با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
عشرت آباد

دانلود و خرید کتاب عشرت آباد

۳٫۲ از ۳۳ نظر
۳٫۲ از ۳۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب عشرت آباد  نوشته  محمدمهدی جاویدان  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب عشرت آباد

نمایشنامۀ تک‌پرده‌ای عشرت آباد نوشتۀ محمدمهدی جاویدان یکی از ده اثری است که به بخش داوری مردمی مسابقۀ پردۀ اول راه پیدا کرده است. این مسابقه را طاقچه و نشر بیدگل برگزار کرده‌اند. هدف از این مسابقه کشف استعدادهای تازه در نمایشنامه‌نویسی فارسی است. اولین دورۀ «پردۀ اول» در تابستان ۱۴۰۰ برگزار شده است.


* روند مسابقه

مهلت ارسال آثار، از ۱ تا ۲۰ مرداد بود. این مسابقه با استقبال بسیاری روبه‌رو شد و علاقه‌مندان نمایشنامه‌های زیادی به مسابقه فرستادند. در ۲۰ روز مهلت ارسال آثار، ۳۶۴ اثر در مسابقه شرکت داده شد. این استقبال باعث شد داوران به زمان بیشتری برای داوری نیاز پیدا کنند. بنابراین زمان داوری طولانی‌تر شد.

از میان آثار فرستاده‌شده، داوران مسابقه، آقایان علی‌اکبر علیزاد و رضا سرور، سه اثر را به‌عنوان آثار برگزیدۀ بخش تخصصی انتخاب کرده‌اند و ده اثر را هم به رأی مردم گذاشته‌اند. در میان این ده اثر، آن سه اثر برگزیدۀ تخصصی هم قرار دارند؛ اما تا پایان رأی‌گیری مردمی عنوانشان اعلام نخواهد شد. همچنین با رأی مردم، یک اثر به‌عنوان برگزیدۀ مردمی معرفی خواهد شد.


* راهنمای داوری مردمی

ده نمایشنامه‌ای که به داوری مردمی آمده‌اند، به‌صورت رایگان در طاقچه منتشر شده‌اند تا بتوانید آنها را بخوانید و یک یا چندتای آنها را برای رأی‌دادن انتخاب کنید. شما فقط یک بار می‌توانید در رأی‌گیری پردۀ اول شرکت کنید، ولی در همان یک بار می‌توانید به یک یا چند نمایشنامه رأی بدهید.

برای شرکت در رأی‌گیری مردمی، باید ابتدا طاقچه را روی گوشی خود نصب کنید. سپس، در صفحۀ نخست اپلیکیشن اندروید یا آی‌آواس طاقچه، قسمت بالای صفحه، روی تصویر مربوط به مسابقۀ «پردۀ اول» بزنید تا به صفحۀ رأی‌گیری بروید. در صفحۀ رأی‌گیری می‌توانید به نمایشنامه(های) محبوب خود رأی بدهید.


* پیشنهادهایی برای داوری بهتر

شما در این مرحله یکی از داورهای مسابقه هستید. برای اینکه انتخاب بهتری بکنید، پیشنهاد می‌کنیم معیارهای مشخصی برای خودتان در نظر بگیرید تا بر اساس آن بتوانید آسان‌تر رأی بدهید. در نظر داشته باشید که هدف مسابقه کشف استعدادهای نمایشنامه‌نویسی است، پس این ده اثر را با شاهکارهای نمایش دنیا مقایسه نکنید. همچنین بهتر است ابتدا همۀ آثار را بخوانید تا بتوانید آنها را با هم مقایسه کنید.

پیشنهاد می‌کنیم به‌جز رأی دادن، وقتی هر نمایشنامه را می‌خوانید، نظر یا پیشنهادتان را زیر همان اثر در قسمت نظرها بنویسید. پیشنهادها و نظرهای شما می‌تواند به نویسنده‌های تازه‌کار کمک کند نقاط قوت و ضعفشان را بهتر بشناسند و داستان‌های بهتری در آینده بنویسند.


