با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب صوتی دو قرن سکوت اثر اکرم پریمون

دانلود و خرید کتاب صوتی دو قرن سکوت

سرگذشت حوادث و اوضاع تاریخی ایران در دو قرن اول اسلام

۴٫۰ از ۱۰۶ نظر
۴٫۰ از ۱۰۶ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب صوتی دو قرن سکوت  نوشته  اکرم پریمون  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب صوتی دو قرن سکوت

کتاب صوتی دو قرن سکوت نوشته عبدالحسین زرین‌کوب روایت سرگذشت ایرانیان پس از حمله اعراب در صدر اسلام است. دو قرن سکوت گزارشی است از دو صده سکوت ادبی، هنری و فلسفی ایرانیان پس از ورود اسلام.

درباره کتاب صوتی دو قرن سکوت

کتاب دو قرن سکوت نخستین بار در نشریه «مهرگان» به صورت پاورقی چاپ شد و سپس در سال ۱۳۳۰ به صورت یک کتاب کامل منتشر شد. این کتاب با سرعت فروش رفت و در بازار کتاب نایاب شد اما عبدالحسین زرین‌کوب به چاپ مجدد کتاب رضایت نداد و اعلام کرد قصد دارد کتاب را برای چاپ‌ها بعدی بازنویسی کند. سرانجام پس از پنج سال بررسی منابع متعدد در سال ۱۳۳۶ متن کامل‌تر و جامع‌تری را در انتشارات امیرکبیر چاپ کرد. او در مقدمه این ویرایش دوم به برخی از انتقادات بر کتاب اول پاسخ داد و آن را ناشی از جوانی و تعصب خود دانست.

زرین‌کوب در کتاب دو قرن سکوت به تفسیر شرح می‌دهد که ایرانیان پس از حمله اعراب برای نشر اسلام چنان در بهت و حیرت فرو رفتند که امکان واکنش منطقی را نداشتند پس چیزی جز زبان شمشیر نشناختند و دو قرن جز با شمشیر سخن نگفتند. زرین‌کوب در این کتاب از برخی شواهد تاریخی صحبت می‌کند که در اصالت آن‌ها شک است اما این کتاب هم‌چنان به‌عنوان یکی از منابع معتبر و محبوب در بین ادیبان و پژوهشگران شناخته می‌شود.

درباره عبدالحسین زرین‌کوب

عبدالحسین زرین کوب، ادیب، منتقد ادبی، تاریخ‌نگار، نویسنده و مترجم برجسته ایرانی د ۲۷ اسفند ۱۳۰۱ در بروجرد متولد شد. خانوادهٔ او اهل خوانسار بودند. وی از نوادگان ملا علی‌اکبر خوانساری بود. آثار زرین‌کوب مراجع مهمی در زمینه تصوف و مولوی شناسی محسوب می‌شوند. 

زرین‌کوب در سال‌های اول ورودش به دانشکده، با قمر آریان آشنا شد. قمر آریان، در گفتگویی که در سال ۱۳۸۳ در روزنامهٔ جام جم منتشر شد، تعریف کرد که آشنایی آن‌ها در فضای دانشکده نزدیک به ۹ سال ادامه داشت، تا آن‌که سرانجام عبدالحسین زرین‌کوب، که سی‌ساله شده‌بود، از آریان خواستگاری کرد. به گفته‌‌ی قمر آریان، زمانی که ماجرا را با پدرم مطرح کردم، شنیدم که پدرم به‌خوبی با زرین‌کوب آشناست و مقالاتی از او خوانده، اما فکر می‌کردم که نویسنده‌ی آن مقالات باید مردی ۵۰ساله باشد. آریان و زرین‌کوب در سال ۱۳۳۲ با هم ازدواج کردند و تحصیلات خود را در مقطع دکتری نیز ادامه دادند. 

پس از فارغ‌التحصیلی، سال‌های سفرشان آغاز شد. قمر آریان سال‌های بسیاری را همراه با عبدالحسین در هند، چندین کشور اروپایی و عربی و لبنان گذراند. ازدواج آریان و زرین‌کوب فرزندی نداشت.

زرین‌کوب بیش از چهار دهه در دانشگاه تهران، ادبیات فارسیُ تاریخ اسلام و تاریخ تدریس کرد و پس از انقلاب اسلامی با مرکز مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی همکاری کرد و ۶۵۰۰ کتاب و مجله به این مرکز اهدا کرد. 

عبدالحسین زرین‌کوب سرانجام در ۲۴ شهریور ۱۳۷۸ در سن ۷۷ سالگی فوت کرد.

شنیدن کتاب دو قرن سکوت را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

دو قرن سکوت برای کسانی که قصد دارند تاریخ اسلام را از چندین زاویه بررسی کنند مناسب است. این کتاب اطلاعات جامعی از دوره‌های تاریخی در اختیار شنونده قرار می‌دهد که کمتر به آن پرداخته شده است. این کتاب تاریخی را حکایت می‌کند که قرن‌ها پژوهشگران به آن بی‌توجه بوده‌اند.

