با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
الکی

دانلود و خرید کتاب الکی

۳٫۶ از ۵۲ نظر
۳٫۶ از ۵۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب الکی  نوشته  امیرحسین پاشامقدم  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب الکی

نمایشنامۀ تک‌پرده‌ای الکی نوشتۀ امیرحسین پاشامقدم یکی از ده اثری است که به بخش داوری مردمی مسابقۀ پردۀ اول راه پیدا کرده است. این مسابقه را طاقچه و نشر بیدگل برگزار کرده‌اند. هدف از این مسابقه کشف استعدادهای تازه در نمایشنامه‌نویسی فارسی است. اولین دورۀ «پردۀ اول» در تابستان ۱۴۰۰ برگزار شده است.

 

* روند مسابقه

مهلت ارسال آثار، از ۱ تا ۲۰ مرداد بود. این مسابقه با استقبال بسیاری روبه‌رو شد و علاقه‌مندان نمایشنامه‌های زیادی به مسابقه فرستادند. در ۲۰ روز مهلت ارسال آثار، ۳۶۴ اثر در مسابقه شرکت داده شد. این استقبال باعث شد داوران به زمان بیشتری برای داوری نیاز پیدا کنند. بنابراین زمان داوری طولانی‌تر شد.

از میان آثار فرستاده‌شده، داوران مسابقه، آقایان علی‌اکبر علیزاد و رضا سرور، سه اثر را به‌عنوان آثار برگزیدۀ بخش تخصصی انتخاب کرده‌اند و ده اثر را هم به رأی مردم گذاشته‌اند. در میان این ده اثر، آن سه اثر برگزیدۀ تخصصی هم قرار دارند؛ اما تا پایان رأی‌گیری مردمی عنوانشان اعلام نخواهد شد. همچنین با رأی مردم، یک اثر به‌عنوان برگزیدۀ مردمی معرفی خواهد شد.

 

* راهنمای داوری مردمی

ده نمایشنامه‌ای که به داوری مردمی آمده‌اند، به‌صورت رایگان در طاقچه منتشر شده‌اند تا بتوانید آنها را بخوانید و یک یا چندتای آنها را برای رأی‌دادن انتخاب کنید. شما فقط یک بار می‌توانید در رأی‌گیری پردۀ اول شرکت کنید، ولی در همان یک بار می‌توانید به یک یا چند نمایشنامه رأی بدهید.

برای شرکت در رأی‌گیری مردمی، باید ابتدا طاقچه را روی گوشی خود نصب کنید. سپس، در صفحۀ نخست اپلیکیشن اندروید یا آی‌آواس طاقچه، قسمت بالای صفحه، روی تصویر مربوط به مسابقۀ «پردۀ اول» بزنید تا به صفحۀ رأی‌گیری بروید. در صفحۀ رأی‌گیری می‌توانید به نمایشنامه(های) محبوب خود رأی بدهید.

 

* پیشنهادهایی برای داوری بهتر

شما در این مرحله یکی از داورهای مسابقه هستید. برای اینکه انتخاب بهتری بکنید، پیشنهاد می‌کنیم معیارهای مشخصی برای خودتان در نظر بگیرید تا بر اساس آن بتوانید آسان‌تر رأی بدهید. در نظر داشته باشید که هدف مسابقه کشف استعدادهای نمایشنامه‌نویسی است، پس این ده اثر را با شاهکارهای نمایش دنیا مقایسه نکنید. همچنین بهتر است ابتدا همۀ آثار را بخوانید تا بتوانید آنها را با هم مقایسه کنید.

پیشنهاد می‌کنیم به‌جز رأی دادن، وقتی هر نمایشنامه را می‌خوانید، نظر یا پیشنهادتان را زیر همان اثر در قسمت نظرها بنویسید. پیشنهادها و نظرهای شما می‌تواند به نویسنده‌های تازه‌کار کمک کند نقاط قوت و ضعفشان را بهتر بشناسند و داستان‌های بهتری در آینده بنویسند.

