با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
سمت خدا: دریافت‌هایی از اساتید اخلاق (دفتر اول)

دانلود و خرید کتاب سمت خدا: دریافت‌هایی از اساتید اخلاق (دفتر اول)

۳٫۰ از ۱ نظر
۳٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب سمت خدا: دریافت‌هایی از اساتید اخلاق (دفتر اول)  نوشته  حبیب الله  فرحزاد  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب سمت خدا: دریافت‌هایی از اساتید اخلاق (دفتر اول)

حبیب الله فرحزاد( -۱۳۴۱)، پژوهشگر دینی است. در بخشی از کتاب به نام «خدا بینی» می‌خوانیم: «بودِ خدا نگذاشت هیچ بودی ظاهر شود؛ قدرتش نگذاشت هیچ قدرتی ظاهر شود. یک وقت نگردی خودت را پیدا کنی. خودِ علیحده از خدا وجود ندارد که پیدا شود. خدا فرمود: «کُنْ؛ باش» ؛ شما درست شدید. شما هستیِ علیحده ندارید که دیده شود. وقتی به خودت نگاه کنی خدا دیده می‌شود. این بدن‌های شما جلوۀ خود اوست، شما کجا خودت را پیدا می‌کنی؟ امیرالمؤمنین علیه‌السلام فرمود: «اَلْحـَمْدُللهِ الْمـُتَجَلّی لِخَلْقِهِ بِخَلْقِهِ؛ حمد خدایی را که به صورت خلایقش بر خلایقش تجلّی نمود.» به خودت که نگاه کنی خدا را می‌بینی. اگر نفست را دیدی فوراً توبه کن، نگذار بگویی انَا (من) ، که این لباس ظلم است که بر ایمان خود می‌پوشانی. خدا پیدایی است که هرگز پنهان نبوده و نخواهد بود.» این کتاب از مجموعه مباحث مطرح شده در برنامه تلویزیونی «سمت خدا» منتشر شده است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
م.برهانی
۱۳۹۹/۰۲/۲۷

لطفا در طاقچه بینهایت قرار دهید طاقچه جان!

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۶)
بعد از نمازها با خدا صحبت کن. بگو: خدایا، تو غنی هستی و من فقیر، تو عزیز هستی و من ذلیل، تو مالک هستی و من مملوک و... با خدا که صحبت کنی، نطقت باز می‌شود و با خلق هم خوب صحبت خواهی کرد.
S
همه از خدا به سمت خدا می‌روند. آیا این کلمه شما را سبک نمی‌کند؟ این جمله فقط برای مرده و مردن نیست. در مواقع فقر و مصیبت هم بگویید. هر گاه غصۀ دنیا شما را اندوهگین کرد، آیۀ استرجاع را بخوانید. هر وقت مصیبت دیدید، بگویید: «إنّا لله و إنّا إلَیهِ راجِعُون» . این پیام مؤمنین است و رحمت و صلۀ خداوند را در پی دارد. صلۀ خدا خیلی بزرگ است. مایۀ نجات است. اگر این معنی در قلب ما جای بگیرد، اثرات بسیاری دارد. این آیه را سر جانمازتان بگذارید و هر صبح و شب آن را بخوانید تا در دلتان جا باز کند. دل انسان مستعد است برای این‌که گرفتاری‌ها را علاج کند. منتهی بدن اجازه نمی‌دهد که امثال این آیات به گوش برسد.
S
اگر حضور قلب داری، در نمازی و الا دل هر کجاست همان‌جایی. نماز را آرام و با تأنّی بخوان، شاید یادت بیاید که داری با خدا صحبت می‌کنی و خدا دارد با تو صحبت می‌کند. در نماز خودت باش و نگذار حواست جای دیگر برود. اصلاً دقت کن و ببین کیست که دارد نماز می‌خواند.
S
رمز قبولی نماز آنچه اصل و روح نماز است، این است که اگر می‌خواهید بدانید نماز شما مورد قبول است یا نه، از اینجا تجربه کنید؛ اگر دیدید نماز شما جلو دروغ و فساد و منکرات را می‌گیرد، بدانید نماز شما مقبول است. کار نماز این است. همان‌طور که آتش می‌سوزاند و آب خاموش می‌کند، نماز هم انسان را از منکرات نجات می‌دهد. آن زمانی که انسان به فکر منکر افتاد، اگر دید نمازش مانع دروغ گفتن اوست؛ به او گفت: تو که نماز می‌خوانی و عبادت خدا را می‌کنی، این کار را نکن! و او این کار را نکرد، بداند نمازش مورد قبول است.
S
استغفار برای غصه‌ها از روی اعتقاد بگو: خدایا، تو می‌دانی و من نمی‌دانم. هر چه برایم انجام داده‌ای، همه به خیر و صلاح من بوده است و به آن راضی باش. این معنای خیلی لطیفی دارد و شما را با غصه‌هایت آشتی می‌دهد. به نفس خودت می‌گویی مرا ببخش که تو را اذیّت کردم. به نفس خود می‌گفتم: چرا فلان کار را نکردی، چرا فلان چیز را نگفتی؟ همین‌طور بی‌جهت خود را اذیّت می‌کردم و برای دنیا غصه می‌خوردم. بایستی برای همۀ این غصه‌ها استغفار کنیم. هر چند استغفار هم لازم ندارد. همین‌که فهمیدی و به حقیقت موضوع پی‌بردی، خدا می‌گوید: بندۀ من منصف شد، تمام کارهای من را امضا کرد، و غصه‌هایش را فراموش کرد. آن‌هایی که با خدا در جنگ‌اند، دائم در جنگ هستند. هیچ آرامشی ندارند. کسی هم که با خدا صلح کند، هیچ کمبودی ندارد. مصلحت انسان این است که با خدا آشتی کند.
S
خدا اگر چیزی به کسی می‌دهد، دائمی است و اگر تأخیر می‌اندازد، می‌خواهد آن را زیاد کند، نه آن‌که آن را قطع کند. اگر کسی چیزی را خلق کرد، نمی‌خواهد آن را بمیراند. می‌خواهد که حیات دائم به آن بدهد.
S

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۹۹ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۳/۰۱
شابک‌‫‬‭۹۷۸-۶۰۰-۷۴۲۹-۲۳-۵‌‫‬‭
دسته بندی
تعداد صفحات۱۹۹صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۳/۰۱
شابک‌‫‬‭۹۷۸-۶۰۰-۷۴۲۹-۲۳-۵‌‫‬‭