* اعلام نتایج

داوری مردمی از ۹ تا ۱۲ شهریور برگزار می‌شود. در پایان با رأی مردم، یک اثر به‌عنوان برگزیدۀ مردمی انتخاب می‌شود. نام این اثر و سه اثر برگزیدۀ داوران را در روز ۱۴ شهریور ازطریق شبکه‌های اجتماعی طاقچه و نشر بیدگل اعلام می‌کنیم و به هریک از برندگان، هدیه‌ای تقدیم خواهیم کرد.

جایزۀ برگزیدۀ مردمی: یک‌میلیون تومان نقدی + ۴۰۰هزار تومان اعتبار خرید کتاب کاغذی + اشتراک یک‌سالۀ طاقچه بی‌نهایت

اگر دربارۀ مسابقه سؤال یا پیشنهادی دارید، می‌توانید در واتس‌اپ به شمارۀ ۰۹۰۳۳۴۵۵۱۱۵ پیام بدهید.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱۴)
Mv Fa
۱۴۰۰/۰۶/۰۹

نثر ضعیف دیالوگ ضعیف ایده نسبتا خوب اما زخمی شده هیچ تفاوتی هم با داستان کوتاه نداشت. عنصر نمایش کجای این اثر بود نمیدانم

Hafez Roomi
۱۴۰۰/۰۶/۰۹

امید که روزی از پرداختن به کلیشه‌ی افراد "صحنه‌زن/دیه‌بگیر" دست بکشیم. + نگاه جنسیت‌زده‌ی نمایشنامه به زن و "بیوه" خواندن او از نقاط ضعف اساسی آن بود.

کاربر ۱۰۰۴۰۷۲
۱۴۰۰/۰۶/۰۹

خیلی زود میشد حدس بزنی قضیه چیه، شاید با یه خوانش دیگه بشه یه طنز خوب ازش درآورد، ولی درکل خیلی ساده بود

meh.kh
۱۴۰۰/۰۶/۱۱

دیالوگ محوره ولی دیالوگ ها به شکل باور پذیری نمایشی و پیش برنده هستند و... نویسنده توانسته به درستی در بستر رئالیستی درام بالانس بوجود آورده و از پس طنز تلخ نمایش به خوبی برآید

کاربر ۲۲۳۸۸۴۵
۱۴۰۰/۰۶/۱۱

دیالوگ ها باید بهم وصل باشن، ولی بعضی جاها انگار وصله ی ناجور بودن، انگار که نویسنده بعد نوشتن اضافه شون کرده یا حواسش نبوده. در کل خوب نبود، بعضی کلمات مدام تکرار می شد و موضوع هم جالب نبود

nazanin
۱۴۰۰/۰۶/۱۱

خیلی عالی بود،به شخصه لذت بردم از خوندنش... 👌🏻

parnian
۱۴۰۰/۰۶/۱۱

نثر روان و دیالوگهای ساده و رسایی داشت. تعلیقش هم خوب بود. لحن طنزش عالی بود👌

shakiba
۱۴۰۰/۰۶/۱۰

موضوع تکراری ای بود ولی پرداختش تا حدی خوب بود البته بازم جای کار داشت.تعلیق نمایشنامه هم خوب بود

Sou_Ma
۱۴۰۰/۰۶/۱۰

#۵ من بدم نیومد. به نسبت بقیه، تا حالا این بهتر بوده. درباره‌ی یکی از معضلات اجتماعی نوشته بود، ولی نه جوری که توی ذوق بزنه. پیازداغشو زیاد نکرده بود، حتی یه طنز خفیفی هم من حس کردم توش. دیالوگ‌های بدی

- بیشتر
Maryam Aln
۱۴۰۰/۰۶/۱۱

جالب بود.دوستش داشتم.

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۸ صفحه
نوع فایلEPUB
شابکundefined
تعداد صفحات۸صفحه
نوع فایلEPUB