با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
تحسین و تقبیح ثعالبی

دانلود و خرید کتاب تحسین و تقبیح ثعالبی

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تحسین و تقبیح ثعالبی  نوشته  محمد بن ابی بکر بن علی ساوی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب تحسین و تقبیح ثعالبی

کتاب تحسین و تقبیح ثعالبی ترجمه محمد بن ابی بکر بن علی ساوی است. کتاب تحسین و تقبیح ثعالبی را انتشارات میراث مکتوب به همت عارف احمد الزغول منتشر کرده است. نویسنده اصلی کتاب یعنی عبدالمنصور عبدالملک بن محمد بن ثعالبی در سال ۳۵۰ قمری در نیشابور متولد شد. 

مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب در سال ۱۳۷۲ به قصد حمایت از كوشش‌های محققان و مصححان و احیا و انتشار مهمترین آثار مكتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مكتوب» و با كمك وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مركز نشر میراث مكتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ با دریافت مجوز چهار گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب» تغییر نام داد و علاوه بر كار نشر به كار پژوهشی نیز رو آورد.

فعالیت‌های موسسه میراث مکتوب بر تصحیح نسخه‌های خطی فارسی و عربی و تحقیق در متون، پژوهش‌های متن شناسی، نسخه‌شناسی و فهرست‌نویسی، میراث‌های مشترک ایران و حوزه ایران فرهنگی، و تاریخ علم متمركز است.

میراث مكتوب آثار خود را در چند عنوان اصلی و بر اساس موضوع منتشر می‌كند. در حوزه متون كهن، منشورات مؤسسه به ۱۶ موضوع اصلی تقسیم می‌شود، از جمله زبان و ادبیات فارسی، علوم و معارف اسلامی، علوم و فنون، تاریخ و جغرافیا، متن‌شناسی، فهرست نسخه‌های خطی، نسخه‌برگردان، رسائل، ارج نامه‌ها، همایش ها و نكوداشت ها و ....

بخش اصلی این آثار به متون فارسی اختصاص دارد. بسیاری از این متون كه در سلسله‌ای غیر از زبان و ادبیات فارسی نیز منتشر شده اند، به عنوان یک متن كهن فارسی نیز دارای اهمیت بسیارند.

جدای از این آثار، میراث مكتوب مجموعه‌ای با عنوان «كارنامۀ دانشوران اسلام و ایران» به چاپ می‌رساند. در این مجموعه متون كهن به قصد استفادۀ جوانان یا كسانی كه دانش استفاده از اصل متون كهن را ندارند، تلخیص، ساده‌نویسی و بازنویسی می‌شود.

میراث مكتوب همچنین سه نشریه منتشر می‌كند:

«آینه میراث» كه دوفصلنامه است و هر شش ماه یک‌بار منتشر می‌شود و «ویژه کتابشناسی، نقد کتاب و اطلاع رسانی در حوزۀ متون» است. «گزارش میراث» كه فصلنامه است و به پژوهش‌های «حوزۀ نقد و تصحیح متون نسخه شناسی و ایران شناسی» اختصاص دارد و میراث علمی ایران و اسلام که دوفصلنامه است و به «تاریخ علوم و فناوری دورۀ اسلامی» اختصاص دارد

افزون بر این، موسسه میراث مكتوب تا کنون نشست‌های نقد و بررسی متعددی دربارۀ مباحث متن پژوهی و متون كهنِ منتشر شده در مؤسسه با حضور استادان و صاحب نظران برگزار كرده است. همچنین همایش‌هایی را در حوزه ‌های مختلف ادبی و فرهنگی و پژوهشی برگزار یا در برگزاری آنها مشارکت كرده است.

درباره کتاب تحسین و تقبیح ثعالبی

این اثر در مدح و ذمّ اشیا در هشتاد باب گرد آمده است. در هر باب ابتدا در مدح یک موضوع و سپس در ذمّ همان موضوع، اقوال، اشعار و مطالبی نقل گردیده است. کتاب تحسین و تقبیح ثعالبی که نشر میراث مکتوب منتشر کرده است در حقیقت ترجمه همین کتاب از عبدالمنصور عبدالملک بن محمد بن ثعالبی است. 

خواندن کتاب تحسین و تقبیح ثعالبی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به ادبیات و کلام کهن پیشنهاد می‌کنیم. 

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۵۶۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۱۲,۲۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۵/۰۲/۰۱
شابک۹۶۴-۸۷۰۰-۲۲-۲
تعداد صفحات۵۶۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۱۲,۲۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۵/۰۲/۰۱
شابک۹۶۴-۸۷۰۰-۲۲-۲