با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب شرح حکمی الهی‌نامه علامه حسن‌زاده آملی اثر محمد خیاط زنجانی

دانلود و خرید کتاب شرح حکمی الهی‌نامه علامه حسن‌زاده آملی

۱۰۱ نجوا، جلد اول

۴٫۵ از ۲۲ نظر
۴٫۵ از ۲۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب شرح حکمی الهی‌نامه علامه حسن‌زاده آملی  نوشته  محمد خیاط زنجانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب شرح حکمی الهی‌نامه علامه حسن‌زاده آملی

کتاب حاضر، جلد اول شرح حکمی الهی‌نامه علامه نجم‌الدین، حسن حسن‌زاده آملی است.

مناجات‌نامه نویسی یکی از روش های انتقال مفاهیم عالی در میان عالمان و اولیای الهی است آن‌گونه که اهل البیت اطهار (ع) در قالب ادعیه انجام می‌دادند؛ لذا سرشار از مفاهیمی است که شاید نتوان در بیانی دیگر ارائه نمود.

 ۱۰۱ نجوا، شرحی است حکمی و در چند جلد بر کتاب الهی نامه حضرت علامه نجم الدین حسن زاده آملی.

 این اثر شامل مناجات‌های پرسوز و گداز علامه حسن‌زاده آملی است که برای عاشقان مناجات الهی نوشته شده است. در ابتدای کتاب یک مثنوی بیست‌و سه بیتی و به دبال آن متن الهی‌نامه محتوای این کتاب ارزشمند را تشکیل می‌دهند.

حسن‌زاده آملی در الهی‌نامه از لطیف‌ترین احساسات خود و  تجربه‌های درونی‌اش ، در قالب مناجات سخن می‌گوید و خوانندگان را به دنیای پاک عارفانه و سیر و سلوک می‌برد.

الهی‌نامه، برای اولین بار در آبان ۱۳۶۲، توسط مرکز نشر فرهنگی رجا، به زیور طبع آراسته شد و بعد از آن نیز، مکرر به طبع رسیده است.

درباره علامه حسن حسن‌زاده آملی

حسن حسن‌زاده آملی (حسن طبری آملی) مشهور به علامه حسن‌زاده آملی در سال ۱۳۰۷ در شهر آمل به دنیا آمد. این دانشمند فیلسوف، فقیه، عارف، منجم و مدرس دروس حوزوی است. وی را علامه ذوالفنون و علامه دهر نیز می‌نامند. علامه حسن‌زاده آملی در ادبیات، علوم غریبه، ریاضی، هیئت و طب تبحر  دارد. وی به غیر از زبان فارسی به زبان فرانسوی و آلمانی و عبری و عربی نیز تسلط دارد و اشعاری نیز به زبان‌های فارسی، طبری و تازی سروده‌است.

 بخشی از کتاب الهی‌نامه

۱۲. إلهی، دست با ادب دراز است و پای بی ادب؛ «یا باسِطَ الیدَینِ بِالرَّحْمَة، خُذْ بیدی!»

در آیین ادب مع الله باید دست نیاز دراز نمایی و طلب کنی این دست درازی، منتهای ادب است بی ادبی آنجاست که در محضر خدا، خودت را چیزی وموجودی فرض نمایی! و این دست درازی و طلب، جز با گرفتن دست توسط خداوند باسط، کوتاه نخواهد شد.

۱۳. إلهی، بسیار کسانی دعوی بندگی کرده‌اند و دم از ترک دنیا زده‌اند، تا دنیا بدیشان روی آوَرْد، جز وی همه را پشت پا زده‌اند. این بندهٔ در معرض امتحان در نیامده شرمسار است، به حق خودت «ثَبِّتْ قلبی علی دینک!»

در روایت است که «حُبُّ اَلدُّنْیا رَأْسُ کلِّ خَطِیئَةٍ»۵ امام صادق (علیه السّلام) فرموده است «دوستی دنیا سر هر گناه است»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۷)
ali
۱۳۹۹/۰۶/۲۰

کتابی خواندنیه که در رابطه انسان با خدایش خیلی تاثیر می ذاره من قبلا الهی نامه رو خونده بودم ولی نمی فهمیدمش اما الان تونستم باهاش ارتباط برقرار کنم

گمنام
۱۴۰۰/۱۰/۱۲

الهی نامه حضرت علامه بسیار زیبا آموزنده شوق آور و پر از معارف است و به انسان زبان مناجات میدهد حتما مطالعه کنید حتی اگر شرح یا توضیح آن را نخوانید

