با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
سیروسلوک، منزل چهارم؛ تخلیه (پیراستن)

دانلود و خرید کتاب سیروسلوک، منزل چهارم؛ تخلیه (پیراستن)

شرح منازل هفتگانه

۳٫۸ از ۶ نظر
۳٫۸ از ۶ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب سیروسلوک، منزل چهارم؛ تخلیه (پیراستن)  نوشته  آیت‌الله العظمی مظاهری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب سیروسلوک، منزل چهارم؛ تخلیه (پیراستن)

کتاب پیش رو، دفتر چهارم از دفاتر سیروسلوک، با عنوان «تخلیه» است که به شرح چهارمین منزلِ سیروسلوک اختصاص دارد.

 درباره کتاب سیروسلوک، منزل چهارم؛ تخلیه (پیراستن)

در کتاب حاضر، مباحث کاربردی و مفیدی پیرامون منزل چهارم سیروسلوک، یعنی «تخلیه» یا همان پاک‌سازی نفس از رذائل و پلیدی‌ها تبیین گردیده است.

در فصل اوّل کتاب، به معنا و جایگاه تخلیه در سیروسلوک پرداخته شده و سپس، پاک‌‌سازی نفس، در آیات نورانی قرآن کریم و در روایات شریف اهل‌بیت و همچنین از نظر عقل و اجماع دانشمندان علوم اسلامی، بررسی گردیده است.

فصل دوّم، به بیان پنج نکتۀ مقدّماتی و قابل توجه، پیش از ورود به منزل تخلیه، اختصاص یافته است. در این فصل، توجّهات و نگرش‌های پیشینیِ پاک‌سازی نفس، تبیین می‌گردد.

در فصل سوّم کتاب، راهکارهای عملی و کاربردیِ تخلیۀ نفس از صفات رذیله و کدورت‌های قلبی، تشریح گردیده است. در این راستا، ده راهکار مفید و مؤثر ارائه شده که سالکان الی‌الله می‌توانند با بهره‌گیری از آن راهکارها، مسیر پر فراز و نشیب منزل تخلیه را برای خود هموار سازند.

فصل چهارم این دفتر، حاوی تعریف و شرح فشرده‌ای از چهل صفت رذیله است. در این فصل، ضمن تشریح ریشه‌ها و عوامل پدید آورندۀ اهمّ خصلت‌های ناپسند، به راهکارهای رفع یا سرکوب هر یک از چهل رذیلت اخلاقی نیز به صورت مختصر اشاره شده است.

امتیاز مباحث و کتب اخلاقی، ‌‌عرفانی آیت‌الله العظمی مظاهری، آن است که به شدّت متأثر از متن تعالیم قرآن کریم و عترت طاهره و مبتنی بر آراء و نظریّات آن دو ثقل گران‌بهاست. گرچه ایشان، دستورات و پیام‌‌های اخلاقی مندرج در آیات و روایات را ارشاد به حکم عقل می‌دانند، امّا تأکید فراوانی بر استفاده از این دو دریای نورانی، به‌عنوان منابع منحصر بفرد و بی‌بدیل در علوم دینی دارند.

ویژگی دیگر این کتاب، رعایت اختصار و فشرده‌گویی است. در اثر پیش رو، به بیان کلیّات و رئوس مطالب بسنده شده و از بیان جزئیات و تفصیلات و نیز از تکرار شرح مباحثی که در مجلّدات قبلی سیروسلوک گذشت، خودداری گردیده است. علاقه‌مندان می‌توانند برای دستیابی به جزئیات و تفصیلات مباحث، به ارجاع‌هایی که در پی‌نوشت مطالب درج شده توجه کنند و نیز کتب دیگری را که حاوی تفصیلات آن موضوع است، مطالعه نمایند. برخورداری از بیانی روان و قابل فهم و عاری بودن از اصطلاحات پیچیدۀ علمی و عرفانی، از دیگر ویژگی‌های مباحث اخلاقی، ‌‌عرفانی صاحب این اثر است که موجب می‌گردد افراد گوناگون در سطوح مختلف، بتوانند از این مباحث بهرۀ لازم را ببرند.

 خواندن کتاب سیروسلوک، منزل چهارم؛ تخلیه (پیراستن) را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

علاقه‌مندان به عرفان اسلامی را به خواندن این اثر دعوت می‌کنیم.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
مهدی
۱۴۰۰/۰۶/۰۱

سلام. بسیار عالیه اگر ممکنه جلدهای بعدی این مجموعه رو هم در طاقچه قرار بدهید منزل ۵ و ۶ و ۷ از منازل سیر و سلوک

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۰۵ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۸/۰۶/۲۳
شابک۹۷۸-۹۶۴-۲۹۸۵-۲۳-۴
تعداد صفحات۱۰۵صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۸/۰۶/۲۳
شابک۹۷۸-۹۶۴-۲۹۸۵-۲۳-۴