با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب فوکو، حقیقت و قدرت اثر زانا (علیرضا) قاسمی‌فر

دانلود و خرید کتاب فوکو، حقیقت و قدرت

خوانش فوکویی «سور بُز» ماریوبارگاس یوسا

۵٫۰ از ۱ نظر
۵٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب فوکو، حقیقت و قدرت  نوشته  زانا (علیرضا) قاسمی‌فر  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب فوکو، حقیقت و قدرت

کتاب فوکو، حقیقت و قدرت نوشته زانا(علیرضا) قاسمی‌فر است. این کتاب خوانش فوکویی «سور بُز» ماریوبارگاس یوسا است.

درباره کتاب فوکو، حقیقت و قدرت

در این کتاب از آنجا که ادبیات به عنوان امر سیاسی و بخشی از شبکه قدرت ساز، خود حاوی نمونه ای از ساختار گفتمانی قدرت است، سعی بر آن است تا با استفاده از ظرفیت مفاهیم فوکویی قدرت، بر اساس نمونه‌های عینی در ادبیات، این مفاهیم تحلیل و تبیین گردد. در همین راستا باید گفت که ادبیات به عنوان یک امر سیاسی در تمامی جوامع شناخته شده است؛ خاصه ادبیات داستانی که گاه با موضوع قرار دادن یک حکومت یا یک شخص حاکم، همبستگی خود با سیاست و سیاسی بودن ادبیات را به گونه‌ای ویژه به نمایش می‌گذارد. به علت گستردگی ادبیات در جوامع و داشتن مخاطبان بسیار از تمامی طبقات اجتماعی، می توان ادبیات داستانی را به عنوان یک ابزار تحلیل مفاهیم اساسی علم سیاست مورد استفاده قرار داد، به همین دلیل در این کتاب از متن رمان سوربز نوشته ماریو بارگاس یوسا از مشهورترین رمان‌های ترجمه شده در ایران استفاده شده تا بتوان مفهوم قدرت فوکویی را تشریح نمود؛ چرا که این رمان درباره دوران حاکمیت ترخیو دیکتاتور دومینیکن و با بن‌مایه هایی از واقعیت این حکومت نگاشته شده و می تواند متن ویژه ای برای تشریح مفهوم فوکوی قدرت بوده و موجب شناخت بیشتر این مفهوم گردد. در این کتاب ابتدا هر کدام ازمفاهیم فوکویی قدرت به صورت مستقل مورد بررسی قرارگرفته خواهد شد، تا مخاطب با این مفاهیم آشنایی ذهنی یافته و بتواند مفهوم فوکویی قدرت رابه صورت ذهنی دریابد، آنگاه پس ازتشریح زندگی ماریو بارگاس یوسا به عنوان نویسنده رمان سوربز و بررسی مشهورترین آثار این نویسنده که از نسل انفجار ادبی آمریکای لاتین است؛ با نشان دادن نمونه هایی از متن رمان که با مفاهیم فوکویی همچون گفتمان، نظام‌حقیقت، نظارت و دسته بندی انطباق محتوایی دارند مساله "برساخت بودن نظام‌حقیقت" که اصلی ترین مساله‌این کتاب است،مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

خواندن کتاب فوکو، حقیقت و قدرت را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به مطالب بین رشته‌ای جامعه‌شناسی و ادبیات پیشنهاد می‌کنیم

بخشی از کتاب فوکو، حقیقت و قدرت

مفهوم قدرت فوکویی دیگرگونه تعریفی از حکومت در دوران پسامدرن را درحوزه علوم سیاسی به وجود آورده است و نگرش نسبت به حکومت را از مفاهیم و تعاریف کلاسیک و سنتی متوجه برداشتی کاملا متفاوت از حکومت در دنیا ی معاصر ما می‌نماید. نوع نگاه و برداشت میشل فوکو متفاوت از دیگر دیدگاه‌های رایج در علوم سیاسی نسبت به مساله قدرت است. فوکو قدرت را در اختیار یک شخص یا گروه یا طبقه‌ای نمی‌داند که آن را یک طرفه اعمال نماید بلکه قدرت حالت شبکه‌ای و رابطه ای دارد. «قدرت را نباید صرفا در حوزه حاکمیت دولت جستجو کرد. قدرت در کلیه سطوح جامعه پراکنده است، و برخلاف لیبرال‌ها و مارکسیست ها، قدرت را نباید در دستگاه دولت متمرکز شمرد.»(ضیمران، ۱۳۹۳: ۱۹۴) فوکو سعی در برداشتن نقاب از چهره قدرت دارد و به «بسط دامنه تعریف از قدرت تاکید دارد به نظر وی تاکنون به شیوه‌های تفکری درباره قدرت دسترسی داشته ایم که مبتنی بر الگوهای حقوقی بودند یعنی اینکه چه چیزی به قدرت مشروعیت می‌بخشد و یا اینکه به شیوه‌های تفکری درباره قدرت دسترسی داشتیم که مبتنی بر الگوهای نهادی بودند مثلا این پرسش که دولت چیست؟ بنا براین لازم بود ابعاد تعریف قدرت را بسط دهیم»(عباس منوچهری، ۱۳۸۹: ۳۱۸) این بسط ابعاد قدرت توسط فوکو با تشریح اصطلاحاتی در دوران زندگی ایشان اتفاق افتاده که بدون شناخت و دانستن درباره آنها نمی توان به تعریف مورد نظر فوکو از قدرت و حکومتمندی دست یافت.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۱۳ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۷/۲۲
شابک۹۷۸۶۰۰۴۸۱۲۰۵۴
تعداد صفحات۱۱۳صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۷/۲۲
شابک۹۷۸۶۰۰۴۸۱۲۰۵۴