با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
مسئله‌ی اسپینوزا

دانلود کتاب مسئله‌ی اسپینوزا

۳٫۶ از ۵ نظر
۳٫۶ از ۵ نظر
دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب مسئله‌ی اسپینوزا

کتاب مسئله‌ی اسپینوزا اثر اروین د. یالوم روانشناس و فیلسوف آمریکایی است که در مجموعه کتاب‌هایش به بررسی تفکر فیلسوفان بزرگ تاریخ می‌پردازد او در این کتاب هم به سراغ اسپینوزا فیلسوف مشهور یهودی رفته است. کتاب مسئله‌ی اسپینوزا با ترجمه حسین کاظمی یزدی منتشر شده است.

درباره کتاب مسئله اسپینوزا

مسئله اسپینوزا نوشته اروین د. یالوم، روایتی جذاب، پرکشش و مسحورکننده از زندگی این فیلسوف مشهور است. در کنار آن، آلفرد روزنبرگ، از رهبران حزب نازی است که در انتخابات دبیرستان سخنرانی تند و یهودی‌ستیزانه‌ای می‌کند. او ایمان دارد تنها نژاد برتر نژاد آریایی است. در جلسه‌ای با حضور مدیر و معلمش تصمیم گرفته می‌شود که آلفرد به عنوان تنبیه زندگی‌نامه‌ی گوته را بخواند. آن‌جاست که او می‌فهمد گوته، کسی که او به شدت می‌ستاید، آرامش فکری خود را مدیون اسپینوزا می‌داند، اسپینوزای یهودی. چه‌طور ممکن است فردی چون گوته تا این حد یک یهودی را بستاید و افکارش را قبول داشته باشد؟ اسپینوزا چه داشت که باعث شد فردی از «نژاد برتر» او را که یک یهودی بود بستاید؟ روایت هم‌زمان زندگی اسپینوزا و افکارش و تفکرات نژادپرستانه روزنبرگ خط داستانی کتاب مسئله‌ی اسپینوزا است.

خواندن کتاب صوتی مسئله‌ی اسپینوزا را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب برای علاقه‌مندان به فلسفه و روانشناسی مناسب است هم‌چنین به کسانی که می‌خواهند ریشه های نژادپرستی و تفکرات آلمان نازی را بررسی کنند پیشنهاد می‌شود.

درباره اروین دیوید یالوم نویسنده کتاب مسئله‌ی اسپینوزا

اروین دیوید یالوم روانپزشک اگزیستانسیالیست اهل آمریکا است. او متولد ۱۹۳۱ واشنگتن است. اروین یالوم در رشته پزشکی و سپس در رشته روانپزشکی تحصیل کرد و پس از آن استاد دانشگاه استنفورد شد. وی در دوران استادی در این دانشگاه الگوی روانشناسی هستی گرا یا اگزیستانسیال را پایه‌گذاری کرد. یالوم در دوران زندگی خود آثار دانشگاهی متعددی تألیف کرده‌ است و چند رمان موفق نیز دارد. بیشترین شهرت اروین یالوم مربوط به رمان‌های روانشناختی وی و به‌خصوص رمان مشهور وقتی نیچه گریست است.

بخشی از کتاب مسئله‌ی اسپینوزا

ـ «شما بنتو اسپینوزا هستید؟»

اسپینوزا به سمت دو مرد غریبه برگشت؛ دو مرد خسته و جوان که به نظر می‌رسید از راه دوری آمده‌اند. یکی از آن‌ها بلندقد بود، با کله‌ای بزرگ؛ سرش به جلو خم شده بود، گویی سرش آن‌قدر سنگین بود که نمی‌توانست راست بایستد. لباسش از جنسی مرغوب، ولی کثیف و چروک، بود. دیگری اما لباس‌های دهاتی و ژنده‌ای به تن داشت و پشت همراهش ایستاده بود. او موهای کرکی بلند، چشمانی سیاه، چانه‌ای زمخت و بینی‌ای بزرگ داشت. صاف ایستاده بود. فقط چشمانش بود که حرکت می‌کرد، حرکتی تند مانند حرکت بچه‌وزغی وحشت‌زده.

اسپینوزا سری به نشانهٔ تصدیق تکان داد.

مرد بلندقد گفت: «من یاکوپ مندوزا هستم. باید شما را ببینیم. باید با شما حرف بزنیم. این پسرعموی من، فرانکو بنیتز، است، او را از پرتغال آورده‌ام. پسرعمویم ...» یاکوپ شانهٔ فرانکو را گرفت. «در وضعیتی بحرانی به سر می‌برد.»

اسپینوزا جواب داد: «بله، خوب؟»

ـ «در بحرانی شدید.»

ـ «بله، خوب چرا دنبال من آمده‌اید؟»

ـ «به ما گفتند که شما یکی از کسانی هستید که می‌توانید به ما کمک کنید. شاید هم تنها کس باشید.»

ـ «کمک؟»

ـ «فرانکو ایمانش را از دست داده. او به همه چیز شک دارد: همهٔ آیین‌های دینی، نماز، حتی وجود خدا. همیشه می‌ترسد. اصلاً نمی‌خوابد و از خودکشی حرف می‌زند.»

ـ «و چه کسی، با فرستادنتان به این‌جا، شما را گمراه کرده است؟ من فقط یک کاسبم که تجارتی محقر دارم. و همین‌طور که می‌بینید کار پرسودی هم ندارم.» اسپینوزا به قفسه‌های نیمه‌پرِ پشت پنجرهٔ خاک‌گرفته اشاره می‌کند. «رهبر روحانی ما خاخام مورتراست. باید پیش او بروید.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
Fāřñäż
۱۳۹۹/۰۸/۲۸

نویسنده زندگی اسپینوزا فیلسوف هلندی در قرن هفدهم که توسط یهودیان تکفیر شد و زندگی آلفرت روزنبرگ در قرن بیستم که به عنوان تئوریسین یا نظریه پرداز بزرگ حزب ملی سوسیالیست کارگران آلمان، که تاسیس یک نردبان نژادی انسان برای

- بیشتر
novelist
۱۳۹۹/۰۶/۲۰

این رمان دو داستان موازی رو روایت میکنه یکی در رمان حیات اسپینوزا عالم بزرگ و دیگری در زمان جنگ جهانی دوم و به داستانی درباره یکی از معاونان و وزیران جنگ هیتلر میپردازه. اسپینوزا در قرن ۱۶ یهودی بوده

- بیشتر
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۴۶۰ صفحه
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۰۶/۰۳
شابک۹۷۸-۹۶۴-۸۴۰۳-۹۴-۷
تعداد صفحات۴۶۰صفحه
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۰۶/۰۳
شابک۹۷۸-۹۶۴-۸۴۰۳-۹۴-۷