با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
امیرکبیر

دانلود و خرید کتاب امیرکبیر

۵٫۰ از ۸ نظر
۵٫۰ از ۸ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب امیرکبیر  نوشته  عباس شادلو  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب امیرکبیر

«امیرکبیر» به قلم و پژوهش عباس شادلو( -۱۳۵۲)، پیرامون زندگی و کارهای میرزا محمدتقی‌خان امیرکبیر از وزیران کاردان و موثر دوره قاجار است.

این کتاب افزون بر شرح زندگی و فعالیت‌های سیاسی و اقدامات امیرکبیر در دوران صدارتش، به داستان‌ها و روایت‌هایی که توسط مردم درباره او ساخته شد پرداخته است.

در بریده‌ای از کتاب می‌خوانیم:

«امیر هنگامی که در معیت شاه از بازارهای اصفهان می‌گذشت وقتی با ازدحام و احساسات مردم روبرو می‌گردید بی آنکه وجود شاه را در مد نظر داشته باشد، خود در مقام پاسخگویی برمی‌آمد و گاهی هم عنان اختیار از کف می‌داد و در حرکت اندکی از شاه جلوتر می‌رفت و همین عدم رعایت و بی توجهی که دور از حزم و احتیاط بود سبب آن گردید که بهانه‌ها و دستاویزهائی تحریک آمیز به دست دشمنان امیر بدهد و آنها از این موضوع برای ادامه سعایت و بدگوئی و توطئه علیه وی بهره‌گیری زیرکانه‌ای نمایند.

در این سفر و سیر و گردش در خیابان‌ها و بازارهای اصفهان، سعایت کنندگان و فتنه‌انگیزان در موقع مقتضی و در خفا و آشکار به شاه می‌گویند که: چون اعلیحضرت هنگام حرکت در اجتماعات از امیرکبیر عقب‌تر بودند هر کسی از تماشاچیان مضمون‌پرداز از دیگری سؤال می‌نماید این جوان کیست که عقب‌تر از امیرکبیر راه می‌رود، بعضی نمی‌دانستند چه پاسخی بدهند ولی برخی با لحنی کنایه‌آمیز می‌گفتند: او برادر زن امیر، صدر اعظم ایران است! قهراً این سخنان نیشدار در وجود شاه جوان تأثیرات نامطلوبی بر جای می‌نهاد و ابرهای تاریک سوء تفاهم و کدورت را روح حساس وی به حرکت در می‌آورد.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
منمشتعلعشقعلیمچکنم
۱۳۹۶/۱۲/۱۸

بسیار عالی

M
۱۳۹۹/۰۹/۲۳

خیلی آموزنده و قابل تامل است.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۸۱)
بزرگترین هدف امیر کبیر این است که از نفوذ روس و انگلیس بکاهد و مقام آنان را در انظار مردم وطنش هر چه ممکن باشد بی مقدارتر جلوه دهد...
منمشتعلعشقعلیمچکنم
اگر بیرق ایران را در بندرات خارجه بخوابانند، ما نیز بیرق ایشان را در ایران سرنگون خواهیم ساخت و اگر به فرستاده گان ایران بی احترامی شود همان بی احترامی دربارۀ وزرای مختار ایشان خواهد شد.
منمشتعلعشقعلیمچکنم
توسعه بخش صنعت و کشاورزی از مهم ترین اقدامات اصلاح طلبانه امیر کبیر بود. او در این راستا بطور کلی سه جنبه اساسی را مدنظر قرار می‌داد. اول آنکه هر فرد ایرانی می‌بایست تولیدات ایرانی را مصرف کند یعنی حمایت از صنعت داخلی و دوم آنکه امیر معتقد بود باید صنایع جدید از اروپا به ایران انتقال یافته و دانش فنی تولید وارد ایران شود و توسعه یابد یعنی حمایت از توسعه تولید و فناوری صنعتی در ایران و جنبه سوم اینکه امیر در پی یافتن بازاری برای صدور کالاهای ایرانی بود و از سفرای ایران می‌خواست که تجار ایرانی در کشورهای دیگر را مورد حمایت و تشویق قرار دهند.
Hossein Zavarian
مهمترین محورهای اقدامات اصلاحی امیر عبارتند از: ۱) تقویت و ترقی قشون ۲) تأسیس دارالفنون ۳) نشر اولین روزنامه دائمی در ایران ۴) ایجاد نظم و آرامش کشور ۵) حذف القاب و مواجب درباریان ۶) اصلاح وضع مالیه ۷) توسعه و رونق صنعت و کشاورزی ۸) جلوگیری از نفوذ بیگانگان ۹) تشکیل سازمان اطلاعاتی ۱۰) مبارزه با خرافات دینی و بست نشینی ۱۱) گسترش بهداشت و درمان
منمشتعلعشقعلیمچکنم
صلابت و قاطعیت امیر در برخورد با مجرمان و خیانتکاران بود بطوری که آنان زهره ارتکاب اعمال خلاف قانون گذشته را نداشتند
منمشتعلعشقعلیمچکنم
امیر تا آن زمان که بر سر قدرت بود با آمیخته‌ای از اقدامات دیپلماتیک و نظامی سعی در کوتاه کردن دست انگلیس از قندهار و هرات داشت اما بی تدبیری، فرومایگی و وطن فروشی آقاخان نوری تلاشهای امیر را بر باد داد و انگلیس موفق شد برای همیشه افغانستان (هرات) را از ایران جدا کند
منمشتعلعشقعلیمچکنم
مردی بود که کفایت و وطن پرستی و قدرت نفس و پاکیزه دامنی را با هم یکجا جمع داشت، یعنی به صفاتی متصف بود که یک صدر اعظم ایرانی تا آنها را نداشته باشد، نخواهد توانست کشتی مملکت را در میان این همه موانع و حوادث به سلامت به ساحل نجات برساند
منمشتعلعشقعلیمچکنم
هنگام توقف به قم کوزه گران غلیان سفالی ساخته به حضور آوردند و سرهای گلی بر آن گذاشتند امیر فرمود که همان غلیانها را چاق کنند و در مجلس آرند و استعمال نمایند همین قدر در آنروز گفت که این غلیانهای گلی خوب چیزی است و استعمال آن دور از سلیقه نیست به همین یک سخن، روز دیگر در هیچ مجلس غلیان بلور تراش انگلیسی دیده نشد
منمشتعلعشقعلیمچکنم
دستخطی صادر و در عریضه‌ها و اوراق رسمی در خطاب به او استعمال بیش از یک عنوان خاص «جناب» را ممنوع کرد
منمشتعلعشقعلیمچکنم
امیر چند ماه در کاشان به همراه شاهزاده خانم در بازداشت به سر برد و آن همسر وفادار به عنوان جلوگیری از خطر مسموم شدن امیر، همواره از تمام انواع غذاهایی که برایش می‌آورند قبلاً کمی می‌چشید.
منمشتعلعشقعلیمچکنم

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۱۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۶/۰۷
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۰۰۸۲-۴-۷‬
تعداد صفحات۳۱۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۶/۰۷
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۰۰۸۲-۴-۷‬