با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
اندیشه‌ی تمدن نوین اسلامی

دانلود و خرید کتاب اندیشه‌ی تمدن نوین اسلامی

گفتارهایی در تبیین رویکرد فکری سیدمنیرالدین حسینی الهاشمی

۵٫۰ از ۲ نظر
۵٫۰ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب اندیشه‌ی تمدن نوین اسلامی  نوشته  سیدمحمد‌مهدی میرباقری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب اندیشه‌ی تمدن نوین اسلامی

در کتاب اندیشه‌ی تمدن نوین اسلامی، گفتارهایی در تبیین رویکرد فکری سیدمنیرالدین حسینی الهاشمی می‌خوانید.

 استاد سید منیرالدّین حسینی‌الهاشمی (ره) در بیستم آبان‌ماه ۱۳۲۴ در شیراز متولد شد. پدر ایشان حضرت آیت‌الله العظمی حاج سیدنورالدین حسینی‌الهاشمی (ره)(معروف به آیت‌الله شیرازی) از مراجع طراز اول ایران و مؤسس تشکیلات دینی و ضداستعماری «حزب برادران» بود؛ پس از شهادت آیت‌الله شیرازی در سال ۱۳۳۵ استاد در یازده‌سالگی به لباس مقدس روحانیت ملبس گردید و به رهبری حزب انتخاب شد و با اراده‌ای استوار در برابر انحرافات ایستادگی نمود. ایشان دروس «مقدمات» و مقداری از «سطح» را در حوزه علمیه شیراز آموخت و سپس تحصیلات خود را در حوزه علمیه قم حوزوی ادامه داد.

سید منیرالدّین حسینی در زمان تبعید حضرت امام خمینی (ره) راهی نجف شد و در آنجا «کفایه‌الاصول» را نزد آیت‌الله خاتم‌یزدی (ره) و «مکاسب» را نزد آیت‌الله راستی‌کاشانی خواند؛ همچنین در درس «حکومت اسلامی» حضرت امام خمینی (ره) هم حضور یافت و به گفته خودشان، از آن بحث، تأثیرِ عمیقی پذیرفت و تحوّلی در افق نگاه و اندیشه ایشان ایجاد شد؛ در پایان بهمن‌ماه ۱۳۴۹ از نجف به ایران بازگشت و در شیراز اقامت نمود و در کنار تحصیل و تدریس، به مبارزه با رژیم پهلوی پرداخت که منجر به تبعید ایشان گردید؛ وی پس از بازگشت از تبعید، در قم به تکمیل تحصیلات خود پرداخت و دوره خارج را نزد آیت‌الله شیخ مرتضی حائری یزدی (ره) و آیت‌الله سید ابوالقاسم فانی اصفهانی (ره) گذراند.

سید منیرالدّین حسینی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام‌خمینی رحمه‌الله‌علیه از طرف مردم استان فارس به نمایندگی «مجلس خبرگان تدوین قانون اساسی» انتخاب شد؛ ایشان در آن مجلس عضو کمیسیون اقتصادی بود و در زمینه استوارشدن قانون اساسی بر پایه اصل مترقی «ولایت فقیه» تلاش‌های زیادی کرد و یکی از پنج پیش‌نویس قانون اساسی را تدوین و ارائه نمود.

پس از تصویب قانون اساسی، هیچ‌یک از مناصب اجرایی نتوانست دغدغه اصلی ایشان را در زمینه چگونگی اسلامی شدن امور برطرف کند. با توجه به ضرورت پیش‌آمده پس از انقلاب و خلأ مدل حکومت دینی و نرم‌افزار تمدّن اسلامی، استاد طرح تأسیس فرهنگستان (آکادمی) علوم‌اسلامی را در صدر فعالیت‌های خود قرار داد و در سال ۱۳۵۸ آن را راه‌اندازی نمود؛ این مرکز ابتدا برای به دست آوردن مدل اقتصادی اسلامی آغاز به‌کار نمود، ولی در امتداد آن، تا تأسیس «فلسفهٔ شدن» و تغییر در مبانی روش علوم پیش رفت؛ سید منیرالدّین حسینی در این راه بیست‌سال از عمر شریف خود را صرف نمود و در صبح روز جمعه دوازده اسفند ۱۳۷۹ دعوت حضرت حق را لبیک گفت.

خلاقیت و ابتکار مرحوم سید منیرالدّین حسینی، که به تعبیر مقام معظم رهبری (مدظله) در پیام تسلیت رحلت ایشان «عمر خود را در خدمت به اسلام سپری کرد»، گسترده و برجسته بود، ولی سخت‌گویی و سخت‌نویسیِ حاصل از تازگی و پیچیدگی نظرات ایشان، موجب شد تا هدف و ماهیت افکار ایشان در بیرون از حلقه شاگردان ایشان تا حدود زیادی ناشناخته بماند.