مشکیجه:)
۱۴۰۰/۰۷/۰۵

چقدر شرح حال خوبیه( خیلی موده:) )

Dr.taha
۱۴۰۱/۰۳/۱۶

فقط این رو بگم که واضحه جملات از قلب علامه سرازیر شده... خدا رحمتشون کنه

الله.محمد.علی.فاطمه.حسن.حسین
۱۴۰۰/۰۹/۰۵

بهترین پند رو برای شروع سلوک اللخصوص جوانان در ابتدای مسیر حضرت حسن زاده آملی عرض نمودند

Ahmad Arefiniya
۱۴۰۱/۰۵/۲۶

همیشه دوست داشتم برای الهی گفتن هام یه جمله زیبا داشته باشم

کاربر ۳۸۹۷۴۵۴
۱۴۰۰/۱۰/۱۳

چرا الهی نامه ها را کامل ننوشته

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۳۹)
۴. إلهی، سالیانی می‌پنداشتم که ما حافظ دین توایم، «أستغفِرُک اللهُمَّ!» در این لیل‌ة الرّغائب ۱۳۹۰ ه.ق. فهمیدم که دین تو حافظ ماست، «ألحمدک اللهُمّ!».
*𝐻𝑒𝒾𝓇𝒶𝓃
الهی آفریدی رایگان٬ روزی دادی رایگان٬ بیامرز رایگان٬ تو خدایی نه بازرگان
کاربر ۲۱۴۱۵۸۴
إلهی، چون تو حاضری چه جویم، و چون تو ناظری چه گویم؟
مشکیجه:)
إلهی، همه گویند خدا کو، حسن گوید جز خدا کو.
خرسند
در حدیث قدسی است که: کنت کنزاً مخفیاً فأحببت أن أعرف فخلقت الخلق لکی أعرف من گنج پنهان بودم. دوست داشتم که آشکار شوم. پس خلق را آفریدم تا شناخته شوم پس خدا شناختهٔ هر موجودی است؛ لذا قرآن می فرماید: یسَبِّحُ لِلَّهِ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ الْمَلِک الْقُدُّوسِ الْعَزِیزِ الْحَکیمِ (جمعه/۱) آنچه در آسمانها و آنچه در زمین است خدایی را که پادشاه پاک ارجمند فرزانه است تسبیح می گویند.
مشکیجه:)
إلهی، وای بر من اگر دانشم رهزنم شود و کتابم حجابم!
مشکیجه:)
۲۲. إلهی، آن خواهم  که هیچ نخواهم. انسان مهذب وموحد، خدا را برای همه زندگی انسان کافی می داند که قرآن کریم می فرماید: وَمَنْ یتَوَکلْ عَلَی اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکلِّ شَیءٍ قَدْرًا (طلاق / ۳) و هر که بر خدا توکل کند خدا او را کفایت خواهد کرد که خدا امرش را نافذ و روان می‌سازد و بر هر چیز قدر و اندازه‌ای مقرّر داشته است (و به هیچ تدبیری سر از تقدیرش نتوان پیچید). انسان زمانی که پشتش به حضور خدا محکم شد آنگاه به هیچ غیر خدایی نیازمند نخواهد بود و سراسر زندگی اش خواهد گفت: «ایّاکَ نَعْبُدُ وَ ایّاکَ نَسْتَعین» (حمد/۴) یعنی تو را پرستش می کنیم و بس و غیر تو را سزاوار پرستش نمی دانیم و در حوایج و مهمّات، از تو یاری می جوییم و از تو استعانت می خواهیم .
امیررضا
إلهی، آن خواهم  که هیچ نخواهم.
خرسند
إلهی، همه آرامش خواهند، و حسن بی تابی؛ همه سامان خواهند؛ و حسن بی سامانی
خرسند
خدا نور آسمانها و زمین است مثل نور او چون چراغدانی است که در آن چراغی و آن چراغ در شیشه ای است آن شیشه گویی اختری درخشان است که از درخت خجسته زیتونی که نه شرقی است و نه غربی افروخته می شود نزدیک است که روغنش هر چند بدان آتشی نرسیده باشد روشنی بخشد روشنی بر روی روشنی است خدا هر که را بخواهد با نور خویش هدایت می کند و این مثلها را خدا برای مردم می زند و خدا به هر چیزی داناست.
قاصدک

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۰۷ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۴/۱۰
شابک۹۷۸-۶۲۲-۷۰۳۰-۲۳-۵
تعداد صفحات۱۰۷صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۴/۱۰
شابک۹۷۸-۶۲۲-۷۰۳۰-۲۳-۵