با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
تذکره الشعراء

دانلود و خرید کتاب تذکره الشعراء

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تذکره الشعراء  نوشته  سلطان محمد مطربی سمرقندی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب تذکره الشعراء

کتاب تذکره الشعراء نوشته سلطان محمد مطبی سمرقندی است. کتاب تذکره الشعراء را انتشارات میراث مکتوب به همت علی رفیعی علامرودشتی منتشر کرده است. این کتاب یکی از مهم‌ترین تذکره‌های ادبیات فارسی و دومین تذکره شاعران در ادبیات ایران است.

مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب در سال ۱۳۷۲ به قصد حمایت از كوشش‌های محققان و مصححان و احیا و انتشار مهمترین آثار مكتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مكتوب» و با كمك وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مركز نشر میراث مكتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ با دریافت مجوز چهار گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب» تغییر نام داد و علاوه بر كار نشر به كار پژوهشی نیز رو آورد.

فعالیت‌های موسسه میراث مکتوب بر تصحیح نسخه‌های خطی فارسی و عربی و تحقیق در متون، پژوهش‌های متن شناسی، نسخه‌شناسی و فهرست‌نویسی، میراث‌های مشترک ایران و حوزه ایران فرهنگی، و تاریخ علم متمركز است.

میراث مكتوب آثار خود را در چند عنوان اصلی و بر اساس موضوع منتشر می‌كند. در حوزه متون كهن، منشورات مؤسسه به ۱۶ موضوع اصلی تقسیم می‌شود، از جمله زبان و ادبیات فارسی، علوم و معارف اسلامی، علوم و فنون، تاریخ و جغرافیا، متن‌شناسی، فهرست نسخه‌های خطی، نسخه‌برگردان، رسائل، ارج نامه‌ها، همایش ها و نكوداشت ها و ....

بخش اصلی این آثار به متون فارسی اختصاص دارد. بسیاری از این متون كه در سلسله‌ای غیر از زبان و ادبیات فارسی نیز منتشر شده اند، به عنوان یک متن كهن فارسی نیز دارای اهمیت بسیارند.

جدای از این آثار، میراث مكتوب مجموعه‌ای با عنوان «كارنامۀ دانشوران اسلام و ایران» به چاپ می‌رساند. در این مجموعه متون كهن به قصد استفادۀ جوانان یا كسانی كه دانش استفاده از اصل متون كهن را ندارند، تلخیص، ساده‌نویسی و بازنویسی می‌شود.

میراث مكتوب همچنین سه نشریه منتشر می‌كند:

«آینه میراث» كه دوفصلنامه است و هر شش ماه یک‌بار منتشر می‌شود و «ویژه کتابشناسی، نقد کتاب و اطلاع رسانی در حوزۀ متون» است. «گزارش میراث» كه فصلنامه است و به پژوهش‌های «حوزۀ نقد و تصحیح متون نسخه شناسی و ایران شناسی» اختصاص دارد و میراث علمی ایران و اسلام که دوفصلنامه است و به «تاریخ علوم و فناوری دورۀ اسلامی» اختصاص دارد

افزون بر این، موسسه میراث مكتوب تا کنون نشست‌های نقد و بررسی متعددی دربارۀ مباحث متن پژوهی و متون كهنِ منتشر شده در مؤسسه با حضور استادان و صاحب نظران برگزار كرده است. همچنین همایش‌هایی را در حوزه ‌های مختلف ادبی و فرهنگی و پژوهشی برگزار یا در برگزاری آنها مشارکت كرده است.

درباره کتاب تذکره الشعراء

سلطان محمد مطربی سمرقندی معروف به دولتشاه سمرقندی، ادیب، شاعر و تذکره نویس نامبردار ماوراءالنهر است که در عهد شیبانیان و اشترخانیان زندگی می‌کرده. وی در این اثر تذکرۀ سیصد و چهل و سه تن از سلاطین و امرای ماوراءالنهر و شاعران معاصر خود را در گسترۀ جغرافیای زبان فارسی با ذکر نمونه هایی از سروده‌ها، لطایف و طرایف اقوال آنان گردآورده و در خلال سطور آن آیات، احادیث، حکایات شیرین و فنون بدیعه و امور عجیب و متنوع از هر باب گنجانیده است. او در این کتاب به  حکایاتی دربارهٔ فردوسی، ناصرخسرو، نظامی، خیام، عطار، سعدی، عبید زاکانی و حافظ اشاره کرد.

خواندن کتاب تذکره الشعراء را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به ادبیات فارسی و تاریخ ادبیات پیشنهاد می‌کنیم.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۸۰۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۶۰,۴۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۲/۰۱/۲۳
شابک۹۶۴-۹۰۷۳۳-۵-۳
تعداد صفحات۸۰۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۶۰,۴۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۲/۰۱/۲۳
شابک۹۶۴-۹۰۷۳۳-۵-۳