با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب خاتون و قوماندان اثر مریم قربان‌زاده

دانلود و خرید کتاب خاتون و قوماندان

روایت زندگی ام‌البنین حسینی همسر شهید علیرضا توسلی (ابوحامد) فرمانده لشکر فاطمیون

۴٫۳ از ۳۱ نظر
۴٫۳ از ۳۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب خاتون و قوماندان  نوشته  مریم قربان‌زاده  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب خاتون و قوماندان

کتاب خاتون و قوماندان نوشته مریم قربان‌زاده، روایت زندگی ام‌البنین حسینی همسر شهید علیرضا توسلی معروف به (ابوحامد) فرمانده لشکر فاطمیون است. 

درباره کتاب خاتون و قوماندان

خاتون و قوماندان، روایت زندگی ام‌البنین حسینی همسر شهید علیرضا توسلی (ابوحامد) فرمانده لشکر فاطمیون است. 

علیرضا توسلی معروف به ابوحامد ۱ مهر ۱۳۴۱ در افغانستان به دنیا آمد و ۹ اسفند ۱۳۹۳ در سوریه، شهر درعا شهید شد. ا. فرمانده و بنیانگذار لشکر فاطمیون بود. او تمام زندگی‌اش را رزمنده بود و در جبهه‌ها جنگید. با شروع جنگ ایران و عراق به کردستان رفته و بیش از یک سال در آن منطقه حضور داشت. وقتی جنگ ایران و عراق به پایان رسید، برای جنگ با ارتش شوروی به افغانستان رفت و دوباره در سال ۷۴، زمانی که نیروهای طالبان در افغانستان روی کار آمده بودند، دوباره به افغانستان رفت. در این میان با ام البنین ازدواج کرد. این ازدواج یک پسر به نام حامد و دو دختر برای آن‌ها به امغان آورد. 

وقتی بحران سوریه، آغاز شد، او در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۲ راهی سوریه شد و یک سال بعد در نبرد با جبهه النصره شهید شد. آرامگاه او در مشهد است.

کتاب خاتون و قوماندان را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

اگر به خواندن کتاب‌های زندگینامه علاقه دارید و دوست دارید با زندگی رزمندگان و شهدا آشنا شوید، کتاب خاتون و قوماندان یک انتخاب عالی برای شما است. 

بخشی از کتاب خاتون و قوماندان

مردادماه سال ۷۹ بود. من وارد نوزده‌سالگی شده بودم. یک روز مامانِ عالیه، یکی از همسایه‌ها با عکسی سه‌درچهار به خانه ما آمد. گفت: «برادرم سیدامیر دوستی دارد که این عکسش است. در سپاه حضرت رسول کار می‌کند. آدم خوبی است. خیلی مؤمن است، اما پولی ندارد. به فکر پول درآوردن هم نیست. چون آدم خوب و باایمانی است، دوستانش دارند برایش آستین بالا می‌زنند».

قرار شد که مادرم با پدرم صحبت کند. سه روز بعد دوباره آمد و گفت: «برای دوست برادرم کار عاجل پیش آمد و رفت مأموریت؛ اما سپردیم زودتر بیاید. الان ایران نیست. رفته است افغانستان. قرار است وقتی بیاید در اولین فرصت خودش را هم بیاوریم».

عکس، دست ما ماند. آن زمان جنگ طالبان هم بود. همان زمان بابو هم یک خواستگار روحانی از اقوام خانم کوچکش آورده بود. بابو دو تا زن داشت. خانم بزرگ که بی‌بی بود و خانم کوچک که ما خاله‌بی‌بی صدایش می‌کردیم. پدرم گفت: نه. دخترعموی مادرم هم یک خواستگار فرستاده بود که امتیازات ویژه‌ای داشت. تک پسر بود و وضع مالی‌اش هم بهتر از بقیه بود. پدرم باز گفت: نه!

پدرم وقتی عکس را دید، ابرویی بالا انداخت و گفت: «من دخترم را به این آدم می‌دهم!» این حرف پدرم از عجایب خلقت بود: این که به یک عکس اعتماد کند، بدون اینکه از پدر و مادر و کسب و کار این آدم بپرسد. من هم عکس را پیش خودم نگه داشتم و منتظر بودم که امروز و فردا بیایند و صاحب عکس را هم با خودشان بیاورند.

امروز و فردا و امروز و فردا شد پنج ماه! مامان عالیه رفت و با اینکه همسایه بودیم دیگر گپی نشد. خودم را با کلاس امداد و آرایشگری سرگرم می‌کردم، اما درونم آرام و قرار نبود. در این مدتِ پنج ماه، دو سه نفر از کلاس آرایشگری‌مان عقد کردند. من بعد از هر عقدکنان، عکس را در دستم می‌گرفتم و گله می‌کردم. برایم مسجّل بود که این آدم، همسر آینده من خواهد بود. اصلاً هم به ذهنم نمی‌آمد که ممکن است او مرا نپسندد! یا من او را نخواهم.

بعد از پنج ماه، مامان عالیه آمد که «این آقا از سفر برگشته و اگر اجازه بدهید می‌خواهیم بیاییم دخترطلب». پدرم اجازه داد.

