با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
پرسش ها و پاسخ های دانشجویی (فرجام شناسی)

دانلود و خرید کتاب پرسش ها و پاسخ های دانشجویی (فرجام شناسی)

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب پرسش ها و پاسخ های دانشجویی (فرجام شناسی)  نوشته  محمدرضا  کاشفی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب پرسش ها و پاسخ های دانشجویی (فرجام شناسی)

کتاب پرسش ها و پاسخ های دانشجویی (فرجام شناسی) نوشته محمدرضا کاشفی است که سید محسن دیباجی گردآوری کرده است. 

دفتر نشر معارف وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‏‌ها، در سال ۱۳۷۶ تأسیس شد و در سال ۱۳۷۹ به صورت رسمی آغاز به کار کرد. این انتشارات تلاش می‌کند از دریچه اسلام ناب به بازخوانى، بررسى، نقد و تولید اندیشه در عرصه‌هاى مختلف بپردازد.

از جمله این فعالیت‏‌ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به چاپ بیش از ۱۱۰۰عنوان کتاب در زمینه دروس معارف اسلامى دانشگاه‌ها، اندیشه‏‌های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبرى، پرسش‌ها و پاسخ‌هاى دانشجویى، معارف قرآن و اهل‏ بیت (ع)، دین‌پژوهى، اخلاق و عرفان، انقلاب اسلامى و تاریخ معاصر، مسائل جهان اسلام، غرب‏‌شناسی، شبهات فکری و عقیدتی، مسایل تاریخی و فلسفی، علوم انسانی، مسائل تربیتى، زن، خانواده و نقد فمینیسم و… اشاره کرد.

نشر معارف اخیراً نیز گام‌‏هایی در حوزه ادبیات داستانی برداشته است. این انتشارات با راه ‏اندازی ۳۰ مرکز فروشگاهی با عنوان تجاری «پاتوق کتاب» و همچنین برگزاری ۱۲ دوره مسابقات کتابخوانی «پویش روشنا» در سطح ملی، توانسته است گام‏‌های مفید و موثری در توزیع و ترویج کتابخوانی کشور بردارد.

آنچه این روزها بیش از هرچیز دغدغه نسل انقلابی است آشنایی جوانان و دانشجویان با حقیقت دین و معارف اسلام است، انتشارات در این زمینه پیشرو است و تلاش دارد پاسخی علمی و دینی برای تمام سوالات این نسل داشته باشد.

درباره مجموعه پرسش ها و پاسخ های دانشجویی

«پرسش‌گری» از آغاز آفرینش انسان، رخ‌نمایی کرده، بر بال سبز خود، فرشتگان را فرانشانده، بر برگ زرد خود، شیطان را فرونشانده و در این میان، مقام آدمیت را نشان داده است. هر که سؤال‌هایش آسمانی است، دانش و بینش، پاسخش خواهد بود. پویایی و پایایی «جامعه» و «فرهنگ»، در گرو پرسش‌های حقیقت طلبانه و پاسخ‌های خِردورزانه است.

از افتخارات ایران اسلامی، آن است که از سویی، سرشار از جوانانی پاک دل، کمال خواه و پرسش‌گر می‌باشد و از دیگر سوی، از مکتبی غنی برخوردار است که معارف بلند آن، گوارا نوش دل‌های عطشناک پرسش‌گر و دانش‌جوست.

اداره مشاوره و پاسخ معاونت مطالعات راهبردی نهاد، محفل انسی فراهم آورده است، تا «ابر رحمت» پرسش‌ها را به «زمین اجابت» پذیرا باشد و نهال سبز دانش را بارور سازد.

در راستای ترویج فرهنگ دینی، اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، تاکنون بیش از دویست هزار پرسش دانشجویی را در موضوعات مختلف اندیشه دینی، مشاوره، احکام و... پاسخ داده است.