 

* اعلام نتایج

داوری مردمی از ۹ تا ۱۲ شهریور برگزار می‌شود. در پایان با رأی مردم، یک اثر به‌عنوان برگزیدۀ مردمی انتخاب می‌شود. نام این اثر و سه اثر برگزیدۀ داوران را در روز ۱۴ شهریور ازطریق شبکه‌های اجتماعی طاقچه و نشر بیدگل اعلام می‌کنیم و به هریک از برندگان، هدیه‌ای تقدیم خواهیم کرد.

جایزۀ برگزیدۀ مردمی: یک‌میلیون تومان نقدی + ۴۰۰هزار تومان اعتبار خرید کتاب کاغذی + اشتراک یک‌سالۀ طاقچه بی‌نهایت

اگر دربارۀ مسابقه سؤال یا پیشنهادی دارید، می‌توانید در واتس‌اپ به شمارۀ ۰۹۰۳۳۴۵۵۱۱۵ پیام بدهید.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲۵)
مهتاب
۱۴۰۰/۰۶/۰۹

مثل اسمش الکی بود

shakiba
۱۴۰۰/۰۶/۰۹

تا وسطاش خوب بود و منتظر بودم اتفاق خارق العاده ای بیفته ولی متاسفانه به شدت کلیشه ای شد ولی جالب بود که الکی های ما ادما همیشه راست ترینه😉

Dreamer🐚
۱۴۰۰/۰۶/۰۹

میشه گفت این متن یه جورایی شمشیر دولبه بود، نمیشه گفت صد درصد خوب بود یا ضعیف. اما یه نکته‌ی مهم در موردش اینه که ساختار نمایش‌نامه بر پایه داستان گویی نبود، متن بیشتر شبیه یه مجموعه دیالوگ بود که به

- بیشتر
Hafez Roomi
۱۴۰۰/۰۶/۰۹

ایده‌ای خوب، پرداختی شتاب‌زده و خام و پایانی متوسط. در صورت بازنویسی می‌تواند یک نمایشنامه‌ی رادیویی قابل اعتنا باشد.

meh.kh
۱۴۰۰/۰۶/۱۱

در شروع مکالمات گرچه دیالوگ ها چندان با ظرافت انتخاب نشده بودند ولی نوید آبستن و خلق یک موقعیت جدید را می دادند که متاسفانه در دو سوم پایانی نمایشنامه دیگر بویی از دیالوگ و بده بستان های دراماتیک به

- بیشتر
کاربر ۱۰۰۴۰۷۲
۱۴۰۰/۰۶/۰۹

غافلگیری خوبی داشت اما پایانش بد بود

Sou_Ma
۱۴۰۰/۰۶/۱۰

#۴ نویسنده کلی وقت و کلمه حروم کرد تا فقط به بخش اعتراف مرد برسه. قبل از اون، جفنگ مطلق بود با دیالوگ‌های بی‌ربط و حرفای تکراری. بعد از اون هم یه صحبت معمولی بود که ممکنه بین هر زن و

- بیشتر
Raha
۱۴۰۰/۰۶/۱۰

نمایشنامه جالبی بود،درباره رابطه ادم ها در جامعه خودمان صحبت میکنه که نمیشه فرق بین راست و دروغ رو فهمید.

saba97mz
۱۴۰۰/۰۶/۱۰

چقدر الکی الکی جدی شد... متفاوت بود👌

MOHAMMADREZA
۱۴۰۰/۰۶/۰۹

یک نمایشنامه ای بود که اگر قرار باشه که بسازنش خیلی مسخره میشه، کلمه الکی خیلی تکرار شده بود و در بیشتر جا ها بی معنی و تکراری بود. در ضمن در بعضی از قسمت ها پای مباحث نامشروع به

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲)
مرد: یعنی چی؟ باید شک کنم؟ زن: آره خب. تا الان این همه دلیل داشتی که بهم شک کنی.
MOHAMMADREZA
گفتم ناراحتت کنم که چی بشه. این جوری الکی هزارتا فکر و خیال می‌کنی.
MOHAMMADREZA

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۴ صفحه
نوع فایلEPUB
شابکundefined
تعداد صفحات۱۴صفحه
نوع فایلEPUB