نشر ماهور

مؤسسه‌ی فرهنگی هنرى ماهور در سال ۱۳۶۶ با انگيزه‏‌ی توليد و انتشار آثار موسيقی تأسيس شد. اكنون با پشت‏‌سر نهادن دو دهه تلاش و فعاليت، اين مؤسسه توانسته است بيش از چهارصد عنوان سی‏‌دی (لوح فشرده) و صدوپنجاه عنوان كتاب و جزوه‏‌ی موسيقى توليد و منتشر نمايد. بخش عمده‏‌ی توليدات و انتشارات مؤسسه‏‌ی فرهنگی هنرى ماهور، آثار آموزشی و پژوهشی در زمينه‏‌های مختلف موسيقی كلاسيك و موسيقی نواحی ايران است. اين آثار از لحاظ مضمون و محتوا، بسيار متنوع و گسترده‏‌اند و به گواهی صاحب‏‌نظران و دوستداران موسيقی، بسيارى از آنها، از منابع ممتاز و معتبری هستند كه تاكنون در زمينه‏‌ی موسيقی منتشر شده است.


دايرةالمعارف سازهای ايران نمونه‏‌ی بارزی از آثار پژوهشی در حوزه‏‌ی موسيقی ايرانی است. نخستين مجلد اين اثر به شرح و شناسايی كامل سازهای زهی نواحی مختلف ايران می‏‌پردازد و مجلد دوم سازهای كوبه‏‌ای پوست‏‌صدا و خودصدا را معرفی می‏‌كند.


مجموعه‏‌ی گنجينه‏‌ی موسيقی ايرانی با هدف اشاعه و اعتلای ميراث هنری ايران در زمينه‏‌ی موسيقی سازی و آوازی منتشر شده‌است. از اين مجموعه تاكنون سی اثر (آوازهای اقبال‌‏آذر، طاهرزاده، رضاقلی‏‌ميرزا ظلی، علی‏‌اصغر كردستانی، و نواخته‏‌های استاد يوسف فروتن، استاد سعيد هرمزی، استاد علی‏‌اكبر شهنازی، آقاحسينقلی، درويش‏‌خان و...) در دسترس علاقه‏‌مندان قرار گرفته است.


داستان‏‌های شاهنامه‏‌ی فردوسی اثر ديگری است كه با هدف آشناساختن دوستداران ادبيات فارسی با حماسه‏‌ی بزرگ ملی ايران منتشر شده است. شرح و تفسير اين داستان‏ها با صدای زنده‏‌ياد دكتر محمدجعفر محجوب حكايتی است كه بايد شنيد و لذت برد. از اين مجموعه، رستم و سهراب، مثنوی مولوی، داستان‏های نظامی گنجوی، منطق‏‌الطير٬ حافظ و بوستان سعدی منتشر شده است.


چهل‌و دو شماره از مجموعه‏‌ی موسيقی نواحی ايران، در كنار دوازده عنوان موسيقی رقص مناطق مختلف و نيز عنوان‏‌های پراكنده‏‌ی ديگر در اين حوزه، امكان حفظ مجموعه‏‌ای غنی از موسيقی مردمی اصيلِ همه‏‌ی نقاط ايران را كه در معرض خطر نابودی قرار دارند فراهم آورده است.


فصلنامه‏‌ی موسيقی ماهور كه پنجاه‌ونه شماره‏‌ی آن در بهار ۱۳۹۲ منتشر شده، نشريه‏‌ای است تخصصی كه در هر شماره‏‌ی آن مقاله‏‌های تحقيقی و توصيفی و ديدگاه‏‌های متنوعی به قلم صاحب‏‌نظران هنر موسيقی، هر سه‏‌ماه يك‏بار به چاپ می‏‌رسد.


نشانی: تهران٬ پل چوبی٬ خیابان حقوقی٬ پلاک ۴۲


شماره تماس: ۷۷۶۰۱۰۲۰-۷۷۶۴۶۰۰۵


سایت نشر ماهور
down
فصلنامه موسیقی ماهور
مشاهده همه