 درباره کتاب اندیشه تمدن نوین اسلامی

کتاب حاضر گامی است برای معرفی و بازشناسی اجمالی رویکرد فکری استاد سید منیرالدّین حسینی از زبان شاگرد برجسته ایشان حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدمهدی میرباقری.

 ایشان در این گفتارها از منظرها و زوایای گوناگونی شخصیت آن متفکر فرزانه را کاویده و کوشیده‌اند تا تصویری روشن از دغدغه‌ها، رسالت‌ها و محصولات فکری ایشان و نسبت آن با انقلاب اسلامی، تمدّن اسلامی، حوزه‌های علمیه و روشن‌فکری دینی ارائه کنند. این گفتارها به ترتیب در تاریخ (۱۳۷۹/۱۲/۱۷)، (۱۳۸۰/۱/۲۱)، (۱۳۸۰/۱/۲۲)، (۱۳۸۰/۳/۲۰)، (۱۳۸۰/۸/۱۰)، (۱۳۸۰/۱۲/۱۰)، (۱۳۸۱/۷/۳) و (۱۳۸۸/۲/۲۰) ایراد گردیده است. امید است در آینده، سیر فکری و پژوهشی اندیشه‌های استاد حسینی به‌صورت تفصیلی‌تر تبیین و ارائه گردد.

 خواندن کتاب اندیشه تمدن اسلامی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

