود. در اینجا انسان از سرمنشاء وجود جدا می‌شود و اصل و مبدأ آفرینش را از یاد می‌برد. پس از آن، غفلت از خود می‌آید زیرا کسی که آفریدگار خویش را به بوته نسیان بسپارد، خدا نیز او را به فراموشی از خویشتن مبتلا می‌کند: (وَ لاَ تَکونُوا کالَّذِینَ نَسُوا اللهَ فَأَنسَاهُمْ أَنفُسَهُمْ أُوْلئِک هُمُ الْفَاسِقُونَ). و همچون کسانی نباشید که خدا را فراموش کردند و خدا نیز آنها را به «خود فراموشی» گرفتار کرد؛ آنها فاسقانند.
parnian
اگر پرده‌ها برداشته شود، به ایمان من افزوده نمی‌شود. از این روست که به علی (ع) «سلطان لَوْ کشِفْ» می‌گویند، زیرا چنان حقیقت بر او آشکار و مکشوف شده است که اگر این پرده‌های قطور میان دنیا و آخرت برداشته شود، ذره‌ای به یقین و مشاهده امام (ع) افزوده نمی‌گردد
parnian
فَرَغُوا لِمُحَاسَبَةِ اَنْفُسِهِمْ»؛ این هم یکی از دردهای بسیار مهم انسانِ غافل است، اینکه برای همه چیز وقت دارد اما برای خویشتن خویش نه؛ یعنی چنان در دغدغه‌های روزمره و مراودات اقتصادی و اجتماعی غرق شده که هیچگاه به یاد خود نمی‌افتد
parnian

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۰۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۷/۱۰
شابک۹۷۸-۹۶۴-۸۴۷۲-۳۹-۴
تعداد صفحات۳۰۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۷/۱۰
شابک۹۷۸-۹۶۴-۸۴۷۲-۳۹-۴