با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب سلوک ماتم؛ شیوه‌های عزاداری از دیدگاه اهل بیت (ع) اثر سیدمسعود عمرانی

دانلود و خرید کتاب سلوک ماتم؛ شیوه‌های عزاداری از دیدگاه اهل بیت (ع)

۴٫۲ از ۶ نظر
۴٫۲ از ۶ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب سلوک ماتم؛ شیوه‌های عزاداری از دیدگاه اهل بیت (ع)  نوشته  سیدمسعود عمرانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

دیگران دریافت کرده‌اند

معرفی کتاب سلوک ماتم؛ شیوه‌های عزاداری از دیدگاه اهل بیت (ع)

«سلوک ماتم» درباره شیوه‌های سوگواری از دیدگاه اهل‌بیت (علیهم‌السلام) به قلم سیدمسعود عمرانی است. مجالس سوگواری در رثای اهل‌بیت (ع) یکی از مظاهر تعظیم شعایر الهی و یکی از نمادهای حیات مذهبی و معنوی علاقه‌مندان به اهل‌بیت (ع) عصمت بوده و در بیداری و آگاهی مردم و نشر فرهنگ اسلامی و حقایق دینی در جامعه تأثیر بسزایی داشته است. این سنت نیکو ریشه‌های روایی و تاریخی دراز و کهن دارد و به زمان حضور معصومان (ع) و اهتمام آن بزرگواران به برگزاری مجالس عزای خود، به‌ویژه حضرت سیدالشهدا (ع) بازمی‌گردد. در این اثر، سعی محقق بر آن است که ابتدا شیوه‌های سوگواری اهل‌بیت (ع) را با استناد به روایات معصومان (ع) و باتوجه‌به سیره و تقریر و کلام آنان به‌عنوان یکی از منابع مهم و درخور استناد شیعه استخراج کند؛ سپس باتوجه‌به ملاک‌های کلی اهل‌بیت (ع) در تشخیص و ارزیابی شیوه‌های صحیح یا سقیمِ سوگواری، عزاداری‌های مُدرن و مرسوم را واکاود.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
سیّد جواد
۱۴۰۰/۰۵/۲۷

کتاب ۴۴۵ از کتابخانه همگانی ، کتاب، نوزده شیوه سوگواری در عصر حاضر را نام برده و برای هرکدام بعد از تعریف آن روش و برشمردن انواع و اقسام آن، به تحلیل روایی و حکم فقهی آن شیوه پرداخته است. این کتاب

- بیشتر
ادریس
۱۳۹۸/۰۳/۱۳

بسیار خوب و با لحن ادبی است که دوست داری بخوانی. ای کاش معنای برخی دعا های عربی که در داخل متن آمده هم نوشته می شد.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۴۱)
فِی اللَّهِ عَزَاءٌ مِنْ کلِّ مُصِیبَةٍ؛ ذکر خدا، سبب تسلّای هر بلاست.
parnian
(عاشورا)، روزی که مثل هیچ روز دیگر نیست
سیّد جواد
(عاشورا)، روزی که مثل هیچ روز دیگر نیست
سیّد جواد
و اما دخترت، مظلوم واقع می‌شود، حقی را که سزاوار اوست غصب می‌کنند، او را می‌زنند درحالی‌که باردار است، به حریم و منزلش بدون اذن وی داخل می‌شوند و افراد پست، او را رنجور می‌کنند و وی مانع و دافعی نمی‌یابد و به‌دنبال ضرب و کتکی که می‌خورد، حملش سقط می‌شود و به‌علت آن فوت و رحلت می‌کند.
ادریس
گرچه اشک را گونه‌های فراوان است، اشک‌هایی که در خوف و شوق و رجا و محبت و درد و... گونه‌ها را می‌نوازند، اشک بر اهل بیت چیزی دیگر است و تأثیر و ره‌آوردهایی دیگر دارد
parnian
حضرت امیر مؤمنان (ع) در خطبه‌ای می‌فرماید: «وَ لَا مُصِیبَةٌ عَظُمَتْ وَ لَا رَزِیةٌ جَلَّتْ کالْمُصِیبَةِ بِرَسُولِ اللَّه (ص)»‌؛ مصیبتی عظیم‌تر و رزیه‌ای بزرگ‌تر از مصیبت وفات رسول خدا (ص) نبود.
parnian
برخی شیوه‌های جدید سوگواری با کلام معصومان (ع) همخوانی ندارد. به‌نظر می‌رسد استفاده از آلات موسیقی ازقبیل نی، دف و ارگ که در عصر حاضر بیشتر جنبهٔ لهوبودن آن‌ها تجلی دارد، فاقد سنخیت و نمادبودن برای شعایر حسینی است.
سیّد جواد
در زیارت حضرت سیدالشهدا (ع) می‌خوانیم: «وَ أُقِیمَتْ عَلَیک الْمَأْتَمُ فِی أَعْلَی عِلِّیین»؛ برای تو [امام‌حسین (ع)] در ملکوت اعلا ماتم‌ها برگزار شد.
سیّد جواد
در جنگ احد، شهادت مجاهدان فداکار به‌ویژه شهادت حضرت حمزه (ع) برای مسلمانان و پیامبر (ص) بسیار سخت بود؛ به‌طوری که وقتی رسول اکرم (ص) پس از بازگشت به مدینه از کنار خانهٔ انصار می‌گذشتند، صدای نوحه و گریهٔ زنان انصار را که بر شهدای خود می‌گریستند شنیدند (فسمع بکاء النوائح)، چشمان مبارکشان پر از اشک شد. آنگاه فرمودند: «عمویم حمزه گریه‌کننده ندارد.»
سیّد جواد
واژهٔ سوگواری عربی نیست؛ بلکه واژه‌ای است فارسی و آیینی که نشان‌دهندهٔ مراسم ویژه‌ای است که در مواقعی خاص، اقوام و ملل گوناگون انجام می‌دهند. سوگ در لغت‌نامه‌های فارسی به‌معنای «صبر، مصیبت، غم، ماتم و اندوه» است. سوگواری در مفهوم کلی به‌معنای غم‌خواری، مصیبت‌زدگی و ماتم‌داری است و به شخصی که به‌مناسبت درگذشت یکی از عزیزان خود اندوهگین باشد و مراسم عزا برپا کند، سوگوار می‌گویند.
parnian

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۵۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۶,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۷/۱۱
شابکundefined
تعداد صفحات۲۵۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۶,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۷/۱۱