دانلود و خرید کتاب خاطره و گفتمان جنگ فرهاد ساسانی
با کد تخفیف OFF30 اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۳۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب خاطره و گفتمان جنگ اثر فرهاد ساسانی

کتاب خاطره و گفتمان جنگ

دسته‌بندی:
امتیاز:
۳.۰از ۱ رأیخواندن نظرات

معرفی کتاب خاطره و گفتمان جنگ

کتاب خاطره و گفتمان جنگ مجموعه مقالاتی از نویسندگاه مختلف است که مساله جنگ را خارج از ابعاد سیاسی و نظامی آن نگریسته و نگاهی فرامنطقه‌ای به پدیده جنگ داشته‌اند. این اثر به همت فرهاد ساسانی در انتشارات سوره مهر منتشر شده است.   

درباره کتاب خاطره و گفتمان جنگ

خاطره و گفتمان جنگ، مجموعه مقالاتی از امانوئل سيوان، جی وينتر، استوارت ولف، سيمون جونز، آنتوان پروست، مارتين جی و پيتر مه‌يِر است که به کوشش فرهاد ساسانی در یک مجموعه گردآوری شده‌اند. 

تمایز این کتاب با کتاب‌های دیگری که درباره جنگ نوشته شده‌اند در این است که نگاه نویسندگان مقالات، نگاهی فرامنطقه‌ای به مساله جنگ بوده است و این پدیده را خارج از چهارچوب همیشگی خود، یعنی مساله نظامی و سیاسی بررسی کرده‌اند. در حقیقت می‌توان این کتاب را نوعی تفسیر کلامی والا، توام با تاویل از واقعه سپری شده جنگ دانست. 

این اثر با پیشگفتاری درباره رویکرد تاریخی فرهنگی به جنگ، نوشته فرانک جمشیدی آغاز می‌شود و در ادامه مقالاتی با موضوعات مختلف را می‌خوانیم. مقاله اول که از جی وینتز و امانوئل سیوان است، چهارچوب مطالعه جنگ و یادبود را در سده بیستم بررسی می‌کند. جی وینتر در مقاله بعدی اشکال خیشاوندی و یادبود پس از جنگ کبیر را بررسی می‌کند. مقاله سوم کتاب از استوارت ولف است. او در این کتاب از منظر تاریخ‌نگاران، به خاطرات شخصی، جمعی و عمومی از خشونت و ستمگری جنگ نگاه کرده است. 

سیمون جونز در مقاله‌ای به تاریخ‌سازی‌های جنگ می‌پردازد و آنتوان پروست جنگ الجزایر در خاطره جمعی فرانسویان را بررسی می‌کند. مارتین جی نگاهی به مخالفت با تسلا والتر بنیامین و رد سوگواری انداخته است و پیتر مه‌یر در آخرین مقاله این اثر، ماهیت انسانی و کارکرد جنگ در تکامل اجتماعی را بررسی می‌کند. 

نویسندگان کتاب خاطره و گفتمان جنگ، از واژگانی مانند زبان، اجتماع، ساختارها، ارزش‌ها، باورها، کنش ارتباطی و فرهنگ استفاده کرده‌اند. آن‌ها در تلاشند تا نشان دهند که زبان در کنش ارتباطی و در کاربرد اجتماعی‌ خود که گفتمان نامیده می‌شود، چگونه در بافتی به نام اجتماع و در قالبی به نام فرهنگ ما را به ادراک معانی ویژه‌ای درباره جنبه‌ای از واقعیت سوق می‌دهد.

کتاب خاطره و گفتمان جنگ را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

این اثر را به تمام پژوهشگران مساله جنگ و کسانی که دوست دارند این موضوع را از جنبه‌های دیگر بررسی کنند، پیشنهاد می‌کنیم.

درباره فرهاد ساسانی

فرهاد ساسانی ۱۷ اردیبهشت ۱۳۴۹ در تهران به دنیا آمد. در رشته زبان‌شناسی تحصیل کرد و درسش را تا مقطع دکترا ادامه داد. 

از میان فعالیت‌های فرهاد ساسانی می‌توان به عضویت در گروه نشانه‌شناسی هنر (زبان هنر) فرهنگستان هنر، عضو انجمن زبان‌شناسی، عضو هیئت تحریریه «زیبا شناخت»، عضو هیئت تحریریه «بیدلر»، عضو مرکز مطالعات و تحقیقات هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد.

او همچنین مقالات و ترجمه‌های بسیاری در نشریات «زیبا شناخت»، «بیدلر»، «بیناب»، «برگ فرهنگ»، «فصلنامه هنر»، «خیال»، «فاراب» دارد. از میان کتاب‌های ترجمه شده و تالیف ساسانی می‌توان به کتاب‌های مروری بر مطالعات نشانه‌شناختی سینما (ترجمه)، نشانه‌های معنوی در سینما (گردآوری)، زیبایی شناسی هنر (ترجمه)، نظریه‌ جرجانی در باب صور خیال (ترجمه مشترک) هرمنوتیک، نشانه‌شناسی، معناشناسی (تألیف) اشاره کرد. 

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

حجم

۴٫۴ مگابایت

سال انتشار

۱۳۸۷

تعداد صفحه‌ها

۴۳۲ صفحه

حجم

۴٫۴ مگابایت

سال انتشار

۱۳۸۷

تعداد صفحه‌ها

۴۳۲ صفحه

قیمت:
۱۲۹,۰۰۰
تومان