دانلود و خرید کتاب بشارات الاشارات (جلد دوم) اثر علی اوجبی | مرکز نشر میراث مکتوب | طاقچه
با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.

معرفی کتاب بشارات الاشارات (جلد دوم)

بشارات الاشارات فی شرح الإشارات و التّنبیهات للشّیخ الرّئیس ابی علی حسین‌بن عبدالله بن سینا (الجزء الأوّل فی المنطق - الجزء الثانی و الثالث فی الطّبیعیّات و الإلهیّات) (فارسی- عربی) (۲جلدی) تألیف شمس الدین محمد بن اشرف الحسینی السمرقندی به تحقیق علی اوجبی در نشر میراث مکتوب به چاپ رسیده است.

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب در سال ۱۳۷۲ ش به قصد حمایت از کوشش‌های محققان و مصححان و احیا و انتشار مهمترین آثار مکتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مکتوب» و با کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مرکز نشر میراث مکتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ ش با دریافت مجوز چهار گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب» تغییر نام داد و علاوه بر کار نشر به کار پژوهشی نیز رو آورد.

فعالیت‌های موسسه میراث مکتوب بر تصحیح نسخه‌های خطی فارسی و عربی و تحقیق در متون، پژوهش‌های متن شناسی، نسخه‌شناسی و فهرست‌نویسی، میراث‌های مشترک ایران و حوزة ایران فرهنگی، و تاریخ علم متمرکز است.

میراث مکتوب آثار خود را در چند عنوان اصلی و بر اساس موضوع منتشر می‌کند. در حوزه متون کهن، منشورات مؤسسه به ۱۶ موضوع اصلی تقسیم می شود، از جمله زبان و ادبیات فارسی، علوم و معارف اسلامی، علوم و فنون، تاریخ و جغرافیا، متن‌شناسی، فهرست نسخه‌های خطی، نسخه‌برگردان، رسائل، ارج نامه‌ها، همایش‌ها و نکوداشت‌ها و ....

بخش اصلی این آثار به متون فارسی اختصاص دارد. بسیاری از این متون که در سلسله­ ای غیر از زبان و ادبیات فارسی نیز منتشر شده اند، به عنوان یک متن کهن فارسی نیز دارای اهمیت بسیارند.

جدای از این آثار ، میراث مکتوب مجموعه‌ای با عنوان «کارنامۀ دانشوران اسلام و ایران» به چاپ می‌رساند. در این مجموعه متون کهن به قصد استفادۀ جوانان یا کسانی که دانش استفاده از اصل متون کهن را ندارند، تلخیص، ساده‌نویسی و بازنویسی می شود

میراث مکتوب همچنین سه نشریه منتشر می‌کند:

«آینه میراث» که دوفصلنامه است و هر شش ماه یکبار منتشر می شود و «ویژه کتابشناسی، نقد کتاب و اطلاع رسانی در حوزۀ متون» است. «گزارش میراث» که فصلنامه است و به پژوهشهای «حوزۀ نقد و تصحیح متون نسخه شناسی و ایران شناسی» اختصاص دارد و میراث علمی ایران و اسلام که دوفصلنامه است و به «تاریخ علوم و فناوری دورۀ اسلامی» اختصاص دارد

افزون بر این، موسسه میراث مکتوب تا کنون نشست‌های نقد و بررسی متعددی دربارۀ مباحث متن پژوهی و متون کهنِ منتشر شده در مؤسسه با حضور استادان و صاحب نظران برگزار کرده است. همچنین همایش‌هایی را در حوزه ‌های مختلف ادبی و فرهنگی و پژوهشی برگزار یا در برگزاری آنها مشارکت کرده است.

درباره بشارات الاشارات (جلد دوم)

دایرة‌المعارف فلسفی اشارات و تنبیهات از آثار پایانی ابن سینا است که به انگیزۀ آموزش فلسفۀ اسلامی (منطق، طبیعیات و الهیات) به نگارش درآمده است. این اثر به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد از همان آغاز توجّه حکمای متألّه و نیز مخالفان فلسفه را به خود جلب کرد و شارحان و منتقدان زیادی به شرح و نقد و بررسی آن پرداخته‌اند.

یکی از این شروح ارزشمند بشارات الإشارات اثر شمس‌الدین محمّد بن اشرف حسینی سمرقندی از حکمای سدۀ هفتم هجری است. شیوۀ نگارش سمرقندی در این شرح، تعلیمی است و بر ساختار منطقی استوار است و در این مسیر هیچ تعصّبی نمی‌ورزد و می‌کوشد نخست سخنان ابن سینا را تفسیر کند و سپس در صورت لزوم نقدی بر آن داشته باشد.

خواندن مجموعه بشارات الاشارات را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

علاقه‌مندان به متون علمی کهن و فلسفه اسلامی

همهٔ کتاب‌های چاپی

مشاهده همه

دیگران دریافت کرده‌اند

سایر کتاب‌های مرکز نشر میراث مکتوب

مشاهده همه
نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است