با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کلیدهای ذن

دانلود و خرید کتاب صوتی کلیدهای ذن

۳٫۰ از ۲ نظر
۳٫۰ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب صوتی کلیدهای ذن  نوشته  تیک نات هان  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب صوتی کلیدهای ذن

کتاب صوتی کلیدهای ذن کتابی از تیک نات هان با ترجمه و صدای ع. پاشایی پیرامون آموزه‌های بنیادی ذن است. نویسنده کتاب، یکی از راهبان بودایی مطرح در آموزش ذن است.

درباره کتاب صوتی کلیدهای ذن

ذن (Zen) مکتبی در مذهب بودایی است. این مکتب که در چین پدید آمده است، بر تفکر لحظه به لحظه و ژرف‌نگری به ماهیت اشیا اشاره می‌کند. ذن را می‌توان به این صورت تعریف کرد: 

یک نوع مراقبه‌ یا مدتیشن که در چهار سطح انجام می‌شود: 

سطح اول، مشاهده محیط اطراف است. مشاهده‌ای که تمام صداها، بوها، نورها و احساس سرما و گرما را شامل می‌شود می‌تواند حتی نشستن، خوابیدن یا آرام گرفتن در یک محیط و در طبیعت نیز باشد. در سطح دوم به آرام کردن ذهن و دور کردن آن از تمام پریشانی‌ها می‌پردازیم. برای این کار لازم است با افکار و اندیشه‌هایمان مبارزه نکنیم و برایش نام (مثلا زشت یا زیبا) انتخاب نکنیم. در سطح سوم بر جسم تمرکز می‌کنیم؛ تک تک نقاط بدن. برای اینکار لازم است تا به آرامش برسیم. بخش‌های مختلف بدنمان را از سر تا انگشتان پا، آرام کنیم. با کمک انبساط عضلات می‌توانیم این کار را انجام دهیم. 

سطح چهارم نیز بر تنفس تمرکز می‌کند: در این سطح شاهد ریتم و آهنگ طبیعی نفس کشیدن هستیم. برای رسیدن به این مرحله باید این کارها را به این ترتیب انجام دهیم: ۴ ثانیه نفس کشیدن ۴ ثانیه حبس ۴ ثانیه بازدم ۴ ثانیه خنثی.

استادان ذن، مجموعه‌ای از گفتگوها، پرسش‌ها و بیانات را گردآوری می‌کنند، آن را با شاگردان خود درمیان می‌گذارند و از این طریق پیشرفت آنان را بررسی می‌کنند. به مجموعه این متون، کوآن گفته می‌شود.

تیک نات هان در کتاب کلیدهای ذن، مجموعه‌ای از نکات کلیدی و اساسی را که لازم است برای شناخت و پیروی از این مکتب بدانیم و به کار بندیم، به مخاطبانش معرفی کرده است. 

کتاب صوتی کلیدهای ذن را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

شنیدن کتاب صوتی کلیدهای ذن را به تمام کسانی که دوست دارند زندگی خود را با آگاهی و آرامش ناشی از آگاهی همراه کنند، پیشنهاد می‌کنیم. 

درباره تک نات هان

تیک نات هان ۱۱ اکتبر ۱۹۲۶ متولد شد. او یک راهب بودایی و فعال صلح ویتنامی و بنیانگذار سنت دهکده آلو است. تیک نات هان یکی از فعالان نهضت صلح است و همیشه در ترویج راه‌حل‌های غیر خشونت آمیز تلاش می‌کند. همچنین از مصرف گوشت و فراورده‌های حیوانی نیز پرهیز می‌کند و این کار را هم به جهت جلوگیری از خشونت به حیوانات انجام می‌دهد. 

تیک نات هان تا به حال بیش از صد کتاب نوشته است و هفتاد تا از این کتاب‌ها به زبان انگلیسی منتشر شده‌اند. 

بخشی از کتاب صوتی کلیدهای ذن

فیلسوفی از بودا می‌پرسد: «شنیده‌ام که آیین شما آموزه‌ایی است در زمینه‌ی روشن‌شدگی. روشش چیست؟ به عبارت دیگر، روزتان چه جوری می‌گذرد؟»

بودا می گوید: «راه می‌رویم، غذا می‌خوریم، دست‌هایمان را می‌شوییم، می‌نشینیم...»

- در این کارها که چیز خاصی نیست؟ همه راه می‌روند، غذا می‌خورند، دست‌هایشان را می‌شویند، می‌نشینند...

- چرا، فرقی هست. وقتی ما راه می‌رویم از این حقیقت آگاهیم که داریم راه می‌رویم. وقتی که غذا می‌خوریم از این حقیقت آگاهیم که غذا می‌خوریم؛ و مانند این‌ها؛ اما وقتی دیگران راه می‌روند، غذا می‌خورند، از کاری که می‌کنند آگاه نیستند.

نظری برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
زمان۰۲ ساعت و ۲۹ دقیقه
قابلیت انتقالدارد
حجم۱۳۶٫۹ مگابایت
زمان۰۲ ساعت و ۲۹ دقیقه
قابلیت انتقالدارد
حجم۱۳۶٫۹ مگابایت