با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کلمات قصار امام علی (ع)

دانلود و خرید کتاب کلمات قصار امام علی (ع)

دو مجموعه مائه کلمه - نثراللآلی و ترجمه منظوم نثراللآلی

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب کلمات قصار امام علی (ع)  نوشته  یارعلی بن عبداللّه علانوی تبریزی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب کلمات قصار امام علی (ع)

کتاب کلمات قصار امام علی(ع) نسخه برگردان دو مجموعه مائه کلمه و نثراللآلی و همچنین ترجمه منظوم نثراللآلی است که به خط احمد وقار شیرازی نوشته شده است و گردآوری آن را به جاحظ نسبت می‌دهند. 

ترجمه منظوم نثراللآلی نیز اثر یارعلی بن عبداللّه علانوی تبریزی (سده ۹ و ۱۰) است. این کتاب با مقدمه علی صفری آق‌قلعه و با همکاری مؤسسه، کتابخانه و موزه ملی ملک منتشر شده است.

مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب در سال ۱۳۷۲ شمسی به قصد حمایت از كوشش‌های محققان و مصححان و احیا و انتشار مهمترین آثار مكتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مكتوب» و با كمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مركز نشر میراث مكتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ شمسی با دریافت مجوز چهار گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب» تغییر نام داد و علاوه بر كار نشر به كار پژوهشی نیز رو آورد.

فعالیت‌های موسسه میراث مکتوب بر تصحیح نسخه‌های خطی فارسی و عربی و تحقیق در متون، پژوهشهای متن شناسی، نسخه‌شناسی و فهرست‌نویسی، میراث‌های مشترک ایران و حوزه ایران فرهنگی، و تاریخ علم متمركز است.

میراث مكتوب آثار خود را در چند عنوان اصلی و بر اساس موضوع منتشر می كند. در حوزه متون كهن، منشورات مؤسسه به ۱۶ موضوع اصلی تقسیم می شود، از جمله زبان و ادبیات فارسی، علوم و معارف اسلامی، علوم و فنون، تاریخ و جغرافیا، متن‌شناسی، فهرست نسخه‌های خطی، نسخه‌برگردان، رسائل، ارج نامه‌ها، همایش ها و نكوداشت ها و ....

بخش اصلی این آثار به متون فارسی اختصاص دارد. بسیاری از این متون كه در سلسله­‌ای غیر از زبان و ادبیات فارسی نیز منتشر شده اند، به عنوان یک متن كهن فارسی نیز دارای اهمیت بسیارند.

جدای از این آثار، میراث مكتوب مجموعه‌ای با عنوان «كارنامه دانشوران اسلام و ایران» به چاپ می‌رساند. در این مجموعه متون كهن به قصد استفاده جوانان یا كسانی كه دانش استفاده از اصل متون كهن را ندارند، تلخیص، ساده‌نویسی و بازنویسی می شود

میراث مكتوب همچنین سه نشریه منتشر می‌كند:

«آینه میراث» كه دوفصلنامه است و هر شش ماه یكبار منتشر می شود و «ویژه کتابشناسی، نقد کتاب و اطلاع رسانی در حوزه متون» است. «گزارش میراث» كه فصلنامه است و به پژوهشهای «حوزه نقد و تصحیح متون نسخه شناسی و ایران شناسی» اختصاص دارد و میراث علمی ایران و اسلام که دوفصلنامه است و به «تاریخ علوم و فناوری دوره اسلامی» اختصاص دارد

افزون بر این، موسسه میراث مكتوب تا کنون نشست‌های نقد و بررسی متعددی درباره مباحث متن پژوهی و متون كهنِ منتشر شده در مؤسسه با حضور استادان و صاحب نظران برگزار كرده است. همچنین همایش‌هایی را در حوزه ‌های مختلف ادبی و فرهنگی و پژوهشی برگزار یا در برگزاری آنها مشارکت كرده است.

درباره کتاب کلمات قصار امام علی(ع)

کلمات قصار امام علی (ع) (نسخه‌برگردان دو مجموعه) با مقدمه علی صفری آق‌قلعه، تهران، مرکز پژوهشی میراث مکتوب و مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک ،۱۳۸۹ خ. 

کتاب مورد گفتگو شامل چاپ نسخه‌برگردان دو نسخه از سخنان کوتاه (کلمات قصار) امام علی «ع» است که در کتابخانه و موزه ملی ملک نگهداری می‌شود و به مناسبت برگزاری «همایش امام علی و میراث» منتشر شده است. یکی از دو نسخه درواقع مجموعه‌ای از دو متن جداگانه از کلمات قصار امام علی «ع» است : ۱. مائة کلمه که گردآوری آن به جاحظ منسوب شده است ۲. نثراللآلی که گردآوری آن را از طبرسی دانسته‌اند. 

این نسخه در سال ۱۲۹۴ ق به خط نسخ احمد وقار شیرازی خوشنویس نامی سده سیزدهم هجری (۱۲۳۲ – ۱۲۹۸ ق) کتابت شده است و هم‌اکنون به شماره ۲۹۴۲ در کتابخانه ملی ملک نگهداری می‌شود.

کتاب کلمات قصار امام علی(ع) را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

عاشقان امام علی (ع) و همچنین پژوهشگران متون دینی را به خواندن کتاب کلمات قصار امام علی(ع) دعوت می‌کنیم.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۰۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۴,۵۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۹/۰۲/۰۸
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۰۳-۰۰۹-۲
تعداد صفحات۱۰۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۴,۵۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۹/۰۲/۰۸
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۰۳-۰۰۹-۲