خانه ما دو طبقه بود. دو اتاق بالا داشت، دو اتاق هم پایین. از حیاط با دو پله می‌رفتیم به اتاق‌های پایین و با ده دوازده تا پله به اتاق‌های بالا می‌رسیدیم. یک سالن‌مانند هم داشت. برنامه ما موقع ورود خواستگاران این بود که به اتاق پایین برویم، برق‌ها را خاموش کنیم و پشت پنجره صف بکشیم تا بتوانیم خواستگار را ببینیم. صاحب عکس داشت می‌آمد و من در برزخی بودم که آیا امشب به خیر ختم خواهد شد یا قسمت، چیز دیگری است.

وارد شدند. پدر عالیه، سیدامیر، آقای احمدی و بعد صاحب عکس. خیلی سنگین قدم برمی‌داشت. سرش هم پایین بود. نه گل و نه شیرینی. چیزی دستش نبود. ناراحت شدم که بعد از پنج ماه وعده کردن، آمده و دریغ از یک شاخه گل یا یک جعبه شیرینی. صحنه ورودش در ذهنم آهسته شده بود. حس کردم چقدر بچه‌ام اگر قرار باشد زن این آدم بشوم. پختگی و ابهتش حتی به چشم خواهرهای من هم آمده بود.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱۵)
محمد
۱۴۰۰/۰۱/۱۸

جوانی قبل انقلاب در افغانستان، به جرم #خمینیست کشته و در گوری دسته جمعی دفن می‌شود و سالها می‌‌گذرد تا راز سر به مهر مرگش هویدا شود، درست زمانی که برادر کوچک‌ترش حالا در لباس رزم دفاع از حرم و

- بیشتر
مهسا مسلمی
۱۴۰۰/۰۳/۰۳

خیلی کتاب خوبی بود توصیه میکنم حتما بخوانید بعد خواندن این کتاب آشنایی پیدا میکنید با زندگی مهاجران افغانستانی و سختی ها و مشکلاتی که دارن و چقدر مصمم صبور و پرکار و تلاش هستن و... از خانم حسینی یاد

- بیشتر
|نستوه|
۱۴۰۰/۰۳/۱۲

داستان مستند از زندگی شهید علیرضا توسلی، از زبان همسر شهید، با تمام جزئیات و سختی های زندگی یک مهاجر افغان، در این کتاب جمع‌آوری شده. داستان برای من تازه و تاثیرگذار بود.

کاربر ۳۴۴۴۳۹۴
۱۴۰۰/۰۵/۲۷

کتابی که به همه مان می فهماند شهادت آنقدر ها دور نیست. یک زندگی پرفراز و نشیب اما ارتباط خوبی با آن برقرار میشود و دور از ذهن نیست. ساده و بی آلایش یک زندگی سراسر گذشت و محبت

pooneh🙂
۱۴۰۰/۰۲/۱۵

کتاب خوبی بود اینکه از ذفتر خاطرات هم میاره خیلی داستان رو جذاب میکنه صفحاتش زیاذه اما من خوشم اومده و برای کسانی که داستانی عاشقانه واقعی رو دوست دارن پیشنهاد میکنم🙂😉

FARE
۱۴۰۰/۰۲/۰۷

خیلی کتابی خوبی بود.

کاربر ۳۰۱۶۶۴۹
۱۴۰۰/۰۲/۰۸

خیلی خوب بود

کاربر ۸۷۰۹۳۰
۱۴۰۰/۰۳/۲۸

بسیار عالی بود

mohaddese
۱۴۰۰/۰۳/۰۴

خیلی عالی بود واقعا لذت بردم!

seyed
۱۴۰۰/۰۸/۱۴

همه ی مدافعان حرم محجوب و مظلوم بودند، مدافعان تیپ فاطمیون ، مظلومتر... خیلی متن روان و جذابی داره این کتاب، حتما بخونید. چقدر باید زمان بگذره تا بعضی از مردم بفهمن که شبها که راحت میخوابیدند و روزها تفریح میکردند،

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۳)
قفس تنگ است نمی‌توانم پریده وطن دور نمی‌توانم رسیده الهی گُلِ وطن تازه باشه پسرجانم در وطن آسوده باشه دلم تنگه دلم تنگه خدایا دلم مثل سنگه خدایا
Bahar
بارها این سخن علیرضا را برای خودم و آنها تکرار می‌کردم که ما در سه جبهه می‌جنگیم: «جنگ اول با خودمان است که هوای نفس را بکشیم و از تعلقات دنیا دل بکنیم؛ جبههٔ دوم جنگ با مزدوران اسرائیل و آمریکاست و جبههٔ سوم اینجاست؛ در شهر و کوچه و خانه‌های خودمان که به مردم ثابت کنیم ما برحقّیم و برای خدا می‌رویم». تأکید علیرضا این بود: «قِسم سوم جنگ، سخت‌تر است». من داشتم در جبههٔ سوم می‌جنگیدم، بدون آنکه فَیر کنم یا جراحت بردارم.
_gomnam137
من ام‌البنین حسینی، همسر شهید علیرضا توسلی با عشق به وطن عزیزم افغانستان و به یاد فرزندان شهیدش که در جای‌جای کرهٔ خاکی، خونشان آذین کوه و دره و کوچه‌ها می‌شود، به پایان می‌رسانم فصلی از زندگی و خاطراتم را که حاصل سیزده سال زندگی مشترک با علیرضا توسلی و پنج سال زیستن با خاطرهٔ مردی دلاور است.
کاربر ۳۶۸۷۱۹۲

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۸۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۹,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۱/۱۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۵۴-۰۷۶-۸
تعداد صفحات۱۸۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۹,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۱/۱۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۵۴-۰۷۶-۸