با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب سیروسلوک، منزل چهارم؛ تخلیه (پیراستن) اثر آیت‌الله العظمی مظاهریoff

کتاب سیروسلوک، منزل چهارم؛ تخلیه (پیراستن)


سال انتشار۱۳۸۸

تعداد صفحه‌ها۱۰۵ صفحه

دسته‌بندی

معرفی کتاب سیروسلوک، منزل چهارم؛ تخلیه (پیراستن)

کتاب پیش رو، دفتر چهارم از دفاتر سیروسلوک، با عنوان «تخلیه» است که به شرح چهارمین منزلِ سیروسلوک اختصاص دارد.

 درباره کتاب سیروسلوک، منزل چهارم؛ تخلیه (پیراستن)

در کتاب حاضر، مباحث کاربردی و مفیدی پیرامون منزل چهارم سیروسلوک، یعنی «تخلیه» یا همان پاک‌سازی نفس از رذائل و پلیدی‌ها تبیین گردیده است.

در فصل اوّل کتاب، به معنا و جایگاه تخلیه در سیروسلوک پرداخته شده و سپس، پاک‌‌سازی نفس، در آیات نورانی قرآن کریم و در روایات شریف اهل‌بیت و همچنین از نظر عقل و اجماع دانشمندان علوم اسلامی، بررسی گردیده است.

فصل دوّم، به بیان پنج نکتۀ مقدّماتی و قابل توجه، پیش از ورود به منزل تخلیه، اختصاص یافته است. در این فصل، توجّهات و نگرش‌های پیشینیِ پاک‌سازی نفس، تبیین می‌گردد.

در فصل سوّم کتاب، راهکارهای عملی و کاربردیِ تخلیۀ نفس از صفات رذیله و کدورت‌های قلبی، تشریح گردیده است. در این راستا، ده راهکار مفید و مؤثر ارائه شده که سالکان الی‌الله می‌توانند با بهره‌گیری از آن راهکارها، مسیر پر فراز و نشیب منزل تخلیه را برای خود هموار سازند.

فصل چهارم این دفتر، حاوی تعریف و شرح فشرده‌ای از چهل صفت رذیله است. در این فصل، ضمن تشریح ریشه‌ها و عوامل پدید آورندۀ اهمّ خصلت‌های ناپسند، به راهکارهای رفع یا سرکوب هر یک از چهل رذیلت اخلاقی نیز به صورت مختصر اشاره شده است.

امتیاز مباحث و کتب اخلاقی، ‌‌عرفانی آیت‌الله العظمی مظاهری، آن است که به شدّت متأثر از متن تعالیم قرآن کریم و عترت طاهره و مبتنی بر آراء و نظریّات آن دو ثقل گران‌بهاست. گرچه ایشان، دستورات و پیام‌‌های اخلاقی مندرج در آیات و روایات را ارشاد به حکم عقل می‌دانند، امّا تأکید فراوانی بر استفاده از این دو دریای نورانی، به‌عنوان منابع منحصر بفرد و بی‌بدیل در علوم دینی دارند.

ویژگی دیگر این کتاب، رعایت اختصار و فشرده‌گویی است. در اثر پیش رو، به بیان کلیّات و رئوس مطالب بسنده شده و از بیان جزئیات و تفصیلات و نیز از تکرار شرح مباحثی که در مجلّدات قبلی سیروسلوک گذشت، خودداری گردیده است. علاقه‌مندان می‌توانند برای دستیابی به جزئیات و تفصیلات مباحث، به ارجاع‌هایی که در پی‌نوشت مطالب درج شده توجه کنند و نیز کتب دیگری را که حاوی تفصیلات آن موضوع است، مطالعه نمایند. برخورداری از بیانی روان و قابل فهم و عاری بودن از اصطلاحات پیچیدۀ علمی و عرفانی، از دیگر ویژگی‌های مباحث اخلاقی، ‌‌عرفانی صاحب این اثر است که موجب می‌گردد افراد گوناگون در سطوح مختلف، بتوانند از این مباحث بهرۀ لازم را ببرند.

