با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
مبانی نظری احزاب سیاسی

دانلود و خرید کتاب مبانی نظری احزاب سیاسی

۱٫۰ از ۱ نظر
۱٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مبانی نظری احزاب سیاسی  نوشته  عباس شادلو  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب مبانی نظری احزاب سیاسی

احزاب سیاسی مهم‌ترین مشخصه دموکراسی و عینی‌ترین ویژگی آن هستند و می‌توانند بیانگر سطح اجرایی و عملی یک نظام دموکراتیک باشند. درواقع احزاب در یک جامعه دموکراتیک، سازمان‌هایی بوروکراتیک محسوب می‌شوند که برای پیگیری هدف کسب قدرت از طرق مشروع مانند انتخابات فعالیت می‌کنند.

برای جامعه ایرانی که جامعه‌ای در حال گذار به دموکراسی محسوب می‌شود شناخت احزاب و گونه‌شناسی و کارکرد آنها و روابط آنها با دیگر نهادهای جامعه، قوانین مربوط به آنها و مسایل مالی و ده‌ها موضوع مرتبط دیگر امری ضروری به‌نظر می‌آید. هرچند در جامعه در حال گذار هنوز احزاب واقعی شکل نگرفته‌اند اما طرح چنین مسایلی نیز خالی از فایده نخواهدبود و در درازمدت نقش اساسی در حرکت به سوی نظام حزبی و زمینه‌سازی برای شکل‌گیری آن خواهدداشت.

«مبانی نظری احزاب سیاسی» به قلم عباس شادلو با اتکا به منابع دست اول محققان برجسته علوم سیاسی به معرفی نظام حزبی و پیچیدگی‌های آن که پدیده‌ای نسبتاً جدید در جامعه ایران است پرداخته و کوشیده‌ است تا در مسیر گفت‌وگو درباره حزب، نظام حزب، حزب‌گرایی و بینش حزبی در جوامع علمی و دانشگاهی گشایشی پدید آورد و آغازگر راه طولانی شناخت و آموزش در این حوزه باشد.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۴)
در نظام‌های پارلمانی حاکمیت از آنِ گروه یا حزبی است که اکثریت کرسی‌های پارلمانی را به‌دست آورد. در حکومت‌های ریاست‌جمهوری نیز حکومت یا قوه اجرائیه توسط منتخب مردم که اکثریت را به خود اختصاص داده باشد تشکیل می‌شود.
roohi
لازمه دموکراسی، احزاب توانمند، قانونمند، دموکراتیک، متکی به مردم، سازماندهی شده، برنامه‌دار و هدفمند، دارای قدرت بسیج و مرام مشخص است.
roohi
گفته می‌شود احزاب سیاسی واسط بین جامعه و دولت هستند.
roohi
حزب متشکل از گروهی از نخبگان سیاسی است که می‌کوشد از طریقی قانونمند انتخابات و رقابتی آزادانه و به شیوه‌ای نسبتاً عادلانه‌تر قدرت را تصاحب کند و جایگزین نخبگان حاکم قبلی شود. احزاب ابزاری جهت تضمین قانونمندی، رقابتی بودن، آزاد بودن و منصفانه بودن روند چرخش نخبگان هستند.
roohi

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۶۷۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۷/۰۲
تعداد صفحات۶۷۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۷/۰۲