با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
مسئله اسپینوزا

دانلود و خرید کتاب مسئله اسپینوزا

۴٫۴ از ۱۲ نظر
۴٫۴ از ۱۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مسئله اسپینوزا  نوشته  اروین  د. یالوم  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب مسئله اسپینوزا

کتاب مسئله اسپینوزا اثر اروین د. یالوم روانشناس و فیلسوف آمریکایی است که در مجموعه کتاب‌هایش به بررسی تفکر فیلسوفان بزرگ تاریخ می‌پردازد او در این کتاب هم به سراغ اسپینوزا فیلسوف مشهور یهودی رفته است. کتاب مسئله‌ی اسپینوزا با ترجمه حسین کاظمی یزدی منتشر شده است.

درباره کتاب مسئله اسپینوزا

مسئله اسپینوزا نوشته اروین د. یالوم، روایتی جذاب، پرکشش و مسحورکننده از زندگی این فیلسوف مشهور است. در کنار آن، آلفرد روزنبرگ، از رهبران حزب نازی است که در انتخابات دبیرستان سخنرانی تند و یهودی‌ستیزانه‌ای می‌کند. او ایمان دارد تنها نژاد برتر نژاد آریایی است. در جلسه‌ای با حضور مدیر و معلمش تصمیم گرفته می‌شود که آلفرد به عنوان تنبیه زندگی‌نامه‌ی گوته را بخواند. آن‌جاست که او می‌فهمد گوته، کسی که او به شدت می‌ستاید، آرامش فکری خود را مدیون اسپینوزا می‌داند، اسپینوزای یهودی. چه‌طور ممکن است فردی چون گوته تا این حد یک یهودی را بستاید و افکارش را قبول داشته باشد؟ اسپینوزا چه داشت که باعث شد فردی از «نژاد برتر» او را که یک یهودی بود بستاید؟ روایت هم‌زمان زندگی اسپینوزا و افکارش و تفکرات نژادپرستانه روزنبرگ خط داستانی کتاب مسئله‌ی اسپینوزا است.

خواندن کتاب صوتی مسئله‌ی اسپینوزا را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب برای علاقه‌مندان به فلسفه و روانشناسی مناسب است هم‌چنین به کسانی که می‌خواهند ریشه های نژادپرستی و تفکرات آلمان نازی را بررسی کنند پیشنهاد می‌شود.

درباره اروین دیوید یالوم نویسنده کتاب مسئله‌ی اسپینوزا

اروین دیوید یالوم روانپزشک اگزیستانسیالیست اهل آمریکا است. او متولد ۱۹۳۱ واشنگتن است. اروین یالوم در رشته پزشکی و سپس در رشته روانپزشکی تحصیل کرد و پس از آن استاد دانشگاه استنفورد شد. وی در دوران استادی در این دانشگاه الگوی روانشناسی هستی گرا یا اگزیستانسیال را پایه‌گذاری کرد. یالوم در دوران زندگی خود آثار دانشگاهی متعددی تألیف کرده‌ است و چند رمان موفق نیز دارد. بیشترین شهرت اروین یالوم مربوط به رمان‌های روانشناختی وی و به‌خصوص رمان مشهور وقتی نیچه گریست است.

بخشی از کتاب مسئله‌ی اسپینوزا

ـ «شما بنتو اسپینوزا هستید؟»

اسپینوزا به سمت دو مرد غریبه برگشت؛ دو مرد خسته و جوان که به نظر می‌رسید از راه دوری آمده‌اند. یکی از آن‌ها بلندقد بود، با کله‌ای بزرگ؛ سرش به جلو خم شده بود، گویی سرش آن‌قدر سنگین بود که نمی‌توانست راست بایستد. لباسش از جنسی مرغوب، ولی کثیف و چروک، بود. دیگری اما لباس‌های دهاتی و ژنده‌ای به تن داشت و پشت همراهش ایستاده بود. او موهای کرکی بلند، چشمانی سیاه، چانه‌ای زمخت و بینی‌ای بزرگ داشت. صاف ایستاده بود. فقط چشمانش بود که حرکت می‌کرد، حرکتی تند مانند حرکت بچه‌وزغی وحشت‌زده.

