با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
دایره‌المعارف پرسش‌ها و پاسخ‌ها: تاریخ

دانلود و خرید کتاب دایره‌المعارف پرسش‌ها و پاسخ‌ها: تاریخ

۴٫۴ از ۸ نظر
۴٫۴ از ۸ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب دایره‌المعارف پرسش‌ها و پاسخ‌ها: تاریخ  نوشته  بلیندا  گالاگر  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب دایره‌المعارف پرسش‌ها و پاسخ‌ها: تاریخ

تاریخ از مجموعه کتاب‌های دایرةالمعارف پرسش‌ها و پاسخ‌هابه قلم بلیندا گالاگراست. این کتاب به وقایع مهم تاریخ جهان از تمدن باستان و امپراتورهای بزرگ گرفته تا حمله مغول‌ها، جنگ‌های اروپا و جنگ‌های جهانی اول و دوم می‌پردازد و تلاش می‌کند به صورت کوتاه اما مفید اطلاعاتی در خصوص این وقایع مهم تاریخی ارائه کند.

اگر به تاریخ به جای یک سری از اتفاقات، به عنوان یک فرآیند نگاه کنیم در می‌یابیم چگونه هر اتفاق همچون یک موج کوچک در سایر جوامع و فرهنگ‌ها تاثیرگذار شده است. ترتیب این‌ها را امروزه به خوبی می‌دانیم.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

در سده ۱۷۰۰ فرانسه کشور قدرتمندی نبود. دولت بی‌پول شده بود و مدام مالیات‌ها را افزایش می‌داد. لویی شانزدهم برای درخواست مالیات بیشتر راهی نداشت جز این‌که مجلس عوام را فرا بخواند؛ مجلسی که در آن دوره به شدت خواستار اصلاحات سیاسی بود. او برای رد شدن از این مانع سعی کرد مجلس را منهل کند؛ ولی مردم پاریس به دفاع از مجلس دست به شورش زدند. مجلس ملی جدید با وضع قوانین جدید در سال ۱۷۹۱؛ قدرتش را اثبات کرد و بر آزادی و برابری تکیه فراوانی کرد. خاندان سلطنتی برای مدتی زندانی شدند و سپس عدام شدند.

کشور‌های همسایه فرانسه با این انقلاب بسیار مخالف بودند چون می‌ترسیدند این شورش‌ها به مناطق دیگری از اروپا نیز سرایت کند. در فرانسه شورای امنیت عمومی شکل گرفت تا از انقلاب دفاع کند و این شورا هر کسی که مخالف انقلاب بود را اعدام می‌کرد. این دوره در تاریخ فرانسه به رژیم ترس یا حکومت ارعاب مشهور شد. این اوضاع حدود یک سال به طول انجامید و این یک سال در حدود ۱۸۰۰۰ نفر کشته شدند. طبقه اشراف فرانسه و همه مخالفین انقلاب کشته شده بودند. این دوران ترس و ارعاب بالاخره با خیانت رهبر کمیته امنیت «رابسپیر» پایان یافت.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
ر.ارجمند
۱۳۹۸/۱۲/۲۳

