با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
دستوراتی از قرآن

دانلود و خرید کتاب دستوراتی از قرآن

امر و نهی‌های خدا در قرآن

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب دستوراتی از قرآن  نوشته  احمد سعیدی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب دستوراتی از قرآن

کتاب دستوراتی از قرآن که به قلم احمد سعیدی نوشته و در انتشارات جمکران به چاپ رسیده است درباره امر و نهی‌های خدا در قرآن است. کتاب اسمانی مسلمانان برای همه جزئيات زندگی بشر دستورات و راهنمایی‌هایی دارد که علما و مجتهدان آن‌ها را استخراج کرده‌اند و برای سعادت بشر در اختیارشان گذاشته‌اند. در این کتاب با دستوراتی از قران برای زندگی سعادتمندانه و اسلامی آشنا خواهید شد.

 درباره کتاب دستوراتی از قرآن ؛ امر و نهی‌های خدا در قرآن

کتاب دستوراتی از قرآن از پنج بخش تشکیل شده است: «عقاید، احکام، احکام خانواده، اخلاقی– اجتماعی و احکام قضایی». هر بخش شامل فصل‌ها و عناوین مختلف است.

در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است: «راه رسیدن به نعمت‌های الهی و ملاقات با پروردگار، و نجات از عذاب‌های آخرت، عمل‌کردن به خواسته‌ها، و احکام و دستورات خداوند است که کلیات آنها و نیز برخی از جزئیات آن در قرآن کریم بیان شده است.»

در زمینه احکام و دستورات خداوند کتاب‌های زیادی از جمله آیات‌الاحکام نیز نوشته شده است، که به‌طور مفصل و مستدل، احکام را استنباط می‌کنند لکن در این کتاب فقط متن آیات و ترجمه آن آمده تا با انگیزه و هدف اولیه هماهنگ و نزدیک‌تر باشد و نیز آیات بیشتری در خصوص مسائل اخلاقی و اجتماعی هم گرد آمده است. مؤلف محترم با انگیزه آشنایی بیشتر عموم مردم با احکام و خواسته‌‌های الهی برخی از آیاتی که جنبه دستوری (امر و نهی) دارند، انتخاب و موضوع‌‌بندی نموده است و با آوردن ترجمه شیوا و روان حضرت آیت‌‌اللَّه‌العظمی مکارم شیرازی در ذیل آیات، از هرگونه تغییر و تفسیر و برداشتی خودداری کرده است.

بخش اول شامل فصل‌های «خداشناسی، نبوت، امامت، اهل کتاب، قرآن معجزه جاویدان، شیطان و آخرت» است. نویسنده درباره امید به خداوند متعال، آیات قرآنی را آورده است که از جمله آنها این آیه است: «بگو: ای بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده‌اید! از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را می‌آمرزد، زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است.»

فصل‌های «احکام نماز، احکام روزه، احکام خمس و انفال، احکام زکات و صدقه، احکام حج، جهاد و دفاع، امر به معروف و نهی از منکر، تولی و تبری» در بخش دوم آمده است.

در بخش احکام خانواده به فصل‌های‌ «پدر و مادر، ازدواج، زن و شوهر، اختلاف و طلاق، فرزندان، وصیت و ارث» پرداخته شده است. این کتاب با ذکر آیه‌ ۱۵ سوره احقاف، سنگین‌بودن زحمات پدر و مادر را بیان کرده است که می خوانیم: «ما به انسان توصیه کردیم که به پدر و مادرش نیکی کند، مادرش او را با ناراحتی حمل می‌کند و با ناراحتی بر زمین می‌گذارد؛ و دوران حمل و از شیر بازگرفتنش سی‌ماه است تا زمانی که به کمال قدرت و رشد برسد و به چهل سالگی بالغ گردد می‌گوید: پروردگارا مرا توفیق ده تا شکر نعمتی را که به من و پدر ومادرم دادی بجا آورم و کار شایسته ای انجام دهم که از آن خشنود باشی، و فرزندان مرا صالح گردان، من به سوی تو بازمی‌گردم و توبه می‌کنم و من از مسلمانانم.»

بخش اخلاقی ـ اجتماعی این کتاب درباره عناوین زیادی مطالبی را به نگارش درآورده است: «آداب راه رفتن، آداب سخن‌گفتن، احسان و نیکوکاری، سلام‌کردن، اسراف و تبذیر، اتحاد و اختلاف، انفاق، حجاب، تقوا و پرهیزگاری، هوی و هوس، پند و تذکر، تزکیه نفس، دعا، توبه و استغفار، شب‌زنده‌داری، صبر و استقامت، خیانت، ظلم و ستم، عهد و پیمان، یتیم، احکام خوردنی‌ها، قسم، احکام داد و ستد، رباخواری، قرض، دنیا، عبرت‌گرفتن و سایر دستورات»

در بخش احکام قضایی فصل‌های «داوری به حق و عدل، آدم‌کشی، ربا و رشوه، زنا و قذف، دزدی شراب و غنا و قمار، لواط و مساحقه» مورد بررسی قرار گرفته است. خداوند در قرآن درباره قیام‌کردن به عدل، بسیار سفارش کرده است که در این کتاب آیه‌ای از قرآن در این‌باره آمده است:

 «ای کسانی که ایمان آورده‌اید! کاملاً قیام به عدالت کنید! برای خدا شهادت دهید، اگر چه (این گواهی) به زیان خود شما، یا پدر و مادر ونزدیکان شما بوده باشد! (چرا که) اگر آنها غنی یا فقیر، باشند، خداوند سزاوارتر است که از آنان حمایت کند. بنابراین، از هوی و هوس پیروی نکنید، که از حق، منحرف خواهید شد! و اگر حق را تحریف کنید، و یا از اظهار آن، اعراض نمایید، خداوند به آنچه انجام می‌دهید، آگاه است.»

خواندن کتاب دستوراتی از قرآن را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 اگر دوست دارید با امر و نهی‌ها و دستورات خداوند برای زندگی که در کتاب آسمانی‌اش امده بیشتر آشنا شوید و زندگی خودر ا بیشتر قرآنی کنید، کتاب دستوراتی از قرآن راهنمای خوبی برای شما است.


نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۴۳۷ صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۵/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۹۷۳-۰۸۴-۴
تعداد صفحات۴۳۷صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۰,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۵/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۹۷۳-۰۸۴-۴