مختصر حقوق اساسی؛ آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

دانلود و خرید کتاب مختصر حقوق اساسی؛ آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

۱٫۲ از ۶ نظر
۱٫۲ از ۶ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مختصر حقوق اساسی؛ آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران  نوشته  محسن ملک افضلی اردکانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب مختصر حقوق اساسی؛ آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

کتاب مختصر حقوق اساسی؛ آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اثر محسن ملک افضلی اردکانی است. این اثر بررسی کاملی بر حقوق و قانون اساسی اسلامی ایران است و انواع نیروها، قواها و نهادهای مرتبط با قانون را بررسی می‌کند. 

درباره کتاب مختصر حقوق اساسی؛ آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، که پس از پیروزی انقلاب اسلامی رخ داد، از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب محسوب می‌شود. قانون اساسی را می‌توان چکیده‌ای از اهداف، آرمان‌ها، اصول، ارزش‌ها، حقوق اساسی، ساختارهای کلان و نهادهای کشور دانست و از همین رو آشنایی با اصول و مبانی آن و فهم دقیق آن به خصوص برای دانشجویان بسیار مهم است. 

محسن ملک افضلی اردکانی، کتاب مختصر حقوق اساسی؛ آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را به منظور آشنایی دانشجویان و به عنوان کتاب درسی تالیف کرده است. این اثر رویکرد توصیفی و تحلیلی به تبیین مفاهیم، مبانی و اصول قانون اساسی دارد.

این کتاب سیزده فصل دارد. در ادامه به بررسی موارد و مباحث مطرح شده در هر فصل می‌پردازیم. در فصل اول کتاب کلیات شامل ویژگی ها و تاریخچه قانون اساسی در ایران بررسی شده است. فصل دوم، مبانی نظام جمهوری اسلامی (جمهوریت و اسلامیت نظام، پایه های ایمانی و مردمی، حاکمیت الهی) را بررسی می‌کند و در فصل سوم با اهداف و سیاست‌های نظام (داخلی و خارجی) آشنا می‌شویم.

فصل‌های چهارم و پنجم به حقوق ملت شامل مفهوم حقوق و آزادی های عمومی، اسلام و حقوق شهروندی، حقوق شهروندی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و حقوق قضایی، حقوق شهروندی اقتصادی و حقوق شهروندی فرهنگی می‌پردازد. فصل ششم بررسی شکل حکومت و قوای سازنده آن است.

فصل‌های هفتم و هشتم، رهبری را بررسی می‌کند. در این دو فصل با مباحثی از جمله جایگاه رهبر، ویژگی‌های رهبر، گزینش رهبر، پایان دوره رهبری و مسئولیت‌های رهبر و همچنین ولایت مطلقه در قانون اساسی، وظایف و اختیارات رهبر در قانون اساسی آشنا می‌شویم. در فصل‌های نه و ده، قوه مقننه بررسی می‌شود و نگاهی به جایگاه مردمی قوه مقننه، ترکیب قوه مقننه، وظایف مجلس شورای اسلامی و رکن دوم قوه مقننه، شورای نگهبان، می‌اندازیم.

فصل یازدهم به قوه مجریه و مباحث مرتبط با آن، یعنی نوع قوه مجریه در جمهوری اسلامی ایران، ارکان قوه مجریه، مقامات سیاسی قوه مجریه می‌پردازد و فصل دوازدهم به قوه قضائیه و اهمیت و جایگاه و اعمال قوه قضائیه، وظایف قوه قضائیه، مقامات قوه قضائیه اختصاص دارد. در فصل سیزدهم با نهادهای خاص همانند مجلس خبرگان، شوراها، مجمع تشخیص مصلحت نظام، سازمان صدا و سیما، شورای عالی امنیت ملی، شورای بازنگری قانون اساسی آشنا می‌شویم.

کتاب مختصر حقوق اساسی؛ آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران همچنین ضمیمه‌ای هم دارد که قانون اساسی جمهوری اسلامی در آن، آمده است. 

دفتر نشر معارف وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‏‌ها، در سال ۱۳۷۶ تأسیس شد و در سال ۱۳۷۹ به صورت رسمی آغاز به کار کرد. این انتشارات تلاش می‌کند از دریچه اسلام ناب به بازخوانى، بررسى، نقد و تولید اندیشه در عرصه‌هاى مختلف بپردازد. از جمله این فعالیت‏ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به چاپ بیش از ۱۱۰۰عنوان کتاب در زمینه دروس معارف اسلامى دانشگاه‌ها، اندیشه‏‌های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبرى، پرسش‌ها و پاسخ‌هاى دانشجویى، معارف قرآن و اهل‏ بیت (ع)، دین‌پژوهى، اخلاق و عرفان، انقلاب اسلامى و تاریخ معاصر، مسائل جهان اسلام، غرب‏شناسی، شبهات فکری و عقیدتی، مسایل تاریخی و فلسفی، علوم انسانی، مسایل تربیتى، زن، خانواده و نقد فمینیسم و… اشاره کرد. نشرمعارف اخیراً نیز گام‏هایی در حوزه ادبیات داستانی برداشته است. این انتشارات با راه ‏اندازی ۳۰ مرکز فروشگاهی با عنوان تجاری «پاتوق کتاب» و همچنین برگزاری ۱۲ دوره مسابقات کتابخوانی «پویش روشنا» در سطح ملی، توانسته است گام‏های مفید و موثری در توزیع و ترویج کتابخوانی کشور بردارد.

آنچه این روزها بیش از هرچیز دغدغه نسل انقلابی است آشنایی جوانان و دانشجویان با حقیقت دین و معارف اسلام است، انتشارات در این زمینه پیشرو است و تلاش دارد پاسخی علمی و دینی برای تمام سوالات این نسل داشته باشد.

کتاب مختصر حقوق اساسی؛ آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

دانشجویان و دانش‌آموختگان رشته حقوق را به خواندن کتاب مختصر حقوق اساسی؛ آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران دعوت می‌کنیم. 

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
کاربر ۲۷۵۰۹۳۵
۱۴۰۰/۰۲/۲۶

پی دی اف قابل سرچ نیس پی دی اف قابل سرچ بگذارید یا نسخه الکترونیکی این کتاب

کاربر ۳۱۹۰۹۲۹
۱۴۰۰/۰۳/۰۳

لطفا pdf قابل سرچ بذارین..مثل کتاب اماکن و رویداد های ورزشی..که حالت کتاب خوان هم هستش اینطوری اصلاااا بدرد نمیخوره..

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۲۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۱/۰۲/۱۴
شابک۹۷۸-۹۶۴-۵۳۱-۳۰۶-۵
تعداد صفحات۳۲۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۰,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۱/۰۲/۱۴
شابک۹۷۸-۹۶۴-۵۳۱-۳۰۶-۵