با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
خواجه عبدالله انصاری

دانلود و خرید کتاب خواجه عبدالله انصاری

۴٫۳ از ۸۵ نظر
۴٫۳ از ۸۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب خواجه عبدالله انصاری  نوشته  خواجه عبدالله انصاری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب خواجه عبدالله انصاری

ابواسماعیل عبدالله بن ابی‌منصور محمد (زادهٔ ۲ شعبان ۳۹۶ ه‍. ق/ ۳۸۵ ه‍.ش / ۱۰۰۶ م. در شهر هرات درگذشتهٔ ۲۲ ذی الحجه ۴۸۱ ه‍. ق/ ۴۶۷ ه‍.ش / ۱۰۸۸ م) معروف به «پیر هرات» و «پیر انصار» و «خواجه عبدالله انصاری» و «انصاری هروی»، دانشمند و عارف صوفی مسلک ایرانی بود. وی از اعقاب ابوایوب انصاری است که صحابهٔ پیغمبر بود. مادرش از مردم بلخ بود و عبدالله خود در هرات یکی از شهرهای غربی افغانستان کنونی متولد شد. او از کودکی زبانی گویا و طبعی توانا داشت چنان که شعر فارسی و عربی را نیکو می‌سرود و در جوانی در علوم ادبی و دینی و حفظ اشعار عرب مشهور بود. او در فقه روش امام حنبل را پیروی می‌کرد. وی در تصوف از استادان زیادی تعلیم گرفت و دو بار به دیدار شیخ ابوالحسن خرقانی شتافت. این دیدارها تاًثیر زیادی در روحیات و منش وی داشته‌است. محل اقامتش بیشتر در هرات بود و در آنجا تا پایان زندگانی به تعلیم و ارشاد اشتغال داشت. انصاری شعر می‌سرود ولیکن بیشتر شهرت وی به جهت رسالات و کتب مشهوری است که تألیف کرده است و از آن جمله است ترجمهٔ املاء طبقات‌الصوفیهٔ سلمی به لهجه هروی و تفسیر قرآن که اساس کار میبدی در تألیف کشف‌الاسرار قرار گرفته‌است. از رسائل منثور او که به نثر مسجع نوشته مناجات‌نامه، نصایح، زادالعارفین، کنزالسالکین، قلندرنامه، محبت‌نامه، هفت‌حصار، رسالهٔ دل و جان، رسالهٔ واردات و الهی‌نامه را می‌توان نام برد. مناجات‌نامه یا الهی‌نامه خواجه عبدالله انصاری شامل چندین مناجات کوتاه و لطیف و برگرفته از وبگاه ادبی گنجور است: «الهی ای خالق بی مدد و ای واحد بی‌عدد، ای اول بی‌هدایت و ای آخر بی‌نهایت ای ظاهر بی‌صورت وای –باطن بی‌سیرت، ای حی بی‌ذلت ای مُعطی بی‌فطرت و ای بخشندهٔ بی‌منت، ای دانندهٔ رازها، ای شنونده آوازها، ای بینندهٔ نمازها، ای شناسندهٔ نام‌ها، ای رسانندهٔ گام‌ها، ای مُبّرا از عوایق، ای مطلع برحقایق، ای مهربان بر خلایق عذرهای ما بپذیر که تو غنی و ما فقیر و بر عیب‌های ما مگیر که تو قوی و ما حقیر، از بنده خطا آید و ذلت و از تو عطا آید و رحمت.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲۰)
حکیم
۱۳۹۸/۰۱/۰۴

عاشق مناجات خواجه عبدالله انصاری هستم

Kosar
۱۳۹۸/۱۰/۲۸

یک عاشقانه عرفانی که از خوندنش لذت می برید غلط تایپی کم نداشت اما واقعا برای خودم عجیه که چرا تا الان این کتاب رو نخونده بودم

dr.kimia
۱۳۹۸/۰۲/۲۹

چه چیزهای قشنگ یاد داشتند برادر عبدلله....

arash mohamadi
۱۳۹۹/۰۱/۰۸

پر از غلط املایی هست لطفا یه بار قبل از انتشار متن را بخوانید با تشکر

بهار
۱۳۹۹/۰۹/۱۵

کاش غلط املایی نداشت

یار مهربان
۱۳۹۹/۰۵/۲۳

غلط های املایی بسیار زیادی داشت به نظرم حتما ویرایش کنید و متن های تکراری زیاد داشت

khaled
۱۳۹۹/۰۵/۲۵

عالی ترین کتاب

•♡zhr♡•
۱۳۹۹/۰۴/۱۰

واقعا این کتاب خیلی خوب بود از خوندن سجع هایی ک بکار برده بود لذت بردم 👌🙂

یا اباصالح المهدی(عج)
۱۳۹۹/۱۱/۱۷

هرچند خود کتاب بسیار گرانبهاوپرمایه است اما متاسفانه اشتباهات املایی که در این نسخه وجود دارد؛ زیبایی و گیرایی این اثر را تاحدودی می کاهد .

بهار
۱۳۹۹/۰۸/۰۸

عالی بود واقعا ...حتما بخونید...

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
نوع فایلEPUB
نوع فایلEPUB