آن‌چه پیش‌رو دارید، بخشی از پرسش‌های فرجام‌شناسی است که توسط محقق ارجمند مرحوم حجه‌الاسلام والمسلمین محمدرضا کاشفی (ره) پاسخ داده شده است.

خواندن مجموعه پرسش‌ها و پاسخ های دانشجویی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

جوانان دانشجو مخاطبان این مجموعه‌اند.

بخشی از کتاب پرسش ها و پاسخ های دانشجویی (فرجام شناسی)

پرسش ۱. «فرجام اندیشی» چه ضرورتی دارد؟

انسان به عنوان موجودی از موجودات هستی، به طور دائم در حال حرکت و تکاپو است و رو به مقصد دارد؛ چرا که در هر کاری یک «برای» دارد. چرا درس می‌خوانی؟ برای اینکه دانا و توانا بشوم؛ چرا کار می‌کنی؟ برای اینکه تحصیل درآمد و معیشت کنم؛ چرا تحصیل معیشت می‌کنی؟ برای آنکه غذا تهیه کنم و همین‌طور در مقابل هر «چرا»، یک «برای» وجود دارد.

همین «برای» ها است که کار انسان را معنادار می‌کند و اگر کاری که انجام می‌دهد، در مقابل «چرا»، «برای» نداشته باشد، آن کار لغو، عبث و بیهوده تلقّی می‌گردد. بزرگان حکمت، اثبات کرده‌اند: هیچ‌گاه از انسان، کاری که فاقد هرگونه غرض و هدف باشد، صادر نمی‌شود؛ بلکه عبث‌ها نسبی است، برای مثال فعلی که از یک شوق و ادراک خیالی است، به تناسب خودش عبث نخواهد بود؛ ولی با توجّه به اینکه هدف عقلانی ندارد، آن را عبث می‌خوانیم. 

از طرفی انسان به طور فطری کمال‌جو است؛ یعنی، می‌خواهد سعه وجودی بیشتری بیابد و علم، قدرت، اراده و حیاتش نامحدود و مطلق باشد. او طالب و خواستار و جویای کمال مطلق است؛ به صورتی که اگر قدرت مطلق جهان باشد و عالم را در اختیار داشته باشد و به او بگویند جهان دیگری هم هست، به طور فطری مایل است آن جهان را هم در اختیار داشته باشد، یا مثلاً هر اندازه دانشمند باشد و گفته شود علوم دیگری هم هست، به طور فطری مایل است آن علوم را نیز بیاموزد. در حقیقت انسان، به هیچ حدّی از کمال قانع نیست و هرچه داشته باشد، بیش از آن می‌خواهد و این امری روشن و غیرقابل تردید است.

اگر به تمام دوره‌های زندگانی بشر توجّه کنیم و تاریخ را ورق بزنیم، این کمال‌جویی، کمال‌طلبی، کمال‌خواهی و عشق به کمال مطلق را خواهیم یافت. کمتر دین و مذهبی را در جهان می‌توان یافت که در این باره سخن نگفته باشد؛ هرچند در تحلیل، تعلّق و تشخیص کمال و راه رسیدن به آن اختلاف نظر هست؛ ولی همه در این اصل متّفق‌اند که: «آدمی به طور فطری کمال‌جو است».

با توجّه به این دو اصل؛ یعنی، «حرکت و تحوّل دائمی انسان» و «کمال‌جویی فطری او» ـ که پیشینه‌ای به اندازه حیات بشری دارند ـ اذعان خواهیم کرد که فرجام‌اندیشی، غایت نگری، دور اندیشی و تفکر در مقصود نهایی، یکی از دغدغه‌های پایا و دیرپای آدمی بوده، هست و خواهد بود.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۰۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۵,۴۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۱/۰۶/۲۴
شابک۹۷۸-۹۶۴-۵۳۱-۴۵۱-۲
تعداد صفحات۲۰۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۵,۴۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۱/۰۶/۲۴
شابک۹۷۸-۹۶۴-۵۳۱-۴۵۱-۲

تجربه بهتر در اپلیکیشن