پژوهشگران علوم اجتمای و سیاسی و علاقه‌مندان به مباحث تمدن اسلامی را به خواندن این اثر دعوت می‌کنیم.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۰)
امام خامنه‌ای: «امروز نوبت مسلمین است که با همّت خود، تمدّن نوین اسلامی را شالوده‌ریزی کنند.»
عباس
اکنون دیگر تحقیقات در تعامل با اقتدار تمرکز سرمایه به تولید نیازوارضای مادی جامعه می‌پردازد. در پی حادثه خطرناک «ابزار شدن تحقیقات برای رشد کمّی سرمایه»، اولاً «فرهنگ تحقیقات» اسیر سفارش‌های «سود سرمایه» گردید؛ ثانیاً مفهوم «سود کمّی سرمایه» به «توسعه سرمایه‌داری» تبدیل شد؛ یعنی سود سرمایه متمرکز به‌عنوان شروط عینی تحقیق، در کلیه شئون زیست بشر مطرح گردید و ثمره تحقیقات به‌صورت تکنولوژی برتر و توسعه‌یافته رخ نمود که به‌نوبه خود پرچم‌دار چگونگی توسعه نیازوارضا شد و وجدان بشر در مقابل مغالطه‌ای سهمگین از تنظیم شرایط عینی قرارگرفت.
کاربر ۱۴۱۵۲۴۳
طرف‌داران تمدّن اسلامی، مدرنیته اسلامی و مدرنیزاسیون و اصلاح قرائت دینی به نفع عینیت را رد می‌کنند و بر این باورند که برای بنای تمدّن نوین اسلامی بایستی از اصلاح قرائت بشری نسبت به حیات، عالم و انسان شروع کرد و بر پایه آن به تولید ادبیات جدید پرداخت.
کاربر ۱۴۱۵۲۴۳
اگر نقش دین را هدایت و سرپرستی بشر در همهٔ حوزه‌های حیات بدانیم، دراین‌صورت، تفقّه شیعی باید نقش ایجاد و رهبری حادثه‌ها به‌سمت مقام توحید را ایفا کند، نه صرفاً نقش پاسخ‌گویی به مسائل مستحدثه. پاسخ‌گویی به مسائل مستحدثه به این معناست که بستر معاش و حیات انسان در مجاری دیگری شکل بگیرد و ولایت و مناسک دیگری، حیات اجتماعی انسان را سامان دهد و بستر پرورشی انسان را فراهم کند، آن‌گاه دین، درون این بستر پرورشی، به موضع‌گیری انفعالی بپردازد.
کاربر ۱۴۱۵۲۴۳
اساسی‌ترین کار در این مسیر، طراحی بستر برای معاش انسان و نیز بستر برای پرورش اخلاق و تولّی اوست؛ همان‌گونه که در تربیت کودک، همیشه بحث نظری به کار نمی‌آید، بلکه از طریق ایجاد بستر پرورشی، کودک را تربیت می‌کنند؛ در مورد بزرگ‌ترها نیز چنین است. ارباب معرفت صرفاً با تحلیل‌های نظری رفع شبهه و یا ایجاد اخلاق نمی‌کنند، بلکه دستور عملی می‌دهند؛ محصول این بستر عملی، پرورش روحی و ذهنی است؛ در عرصهٔ اجتماعی هم این نکته صادق است. بنابراین چنانچه بستر پرورش انسان به‌وسیلهٔ تمدّن و ولایت دیگری ساخته شد که بی‌پروا از عرفی شدن حیات و معیشت انسان و نفی قدسیت از آن دفاع می‌کند و خودِ انسان را مدار ارزش‌ها و بایسته‌ها قرار می‌دهد، زمینه‌های پرورش اجتماعی دیگری را فراهم می‌آورد.
کاربر ۱۴۱۵۲۴۳
اگر مدل‌های دیگران را اخذ کرده و مخالفت قطعیه آنها را با «رساله عملیه» برطرف کنیم، برای اسلامیت نظام کفایت نمی‌کند؛ چرا که مدل‌ها سیستم‌هایی هستند که مبنا و هدف دارند
کاربر ۱۴۱۵۲۴۳
در جامعه دو گونه توسعه امکان وقوع دارد: توسعه مادی و توسعه الهی؛ مهندسی توسعه الهی غیر از برنامه‌ریزی توسعه مادی است؛ مهندسی توسعه الهی به نرم‌افزار ویژه نیاز خود دارد؛ یعنی تا هنگامی که توسعه فرهنگی در جامعه پیدا نشود و بر پایه فرهنگ دینی به کارآمدی‌های عینی - که واسطه بین فرهنگ و نیاز اجتماعی است-دست نیابیم، نمی‌توانیم مدعی اجرای برنامهٔ توسعه الهی جامعه باشیم.
کاربر ۱۴۱۵۲۴۳
لکن این امید حقیقی که توانمندی خود را در نفی ستم و عرضه ایثار (به) میدان عمل عینی کشیده است، بایستی در «مقام اثبات» بتواند در طرح عینی عدالت اجتماعی، آزمون خود را در معرض مشاهده جهانیان قرار دهد و از طریق «فلسفهٔ شدن» چگونگی جریان یافتن عدالت آرمانی را در عینیت به تصویر بکشد؛ یعنی پس از این سرآغاز شیرین ضروری است: اولاً «فلسفه چگونگی شدن اسلامی» را مطرح نمود؛ ثانیاً چگونگی جریان عدالت را در عمل عینی به‌گونه‌ای مطرح ساخت که نه‌تنها عدالت اجتماعی به‌عنوان علت رکود توسعه اقتصادی معرفی نگردد، بلکه بر مبنای انگیزش الهی، عدالت اقتصادی مبنای بالندگیِ توسعه اقتصادی گردد. ناگفته پیداست در صورت بروز تأخیر در تحقّق این امر خطیر، «تردید در کارآمدی توان عینی بر پایه انگیزه دینی» اجتناب‌ناپذیر خواهد بود که البته این بزرگ‌ترین خطری است که ازیک‌سو بذر یأس را در قلوب آحاد جامعه بپاشد و ازدیگرسو سازش با نظام سرمایه‌داری و استکبار را به‌عنوان تنها راه نجات‌بخش معرفی نماید.
کاربر ۱۴۱۵۲۴۳
پیوند «بانک و نظام پولی» با فعالیت «شرکت‌ها» افق جدیدی از «قاعده‌مند شدن انتخاب» را در اختیار «تمرکز سرمایه» قرار داد و عملاً هدایت نیازمندی‌ها آغاز گردید انتخاب سازمانی «تمرکز سازمانی سرمایه» به‌جای «رقابت آزاد» امکان سرمایه‌گذاری‌های کلان را در تکامل فنون بهره‌وری از منابع طبیعی ایجاد نمود و از این زمان به بعد، ابتکار عمل توسعهٔ «نیازوارضاء» مادی بشر را به‌دست گرفت؛
کاربر ۱۴۱۵۲۴۳
بایستی ابتدا نظام مفاهیم (از مفاهیم اعتقادی تا مفاهیم کاربردی) تولید شود و سپس نظام توزیع هماهنگ و توزین مدارک و آن‌گاه درجه‌بندی‌ها تغییر یابد و سپس ساختار مناصب، متناسب با آن طراحی شود؛ آن‌گاه مجاری حسی بشر در زمینه توسعه معنویت کنترل شود؛ لذا آنان تولید علم و صنعت جدید را در الگوی مطلوب پیشنهاد می‌دهند.
کاربر ۱۴۱۵۲۴۳

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۷۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۱۱/۰۹
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۴۸۵۴-۸-۲
تعداد صفحات۱۷۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۱۱/۰۹
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۴۸۵۴-۸-۲