اسپینوزا سری به نشانهٔ تصدیق تکان داد.

مرد بلندقد گفت: «من یاکوپ مندوزا هستم. باید شما را ببینیم. باید با شما حرف بزنیم. این پسرعموی من، فرانکو بنیتز، است، او را از پرتغال آورده‌ام. پسرعمویم ...» یاکوپ شانهٔ فرانکو را گرفت. «در وضعیتی بحرانی به سر می‌برد.»

اسپینوزا جواب داد: «بله، خوب؟»

ـ «در بحرانی شدید.»

ـ «بله، خوب چرا دنبال من آمده‌اید؟»

ـ «به ما گفتند که شما یکی از کسانی هستید که می‌توانید به ما کمک کنید. شاید هم تنها کس باشید.»

ـ «کمک؟»

ـ «فرانکو ایمانش را از دست داده. او به همه چیز شک دارد: همهٔ آیین‌های دینی، نماز، حتی وجود خدا. همیشه می‌ترسد. اصلاً نمی‌خوابد و از خودکشی حرف می‌زند.»

ـ «و چه کسی، با فرستادنتان به این‌جا، شما را گمراه کرده است؟ من فقط یک کاسبم که تجارتی محقر دارم. و همین‌طور که می‌بینید کار پرسودی هم ندارم.» اسپینوزا به قفسه‌های نیمه‌پرِ پشت پنجرهٔ خاک‌گرفته اشاره می‌کند. «رهبر روحانی ما خاخام مورتراست. باید پیش او بروید.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴)
Fāřñäż
۱۳۹۹/۰۸/۲۸

نویسنده زندگی اسپینوزا فیلسوف هلندی در قرن هفدهم که توسط یهودیان تکفیر شد و زندگی آلفرت روزنبرگ در قرن بیستم که به عنوان تئوریسین یا نظریه پرداز بزرگ حزب ملی سوسیالیست کارگران آلمان، که تاسیس یک نردبان نژادی انسان برای

- بیشتر
ماری کوری
۱۳۹۹/۱۰/۱۹

کتابی عالی که خیلی از سوالات سالهای ذهنم را پاسخ داد. کاش زودتر آن را می‌خواندم. کتاب سرگذشت اسپینوزای یهودی و یهود ستیز آلمانی آلفرد روزنبرگ به موازات همدیگر است. فلسفی روانشناسی تاریخی. جمله جمله آن نیاز به تفکر دارد

- بیشتر
Makvan Asvad
۱۳۹۹/۱۱/۰۳

کتاب ریتم خوبی داشت و اگر خواننده با شیوه نوشتاری یالوم آشنا باشد راحت می‌تواند ارتباط بگیرد و شیوه ی نوشتاری نقالانه و چند شخصیتی کتاب‌هایش که سرانجام به یک بحث می‌رسند شیوه ی جالب یالوم هستش من به شخصا

- بیشتر
novelist
۱۳۹۹/۰۶/۲۰

این رمان دو داستان موازی رو روایت میکنه یکی در رمان حیات اسپینوزا عالم بزرگ و دیگری در زمان جنگ جهانی دوم و به داستانی درباره یکی از معاونان و وزیران جنگ هیتلر میپردازه. اسپینوزا در قرن ۱۶ یهودی بوده

