با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
جنگ جمل

دانلود و خرید کتاب جنگ جمل

۴٫۲ از ۵ نظر
۴٫۲ از ۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب جنگ جمل  نوشته  ابوعبدالله محمدبن‌محمدبن‌نعمان مفید  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب جنگ جمل

«جنگ جمل» ترجمه کتاب «الکافئة فی إبطال توبة الخاطئة» از ابوعبدالله، محمدبن محمدبن نعمان شیخ مفید (۴۱۳-۳۳۶ ه.ق) متکلّم و محدث برجسته جهان تشیع است. از این عالم گرانقدر کتب متعددی در فقه، اصول، کلام، حدیث و تاریخ اسلام به یادگار مانده است. از جمله آثار شیخ مفید در زمینه تاریخ اسلام، تألیفات ایشان درباره جنگ جمل است. بنا به گفته شیخ طوسی در کتاب فهرست، شیخ مفید در موضوع جنگ جمل حداقل سه تألیف به نگارش درآورده است که عبارتند از: «أحکام أهل الجمل»، «النصرة لسید العترة فی أحکام البغاة علیه بالبصرة» و «المسألة الکافیة فی إبطال توبة الخاطئة». از این میان کتاب، «المسألة الکافیة فی إبطال توبة الخاطئة» که به نام: «الرسالة الکافیة فی إبطال توبة الخاطئة» نیز خوانده شده است، به زبان عربی و در باره جنگ جمل و معرفی سه شخصیت اصلی آن، یعنی عایشه، طلحه و زبیر است. مؤلف در این کتاب بر آن بوده تا اثبات کند آنان آگاهانه به جنگ با امیر المؤمنین، علی (ع) پرداختند و از این کار هم توبه نکردنداین کتاب که پس از کتاب جمل به نگارش در آمده است در واقع در حکم تکمله بر آن بوده و شیخ در کتاب الکافئه با ذکر حوادث تاریخی درباره واقعه جمل، دیدگاه خود را از رهگذر روایات موجود در کتب شیعه و سنی درباره سه شخصیت مذکور و موضع آنان در برابر امیرالمؤمنین (ع) بر مخاطبان عرضه می کند. استناد این کتاب، به شیخ مفید ثابت بوده و شخصیت‌های فراوانی از علمای شیعه به آن اشاره کرده‌اند، از جمله، نجاشی، شیخ طوسی، ابن شهر آشوب، علامه مجلسی، محدث نوری و بسیاری دیگر از علما. علامه مجلسی که به این کتاب دسترسی داشته است، بخش هایی از این کتاب را به طور پراکنده در مجلدهای مختلف کتاب بحار الانوار آورده است. از این رو، مترجم ترجمه کتاب مذکور را از روی نسخه عربی (کنگره جهانی هزاره شیخ مفید) انجام داده است. افزون بر آن که در این ترجمه سعی شده به ذکر سایر مراجعی که روایات موجود در این کتاب را در برگرفته اند مانند بحارالانوار، جمل شیخ مفید و برخی از کتب اهل سنت پرداخته شود.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
mostafajamshidi
۱۳۹۷/۰۴/۱۹

کتاب عالی و آموزنده و بر ملا کننده جنایات داعشیان سقیفه‌ای، اون ابلهی هم که میگه تفرقه است، حتما منافعش یا دانستن مردم از جنگ وحشیانه جمل و شخصیت شیطانی عایشه به هم میخوره.

omid.z
۱۳۹۷/۰۴/۱۷

احساس میکنم این کتاب باعث تفرقه میشه

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۹۱ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۷/۰۵
شابک‭۹۷۸-۶۰۰-۸۵۹۰-۹۴-۱‬‬‬
دسته بندی
تعداد صفحات۹۱صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۷/۰۵
شابک‭۹۷۸-۶۰۰-۸۵۹۰-۹۴-۱‬‬‬