خیلی عاااالی بود مچکر

omid.z
۱۳۹۹/۰۹/۳۰

کتاب خیلی خوبی هست برای دوستانی که به تاریخ علاقه دارند اطلاعات خوب و جامعی میده

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۶)
وقتی آلمانی‌ها فهمیدند بریتانیا قدرتمندتر از آنی است که بتوان به نیروی هوایی‌اش حمله کرد؛ تصمیم گرفتند به صنعت انگلستان حمله کنند. آن‌ها با بمباران‌های شبانه شهر‌ها؛ روحیه مردم بریتانیا را بسیار تضعیف کردند. پس از این دوره از نبرد‌ها؛ جنگ بریتانیا آغاز شد و بسیاری از شهر‌های صنعتی بریتانیا ویران شدند. با این حال، این بمباران‌ها تاثیر چندانی نداشت چون بسیاری از کارخانه‌ها به شهر‌های امن‌تر تغییر مکان داده بودند و روحیه مردم بریتانیا آن قدر‌ها هم ضعیف نشد. یکبار نیروی هوایی بریتانیا با محموله عظیمی از بمب، شب‌ها شهر‌های آلمان را بمباران کردند و این در حالی بود که آمریکایی هم در روز به این شهر‌ها یورش می‌بردند.
ALl
لهستان یکی از طرف‌های معاهدات پس از جنگ جهانی اول بود و لذا به دنبال حمله آلمان به این کشور؛ فرانسه و بریتانیا نیز علیه آلمان اعلام جنگ کردند. وقتی آلمان به لهستان حمله کرد؛ روسیه هم به این کشور هجوم برد و کشور دو نیمه شد. آلمان‌ها قصد حمله به دانمارک؛ نروژ؛ بلژیک هلند و فرانسه کردند و به سرعت پیروز شدند. آن‌ها هر مقاومتی را با استفاده از نیرو‌های مسلح خاموش می‌کردند.
ALl
یونانیان به خانواده پیچیده‌ای از رب‌النوع‌ها و الهه‌ها معتقد بودند. به اعتقاد آن‌ها هر یک از این‌ها نقش مشخصی در بهشت داشت. برای مثال، آفرودیت الهه عشق و آرتمیس الهه شکار بود. مذهب یونانی‌ها بر اساس قوانین نوشته شده نبود بنابراین انواع مختلفی از اعتقادات و روش پرستیدن رب‌النوع‌ها وجود داشت. برخی از این رب‌النوع‌ها مثل دیونسیوس، که در ابتدا در تریس بوده است، از فرهنگ‌های دیگر به عاریه و یا اسارت یونانیان در آمده بودند. یکی از متداول‌ترین اجزای مذاهب یونانی؛ آئین قربانی کردن حیوانات برای رب‌النوع‌ها بوده است.
am
در دهه ۱۹۲۰ آلمان با مشکلات اقتصادی بسیار و شورش‌های سیاسی فراوان، به خصوص در نتیجه شرایط سنگین معاهده ورسای، دست و پنجه نرم می‌کرد. نازی‌ها (حزب سوسیالیست ملی) به رهبری هیتلر از شرایط نابسامان سیاسی بهره بردند و توانستند در سال ۱۹۳۳ حکومت را به دست بگیرند. ‌نازی‌ها همه رقبای سیاسی‌شان را طی "شب‌های خنجر‌های بلند" از بین بردند و هیتلر به مقام "پیشوا" رسید که به معنی قدرت مطلقه در کنترل اوضاع کشور بود. نازی‌ها؛ یهودیان را مسبب مسائل اقتصادی خود می‌دانستند و شروع به آزار و اذیت یهودیان و مصادره اموالشان نمودند. یک پلیس مخفی تشکیل شد تا به نازی‌ها در خصوص عامه اطلاع رسانی کند و هر مخالفی را به دولت معرفی کند؛ این مخالفان زندانی و در اکثر موارد اعدام می‌شدند.
ALl
هیتلر از شرایط تحقیر آمیز معاهده ورسای منزجر بود. او احساس می‌کرد آلمان غیر منصفانه محاکمه شده است. او می‌خواست آلمان کشوری آنچنان قدرتمند باشد که بتواند رهبری تمام اروپا را به دست بگیرد. او شروع به بازسازی ارتش آلمان نمود و سلاح‌های جدید و قدرتمندی ساخت. برخی از این سلاح‌ها در جنگ‌های داخلی اسپانیا و زمانی که آلمان از حکومت جناح راست فرانکو حمایت کرده بود، مورد آزمایش قرار گرفته بود. هیتلر در ابتدا اتریش را فتح کرد چون معتقد بود اتریش بخشی از قلمرو آلمان است. سپس برای فتح مناطقی که آلمان در پایان جنگ از دست داده بود اقدام نمود. او برای تصرف بخش‌هایی از چک‌اسلواکی برنامه ریزی کرد و وقتی دید تعداد مخالفین کم است به سایر نقاط کشور هم دست اندازی کرد. از آنجایی که واگنش‌های بین‌المللی به این اعمال چندان قابل توجه نبود، آلمان تصمیم گرفت به لهستان هم هجوم ببرد. اکنون آلمان قدرتی شده بود که همه از آن حساب می‌بردند.
ALl
وقتی مشخص شد که آلمان جنگ را خواهد باخت؛ رهبران کشور‌های متفق در یالتا گرد هم آمدند تا برای آینده اروپا تصمیم گیری کنند. چرچیل، استالین و روزولت تصمیم گرفتند آلمان را به چهار منطقه تقسیم کنند تا هر یک توسط کشور‌های روسیه؛ فرانسه؛ بریتانیا و آمریکا اداره شوند. این چهار منطقه آلمان را تضعیف می‌کرد و از وقوع عملیات خصمانه بعدی جلوگیری می‌نمود. در کنفرانس‌های بعدی تصمیم بر آن شد تا بخش‌های از قلمرو تصرف شده آلمان به روسیه و لهستان داده شود.
ALl

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۲۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۱/۰۳/۰۲
شابک۹۷۸-۹۶۴-۲۹۲۵-۵۱-۳‬‬‬
تعداد صفحات۱۲۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۱/۰۳/۰۲
شابک۹۷۸-۹۶۴-۲۹۲۵-۵۱-۳‬‬‬