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵۳)
وقتی فهمیدم اینشتین، یکی از اولین قهرمانانم، اسپینوزایی بوده است، این احساس شباهت با اسپینوزا در من تقویت شد. وقتی اینشتین از خدا حرف می‌زند، منظورش خدای اسپینوزایی است: خدایی که کاملاً با طبیعت یکی است، خدایی که دربردارندهٔ همهٔ جواهر است، و خدایی «که با جهان تاس بازی نمی‌کند». منظور اینشتین از این عبارت این است که هر چیزی که رخ می‌دهد، بدون استثنا، تابع قوانین منظم طبیعت است.
alcapon
من فکر نمی‌کنم پرسیدن مریضی باشد. اطاعت کورکورانه، بدون پرسیدن، مرض است.
Fāřñäż
یک انسان آزاد تا زمانی می‌تواند در میان جاهلان زندگی کند که بتواند از علایق آنان اجتناب کند. یک انسان آزاد صادقانه زندگی می‌کند، نه فریب‌کارانه. فقط انسان‌های آزاد برای یکدیگر مفیدند و می‌توانند دوستی‌ای واقعی را شکل دهند.
Fāřñäż
«اپیکور برهان دیگری هم دارد به نام برهان تقارن، که قوی‌تر از بقیه است. این برهان اثبات می‌کند که نبودن در زمان پس از مرگ با نبودن در زمان پیش از حیات یکی است. و هرچند که ما از مرگ می‌ترسیم، از پیش از تولدمان، که حالتی مشابه با مرگ است، نمی‌ترسیم. بنابراین، دلیلی وجود ندارد که از مرگ هم بترسیم.»
Fāřñäż
مگر ما معتقد نیستیم که خدا کامل است، از هر نیازی مبراست و شباهتی به ما ندارد؟ چطور ممکن است چنین خدایی از چیز بی‌اهمیتی مانند نحوهٔ خواندن من ناراحت شود؟»
mhzm
«خداوند خیر مطلق است؛ و تمایل او به بخشش بالاتر از همهٔ کارهایش است.» بنتو از مزمور دیگری، که مشابه با این بود، گذشت و خواند: «"خداوند به هر کسی که او را صدا زند نزدیک است."» و گفت: «باور کنید، من می‌توانم چندین متن مشابه با این پیدا کنم که نشان می‌دهد خداوند به همه عقلی یکسان عطا کرده و قلبشان را شبیه به هم ساخته است.» بنتو دوباره متوجه یاکوپ شد که سرش را از سر تأسف تکان می‌داد. «شما با ترجمهٔ من موافق نیستید یاکوپ؟ می‌توانم به شما اطمینان دهم که تورات می‌گوید "همهٔ انسان‌ها" نه "همهٔ یهودی‌ها".»
Fāřñäż
ذهن هیچ وقت قفل نمی‌کنه؛ اون همیشه در حال کار کردنه؛ ولی بعضی وقتا یه چیزایی سد راهش می‌شن، که معمولاً خودآگاهی‌مونه.
Fāřñäż
مثلاً این تصور که افکار و احساسات ناشی از تجارب قبلی‌اند، این‌که عواطف را می‌توان بدون اعمال سلیقه بررسی کرد، این‌که تفکر به استعلا ختم می‌شود
alcapon
«بله، بله و ... بله. از نظر اپیکور ataraxia یگانه سعادت حقیقی است. و ما چگونه به آن می‌رسیم؟ نه به واسطهٔ هماهنگی نفس افلاطون و نه حتی به واسطهٔ رسیدن به تعقل مد نظر ارسطو، بلکه فقط با زدودن تشویش و اضطراب. اگر اپیکور الان این‌جا بود، به شما اصرار می‌کرد تا زندگی را آسان بگیرید. اگر امروز این‌جا بود، چنین می‌گفت ...»
Fāřñäż
این مهم‌ترین پیام امروز من واسه توئه. یه بار دیگه می‌گم: مردم آدمایی رو که براشون جالبن دوست دارن.
Fāřñäż

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۴۶۰ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۰۶/۰۳
شابک۹۷۸-۹۶۴-۸۴۰۳-۹۴-۷
تعداد صفحات۴۶۰صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۰۶/۰۳
شابک۹۷۸-۹۶۴-۸۴۰۳-۹۴-۷