با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
تدبر در هستی؛ تدبر در کلمه

دانلود و خرید کتاب تدبر در هستی؛ تدبر در کلمه

۵٫۰ از ۲ نظر
۵٫۰ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تدبر در هستی؛ تدبر در کلمه  نوشته  احمدرضا اخوت  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب تدبر در هستی؛ تدبر در کلمه

«تدبر در هستی؛ تدبر در کلمه» از مجموعه کتب بنیادی مدرسه دانشجویی و اثر احمدرضا اخوت است. در این کتاب‌ها موضوعات اساسی و پایه‌ای از منظر چیستی، چرایی و چگونگی مورد بررسی و تبیین قرار می‌گیرد. این کتاب‌ها، کتاب‌های اساسی و پای‌های هستند که مبنا و اساس مطالب علمی دیگر کتاب‌ها را فراهم می‌نمایند. اگر با نظر تأمل به هستی نگاه شود، سراسر آفرینش کتابی است که هر یک از پدیده‌ها اثری را بر آن نهاده و در سطری نگاشته‌شده قابل رؤیت هستند. هر یک از کلمات به اذن الهی در مرتبه‌ای ظاهر شده و حقایق را در مراتبی ظاهر می‌کنند لذا برای فهم معنای کلمه دانستن مفهوم ظهور و بطون ضروری است. خاصیت هر کلمه و نقش آن منوط به بروزی از حقیقت است،‌ لذا برای فهم معنای کلمه لازم است مفهوم بروز و چگونگی بارز شدن حقیقت نیز دانسته شود. یکی از ویژگی‌های مهم هر کلمه مفهوم‌یافتن اثر و اثرپذیری آن در هستی است. لذا برای شناخت نقش کلمه در هستی دانستن قواعد اثر امری ضروری است. کلمه در اثر ربط با معانی به حقیقت حیات آراسته می‌شود و خود نیز وساطت این ربط را به عهده گرفته و مفهوم ارتباط را رقم می‌زند. بر همین اساس لازم است این دو موضوع به عنوان ارکان تشکیل‌دهنده کلمه مورد بررسی قرار گیرد. وجود کلمه در هستی نشان‌دهنده نظامی یکپارچه و هماهنگ است. لذا فضای نزول کلمات فضای یکپارچگی است. برای بررسی این هماهنگی لازم است دو مفهوم وصل و اتصال مورد بررسی قرار گیرد. با فهم معنای کلمه می‌توان به احکام، نقش‌ها، حالات، وظایف و حقوق موجودات در قبال هم پی‌برد. در این صورت همانطور که برای خواندن کتابی قواعدی را مراعات می‌کنیم تا مفهومی به ما منتقل شود برای مطالعه هستی و یا روابط انسانی و اجتماعی و یا حتی شناخت خود از قواعد کلمات استفاده می‌کنیم. در این کتاب به معناشناسی کلمه در قرآن مجید شامل نزول کلمه، القای کلمه، نظام کلمه و کلمه تامه پرداخته شده است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
مریم السادات احمدنژاد
۱۳۹۸/۰۴/۲۵

عالی. بسیار تشکر از قرار دادن این کتاب در طاقچه. کتاب فوق العاده ای است. لطفا نسخه ایپاپ را هم بگذارین تا با لپ تاپ هم قابل مشاهده باشه و لطفا نسخه دسکتاپ طاقچه را هم راه بیندازید....

حاتمی
۱۳۹۸/۰۵/۰۶

تصور کنید که جهان مثل یک کتاب باشه و همه ما و موجودات و اشیا همانند کلمات این کتاب ،کتاب هستی

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵)
«اندوه مدار که خدا با ماست.»
مادر بزرگ علی💝
اگر فردی سبحان الله بگوید همه تا عرش با او در این تسبیح همراهی می‌کنند و خداوند ده برابر مثل آن به او پاداش دهد. اگر کسی الحمد لله بگوید خدا به او به نعمت‌های دنیا او را متنعم کند تا به نعمت‌های آخرتی رسد و آن کلمه‌ای است که اهل بهشت وقتی وارد آن شدند می‌گویند و هر کلامی در دنیا به غیر از حمد از جریان می‌افتد و این همان گفته قرآن است که شاد باش آنها در آنجا سلام است و آخرین خواست آنها الحمد لله رب العالمین است. ثواب لا اله الا الله بهشت است و این قول قرآن است که آیا جزای احسان غیر احسان است. ثواب گفتن الله اکبر،‌ بالاترین درجات در بهشت و والاترین منزلت در نزد خداست.
مادر بزرگ علی💝
وَ إِذِ ابتَلی إِبراهیمَ رَبُّهُ بِکلِماتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قالَ إِنِّی جاعِلُک لِلنَّاسِ إِماماً قالَ وَ مِن ذُرِّیَّتی قالَ لا یَنالُ عَهدِی الظَّالِمینَ و هنگامی که خدا ابراهیم را با کلماتی بیازمود و او همه را به اتمام رسانید، گفت: من تو را امام و پیشوای مردم قرار دادم. [ابراهیم] گفت: از خاندانم چطور؟ فرمود: عهد من به ستمکاران نمی‌رسد.
مادر بزرگ علی💝
فَتَلَقَّی آدَمُ مِن رَبِّهِ کلِماتٍ فَتابَ عَلَیهِ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحیمُ پس آدم از پروردگار خویش سخنانی دریافت کرد [و توبه نمود] پس خدا توبه‌اش را پذیرفت، حقا که او توبه‌پذیر مهربان است.
مادر بزرگ علی💝
«الله اکبر الله اکبر کبیرا و سبحان الله بکرة و اصیلا و الحمد للَّه رب العالمین کثیرا، لا شریک له و صلی الله علی محمد و آله»
جلالی ۲۱۴۶۴

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۵۱۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۸۳,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۴/۰۱
تعداد صفحات۵۱۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۸۳,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۴/۰۱