بخش‌هایی از کتاب دو قرن سکوت

در آن روزگاران که هیبت و شکوه دولت ساسانی، سرداران و امپراطوران روم را در پشت دروازه‌های قسطنطنیه به بیم و هراس می‌افکند، عربان نیز مانند سایر مردم «انیران» روی نیاز به‌ درگاه خسروان ایوان می‌آوردند و در بارگاه کسری چون نیازمندان و درماندگان می‌آمدند وگشاد کار خویش را از آنان می‌طلبیدند. پیش ازین نیز، به‌درگاه شهریاران ایران جز از در فرمانبرداری درنیامده بودند. پیش از اسکندر «بیابان عرب» در زمره سرزمین‌هایی بود که به داریوش شاهنشاه ایران تعلق داشت. از آن پس نیز، سران و پیران قوم، بر درگاه پادشاه ایران در شمار پرستاران و فرمانبرداران بودند. در دوره‌ای که شاپورذوالاکتاف هنوز از مادر نزاده بود، برخی از آنان به بحرین وکناره‌های دریای فارس به‌غارت آمده بودند. اما چنان که در تاریخ‌ها آورده‌اند وقنی شاپور به زاد برآمد، آن‌ها را ادب کرد و به‌جای خویش نشاند. در درگاه یزدگرد اول، بزرگان حیره چون دست‌نشاندگان وگماشتگان ایران به‌شمار می‌آمدند.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲۹)
Hemmat
۱۳۹۹/۰۸/۱۵

سلام و احترام . کتاب « دو قرن سکوت » روایتی است از ۲۰۰ سال تاریخ ایران در دو قرن اول اسلامی . این کتاب در سال ۱۳۳۰ شمسی زمانی که نویسنده ۳۰ سال داشته نوشته شده و محتوای آن بی تأثیر

- بیشتر
...HoseiN...
۱۳۹۹/۰۱/۱۳

من نسخه‌ی چاپی کتاب را خواندم. ابتدا کمی متن کتاب سخت به نظر می‌رسید اما بعد از چند صفحه و آشنایی با نوع نگارش استاد زرینکوب، خواندنش بسیار دلنشین شد. دوقرن سکوت با آن که بارها دستخوش سانسور و اصلاح

- بیشتر
فرزاد نوشیان
۱۳۹۹/۰۳/۱۶

عالی بود

reza mohammadi
۱۳۹۹/۰۱/۲۰

در صورتی که نمیخواید اگاه بشید و ترجیح میدید در افکار خودتون غوطه ور باشید نیازی به خوندن هیچ کتابی نیست بهترین کتاب ها کتاب های ممنوعه است مطمئنا.

کاربر ۱۹۰۸۳۱۰
۱۳۹۹/۰۲/۱۵

عالی

اکبر
۱۳۹۹/۰۸/۱۰

کتاب بسیار خوب وآموزنده ای بود مارا از احوال گذشته واینکه چه بروز این مملکت آماده تا این شدیم مطلع میکند کسانیکه تاریخ مملکت خود ودیگرملل رانمیخواند مبجبور به تجربه تلخ آن هستند

davud
۱۳۹۸/۱۲/۲۷

کتاب را از بخش ۴ به بعد پخش نمیکند

Ahoura
۱۴۰۰/۰۷/۱۷

درود به همه ی اهل معرفت... کتاب دو قرن سکوت کتابیست با محتوای سیاسی و تاریخی... روایت گر دو قرن مصیبت و بدبختی ایرانیان ... و دو قرن چپاول و غارت و وحشی گری تازیان است... و از نظر بنده ی حقیر هر ایرانی

- بیشتر
انسان
۱۴۰۰/۰۷/۲۴

فقط دکتر زرین کوب این شجاعت رو داشتن که مانند فردوسی قدمی در حفظ ارزشهای ایران بردارند.این که تحقیق جامعی در مورد دویست سال بعد از ورود اسلام به ایران انجام دادن و قیامهای کوچک و بزرگ او دوران رو

- بیشتر
zalzalak
۱۳۹۹/۰۳/۱۸

امیدوارم این شیطنت تولیدکنندگان این اثر نبوده باشه که هیییچ حرفی از مقدمه شهید مطهری و خود استاد زرین کوب که در ابتدای کتاب قرارداده شده، نزدن! به هر صورت، اگر طالب واقعیتید، ی طرفه به قاضی رفتن کار درستی نیست،،، اول

- بیشتر

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
شابکundefined
زمان۱۲ ساعت و ۱۰ دقیقه
قابلیت انتقالندارد
حجم۶۷۰٫۰ مگابایت
زمان۱۲ ساعت و ۱۰ دقیقه
قابلیت انتقالندارد
حجم۶۷۰٫۰ مگابایت