 خواندن کتاب سیروسلوک، منزل چهارم؛ تخلیه (پیراستن) را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

علاقه‌مندان به عرفان اسلامی را به خواندن این اثر دعوت می‌کنیم.

نظرات کاربران

مهدی
۱۴۰۰/۰۶/۰۱

سلام. بسیار عالیه اگر ممکنه جلدهای بعدی این مجموعه رو هم در طاقچه قرار بدهید منزل ۵ و ۶ و ۷ از منازل سیر و سلوک

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه (۵۷)
ای بندگان من که گناهان زیادی مرتکب شده‌اید! مأیوس نشوید، به سوی من بازگردید و واقعاً توبه کنید؛ در این صورت، تمام آن گناهان را می‌آمرزم و مثل طفل تازه متولد شده، شما را پاک می‌گردانم.
?
راه عملیِ تزکیهٔ نفس، در یک کلام، مبارزهٔ منفی و عمل بر خلاف خواست صفات رذیله است.
?
وقتی حسادت در کسی شعله‌ور شود، چه می‌کند؟ غیبت می‌کند، زخم زبان می‌زند و بالأخره واکنش نشان می‌دهد. راهکار از بین بردن یا سرکوب حسادت در این هنگام، آن است که نسبت به واکنش حسادت بی‌اعتنا باشد و به وسوسهٔ شیطان و تحریک او برای ارتکاب گناه، توجه نکند و علاوه بر این، با حسادت مبارزهٔ منفی کند؛ یعنی به جای غیبت، از شخص مورد نظر تعریف و تمجید کند یا به جای زخم زبان، در مقابلش تواضع نماید. به جای بدخواهی و تنگ‌نظری، خیرخواه و دعاگوی او باشد و از وی دفاع نماید.
?
توصیه می‌شود هنگام دعا، در نماز شب، در توسّل‌ها یا در ماه مبارک رمضان و در وقت افطار، به جای دعا برای دنیا و دست کم در کنار دعاهای مادّی، درخواست اصلی از خداوند سبحان، موفقیّت در خودسازی و تهذیب نفس باشد، همه از خدا بخواهیم که دست ما را بگیرد، معلّم اخلاق ما شود و ما را به مقصود و مطلوب، یعنی مقام آدمیّت، برساند.
?
پروردگار رحمان و رحیم از سر لطف و دلسوزی و از روی محبّت شدیدی که به مخلوقات خویش دارد، برای آنان زنگ خطر را به صدا در می‌آورد و می‌فرماید: رذائل اخلاقی، شما را در دنیا و آخرت شقاوت‌مند می‌سازد و عاقبت شوم و سختی برای شما رقم خواهد زد.
?
توجّه به غیر خداوند متعال و ارزش‌های معنوی، هیچ ثمره‌ای جز گمراهی و تباهی نخواهد داشت. دیگر اینکه اعمال نیکوی انسان، در حالی که قلبش غافل از خداست، پذیرفته نخواهد شد. همچنین هجوم غم، غصه، نگرانی و اندوه در دل آدمی ناشی از رسوخ این ملکه است. گِره‌های زندگی و ابتلا به عقده‌های روحی و دیگر بیماری‌های روانی هم از همین ناحیه نشأت می‌گیرد.
?
توجّه به غیر خداوند متعال و ارزش‌های معنوی، هیچ ثمره‌ای جز گمراهی و تباهی نخواهد داشت. دیگر اینکه اعمال نیکوی انسان، در حالی که قلبش غافل از خداست، پذیرفته نخواهد شد.
?
مشرک، قابلیت بهره‌مندی از عفو خداوند را از دست می‌دهد و خدا او را نمی‌آمرزد
?
استجابت دعا، توسّل می‌خواهد.
?
متأسفانه بسیاری از بندگان برای آدمیّت خود و برای تخلیهٔ نفس از صفات رذیله دعا نمی‌کنند. وقتی چنین درخواستی ندارند، انتظار استجابت بی‌جاست.
?