با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
نهج البلاغه موضوعی (کتاب دهم: جامعه و فرهنگ ۲)

دانلود و خرید کتاب نهج البلاغه موضوعی (کتاب دهم: جامعه و فرهنگ ۲)

۵٫۰ از ۱ نظر
۵٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب نهج البلاغه موضوعی (کتاب دهم: جامعه و فرهنگ ۲)  نوشته  جمال‌الدین دین‌پرور  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب نهج البلاغه موضوعی (کتاب دهم: جامعه و فرهنگ ۲)

امام علی علیه السلام معیار همکاری و تعاون را براساس حق و انصاف برمی‌شمرد. چنانکه حق را تنگ‌ترین امور به هنگام انجام عمل منصفانه برمی‌شمرد. منصفانه بودن انجام عمل همواره باید برای طرفین در نظر گرفته‌شود. به‌همین دلیل در سایۀ همکاری و تعاون حقوق دوسویه در سایۀ عدل و انصاف نیز به‌وجود می‌آید، که طرفین باید به آن التزام عملی داشته‌باشند. آشکار است که رعایت اصل حق و انصاف، مستلزم تصمیم‌گیری و ارادۀ فرد، در نتیجۀ آزادی در عمل است. انسان آزاد، صاحب اختیار و مسئول، موظف به‌ادای فریضۀ الهی، در کمک‌رسانی و یاری دیگران است. این کمک متقابل در کمال اختیار و آزادی و از روی انصاف انجام می‌گیرد و براین اساس حیات جمعی و زندگی اجتماعی محقق می‌شود. هیچ‌یک از افراد جامعه مجاز به کناره‌گیری از عمل تعاون و همکاری نیستند. زیرا در آن‌صورت حقوق الهی دچار نقصان شده و جامعه متزلزل می‌شود. ازاین‌رو امام علیه السلام اعضای جامعه را به‌مثابۀ همکارانی می‌داند که نمی‌توان هیچ‌یک از آنها را نادیده انگاشت. افراد باید برای رفع نیازها و تحقق آرمان‌ها به یاری و کمک یکدیگر برخیزند. اما هیچ‌کس در این اقدام مجبور نیست. آشکار است که رعایت این اصل جامعه را به انسجام رسانده و می‌تواند جامعۀ آرمانی را پی‌ریزی کند.
نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۸)
امام می‌فرماید: هیچ حقّی یک طرفه نیست: برای هرکس که سودی آورَد، مسئولیتی نیز آفریند و هرکس را زیانی رسانَد، سودی هم بخشد. و اگر تصوّر شود برای کسی حق یک سویه بدون مسئولیت باشد، این ویژه خداست- نه آفریدگان- که آمیزۀ قدرت و عدالت است و حوادث روزگار، و تلخ و شیرین زندگی همه عدل و خیر است (همان، خطبه ۲۰۷).
ادریس
امام (ع) می‌فرماید: به سخنی که از دهان کسی بیرون می‌آید، گمان بد مبر، چندان که توانی احتمال نیکی بر.
ادریس
امام- علیه‌السّلام- در باره آنها که از جهاد در رکابش سر باز زدند فرمود: حق را خوار کردند و باطل را یاری نرساندند.
ادریس
جایگاه اجتماعی افراد در التزام به تعاون دخالتی ندارد. امام (ع) می‌فرماید هیچ‌کس اعم از کوچک و بزرگ از هم‌کاری بی‌نیاز نیست
ادریس
علی (ع) در وصف حق می‌فرماید: حق گسترده‌ترین چیزها در توصیف و گفتار، و محدودترین، در کردار است (خطبه ۲۰۷). ازاین‌رو حق گرچه امری آشکار است، اما پذیرش حق در دایرۀ عدل و انصاف، میدانی تنگ و باریک را تشکیل می‌دهد. انسان‌ها آن‌گاه که منافعشان در خطر می‌افتد، نمی‌توانند از روی انصاف حق را بپذیرند.
ادریس
امام (ع) فرمود: پسرکم خود را میان خویش و دیگری میزانی بشمار، پس آنچه برای خود دوست می‌داری برای جز خود دوست بدار. و آنچه تو را خوش نیاید برای او ناخوش بشمار. و ستم مکن چنانکه دوست نداری بر تو ستم رود، و نیکی کن چنانکه دوست می‌داری به تو نیکی کنند. و آنچه از جز خود زشت می‌داری برای خود زشت بدان، و از مردم برای خود آن را بپسند که از خود می‌پسندی در حق آنان
ادریس
آن کس که نتواند دوستی گزیند ناتوان‌ترینِ مردم است، و آن که دوست خویش را از دست دهد ناتوان‌تر از اوست.
ادریس
کسی را که نزدیکانش واگذارند، بیگانگانش دست گیرند.
ادریس

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۹۲ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۱/۱۰
تعداد صفحات۹۲صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۱/۱۰